Firefox'u batıracak 5'li

'Mozilla Hakkında Her şey' forumunda Dine tarafından 29 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Firefox'u batıracak 5'li konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Firefox'u bıraktıran Chrome eklentileri.
  Firefox'u sizin için vazgeçilmez kılan eklentiler mi? Bu 5 Chrome eklentisi fikrinizi değiştirebilir.

  Firefox'un esas sürümlerinden önce sayısız beta sürümünün çıkması kullanıcıları oldukça yordu.

  Öte yandan Google'ın Chrome internet tarayıcısı gelişimini sürdürüyor. Firefox'un sadık ve geniş bir kitlesi var ama Chrome bu kitleyi çalmak için elinden geleni yapıyor. Mozilla Firefox'un, Internet Explorer'a karşı bu kadar büyük bir pazar payı sağlamasının iki önemli sebebi vardı: Kullanıcı desteği ve buna bağlı olarak eklentiler.

  Eklentiler ile özelleştirilebilen bir tarayıcı, internet tarayıcının ötesinde online hizmetler ile kullanıcıların işletim sisteminden daha çok kullandığı bir yazılım oluyor. Chrome OS'u geliştiren Google da bunun farkında. İşletim sisteminin temeli olan Chrome internet tarayıcı da hızla güçleniyor.

  İşte Firefox kullanıcılarının aklını çelebilecek Google Chrome eklentileri...

  Google Chrome eklentilerinden yararlanabilmek için en son beta sürümüne geçmeniz gerektiğini hatırlatarak başlayalım. Merak etmeyin beta sürümü oldukça stabil.

  XMarks

  Firefox'ta Foxmarks olarak bilinen bu eklenti, internet tarayıcılar arasında yer imlerini aktarabilmeyi sağlıyor.

  Günümüzde gittikçe daha fazla kullanıcı sadık kaldığı ana internet tarayıcının yanında ek bir ya da birden fazla internet tarayıcıyı sisteminde bulunduruyor. Özellikle Chrome, yedekte tutulan internet tarayıcı olarak başı çekiyor.

  Birden fazla bilgisayar kullanımı da çok yaygın. İş ve ev bilgisayarının ötesinde, dizüstü ve netbooklar ile masaüstü bilgisayarın senkronizasyonunda bu araç büyük kolaylık sağlıyor. Bir Xmarks hesabı açtığınızda hangi bilgisayarı kullanırsanız kullanın yer imleriniz aynı oluyor. Firefox ya da Chrome fark etmiyor.

  Download: Xmarks

  Google Mail Checker

  Google'ın tarayıcısı Chrome'u kullananların büyük çoğunluğu da GMail kullanıyor. Google'ın dev e-posta hizmetinden gelen uyarıları görmek için Google Toolbar ya da Google Talk istemcisi kurmak istemiyorsanız bu eklenti tam size göre.

  Kurduğunuzda Chrome'da yeni bir sekme açan bu eklenti, Gmail hesabınıza girdiğinizde detayları hatırlıyor. Hesabı takip ederek yeni bir e-posta aldığınızda size haber veriyor ve kaç tane yeni e-postanız olduğunu belirtmeyi de ihmal etmiyor.

  Gmail hesabı yerine Google Apps kullanıyorsanız Chrome detaylarından Google Mail Checker'ın altında Options yani seçenekler kısmına girip gereken ayarları yapabilirsiniz.

  Download: Google Mail Checker

  Stumbleupon

  Firefox'ta olay yaratan bu eklenti ile internette inanılmaz bir sörf tecrübesi yaşayabilirsiniz. Oldukça eski bir uygulama olan Stumbleupon ile internette belirli zevklere sahip kullanıcıların seçtiği siteler arasında nereye gittiğinizi pek de bilmeden sörf yapıyorsunuz.

  Stumbleupon'un sitesinde bir toolbar var ama genel olarak kullanıcılar bu tür şeyleri pek sevmiyor. Chrome eklentisi bu açıdan oldukça iyi. Tek bir tuşa tıklayarak geziniyorsunuz.

  Hızla birkaç rastgele site gezip kafa dağıttıktan sonra günlük işlerinize dönebilirsiniz. Ya da sörf yapmaya takılıp işinizden olabilirsiniz. Ne yapacağınız size kalmış.

  Download: Stumbleupon

  Evernote Web Clipper

  Genellikle kullanmazsanız ya da ısınamazsanız bu türden eklentileri hiç kullanamazsınız. Ama eğer Evernote kullanmaya başlar ve devam ettirmeyi başarırsanız çok kullanışlı bulacağınız bir eklentidir.

  URL'leri, ekran görüntülerini, notları kayıt altına alabilir, internet hesabınızı Android cep telefonunuz ile senkronize edebilirsiniz. Google Chrome için gelen bu eklenti de diğer eklentiler gibi Firefox'takinin bir kopyası. İsterseniz bütün bir internet sayfasını Evernote hesabınızda kopyalayıp saklayabilirsiniz.

  Download: Evernote Web Clipper

  RSS Subscription Extension

  Chrome'un önemli eksiklilerinden birisi internet sayfalarındaki, mesela veteknoloji.com'daki RSS akışlarını otomatik olarak keşfetmemesi.

  Firefox'un en güçlü yanlarından birisi de turuncu RSS kutusu ile sevdiğiniz internet ve haber sitelerini kolayca takip edebilmeniz. Chrome kullanmaya başlayanların en büyük sıkıntılarından birisini, bu eklenti gideriyor.

  RSS Subscription Extension eklentisi adres çubuğuna otomatik keşfetme özelliğini yerleştiriyor. Bu özelliğin standart hale gelmesi aslında çok faydalı olur.

  Download: RSS Subscription Extension
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Firefox'u batıracak 5'li Forum Tarih
Firefox'un Kaderi Mozilla Hakkında Her şey 18 Temmuz 2010
Firefox'un kardeşi büyüyor! Mozilla Hakkında Her şey 17 Mart 2010
IE ve Firefox'un ortak derdi! İnternet Explorer hakkında herşey 16 Mart 2010
Firefox'un internet korkusu! Mozilla Hakkında Her şey 30 Ocak 2010
Firefox'un zulmüne son! Mozilla Hakkında Her şey 28 Ocak 2010

Bu Sayfayı Paylaş