Firefox MS'i arkadan vuruyor

'Mozilla Hakkında Her şey' forumunda Dine tarafından 20 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Firefox MS'i arkadan vuruyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Firefox Bing'i hem övüyor, hem de...

  MS tüm tarayıcılar için Win 7'ye seçim ekranı hazırlarken; bakın Firefox MS'i nasıl arkadan vuruyor?

  Sıfırdan Firefox kuracak olursanız, varsayılan arama sayfanızın diğer internet tarayıcılarındaki seçiminizden aktarılmadığını görebilirsiniz.

  Firefox'un kurulduğu zaman ayarlı olan arama motorunu belirleyen Mozilla oluyor. Arama kutucuğunun küçük okuna tıkladığınızda aşağıya doğru inen bir menü görürsünüz. İşte burada diğer arama motorları yer alır.

  İşte ilginçlik burada, geçtiğimiz hafta "Arama motoru olarak Bing'i yeğleyin" diyen Mozilla; Bing'i buraya koymayan yine Mozilla!

  İşte bu durumda kullanıcıların Bing'e geçmesi için Firefox için Bing eklentisini indirmeleri gerekiyor. Üşengeç kullanıcılar mevcut seçeneklerle yetinmeyi yeğliyor, böylece Bing ya da dahil edilmeyen diğer arama motorları daha az tercih ediliyor.

  Bu durumun sebebini, Bing'e geçin diyen Mozilla topluluk direktörü Asa Dotzler açıklıyor...

  Google-Firefox-Microsoft üçgeni

  Google hala Firefox gelirlerinin büyük bir kısmını karşılıyor: Yüzde 97'sini. Bu açıdan bakarsak Bing'in Firefox'un hiç işine gelmemesi gerekiyor. Ama Google CEO'su Eric Schmidt'in gizliliğe pek saygı göstermeyen açıklamasından sonra Mozilla ve özellikle Asa Dotzler lafını sakınmıyor. Chrome'dan sonra gelirleri riske girdiği için olsa gerek Google'ı daha sık eleştirirken, Microsoft'a yakınlaşıyor.

  Peki durum böyleyken Mozilla neden Microsoft'a destek vermiyor? Asa Dotzler, Mozilla'nın standart arama motoru listesinde Bing'in olmamasını şöyle açıklıyor: "Mozilla ve sadece Mozilla, Firefox'ta hangi arama motorlarının yer alacağına karar verir. Bing yeni bir rakip ve ben şahsen sağlam yol aldığını düşünsem de kullanıcılarımız henüz Bing'i yoğun bir şekilde talep etmiyor. Düzenli bir biçimde bu listeyi gözden geçiriyoruz ve kullanıcıların istediği arama motorlarını ekliyoruz. Burada daha önceden yapılan anlaşmaların ya da başka sebeplerin Bing'in eklenmesini engellemediğini belirtmemiz gerek."
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Firefox MS'i arkadan Forum Tarih
Firefox Geçmişini Silmek Resimli Mozilla Hakkında Her şey 12 Eylül 2012
Firefox Flash Player Sorunu Mozilla Hakkında Her şey 12 Eylül 2012
Mozilla Firefox Eklenti Kaldırma Sorunu Mozilla Hakkında Her şey 11 Eylül 2012
Mozilla Firefox Kısayol Tuşları Nelerdir Mozilla Hakkında Her şey 11 Eylül 2012
Mozilla Firefox Tema Değiştirme Mozilla Hakkında Her şey 13 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş