Firefox 4′ün Özellikleri Nelerdir?

'Mozilla Hakkında Her şey' forumunda Mavi_inci tarafından 21 Mart 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Firefox 4′ün Özellikleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Son Sürüm Yeni Çıkan 2011 Firefox 4′ün Özellikleri Nelerdir?

  Şuanda dünyadaki internet kullanıcılarının çoğu internet explorer kullanıyor olabilir ama bir gün bu taht elbetteki firefox’a geçecek. Her geçen gün kullanıcı oranındaki payını hızla arttıran firefox, ücretsiz olması, sağladığı kolaylıklar ve kullanıcı dostu ara yüzü ile kendisini tanıyan kullanıcılarının vazgeçilmezi durumunda. Şimdide bu kullanıcılar büyük bir merakla FİREFOX 4′ü ve özelliklerini bekliyor. Bizde sizin için şimdiden firefox 4′ün bazı özelliklerini burada sizlerle paylaşmak istedik.

  Çok yakın bir zamanda piyasaya çıkacak olan firefox 4′te yer alacak bu 10 özellik sizi cezbedebilir! İşte o özellikler…

  Chrome 10′un ve Internet Explorer 9′un çıkışının ardından Firefox’un çıkacağı tarih 22 Mart 2011 olarak kesinleşti.

  Üst üste yayınlanan çok sayıda tarayıcının bulunması ise hangisinin bizim için daha uygun olacağı sorularını akla getiriyor. Çıkışına günler kalan Firefox 4′ten bekleyebileceğimiz en önemli şeyler ise şunlar:  1. Hız: Yeni JägerMonkey JavaScript motoru, önemli performans geliştirmeleri sunuyor. Geliştirmeler arasında daha hızlı başlangıç süresi, grafik işleme ve sayfa yükleme var.
  2. Daha temiz bir ara yüz: Firefox 4′de görsel olarak en çok önem verilen sekmeler, bize daha etkili ve sezgisel bir gezinme sunuyor. Uygulama sekmeleri ile Gmail veya Twitter gibi siteleri sekme çubuğunun dışına taşıyarak, kalıcı bir giriş sayfası haline getirebiliyorsunuz. Firefox 4′deki Firefox düğmesi ise tüm menü öğelerini tek bir düğme altında topluyor ve erişimi kolaylaştırıyor.
  3. Panorama: Firefox 4′te ortaya çıkan yeni Panorama özelliği de sekme yığınlarından kurtulmaya yönelik. Bu özellik sayesinde kullanıcıların sekmeleri düzenlenebilir gruplara sürüklemesi mümkün oluyor.
  4. Sync: Panorama gibi eklenti olarak hayatına başlayan Sync, bir kullanıcıya ait farklı Firefox’ları eşitliyor. Bu sayede örneğin iş bilgisayarınızdan bir restoranın konumunu aradığınızda, yoldayken Android cebinizde de aynı yönleri görebiliyorsunuz.
  5. Do not track (beni izleme): Firefox 4 kullanıcıları, sadece bir kutucuğu işaretleyerek gezinme davranışlarının izlenmesini engelleyebilecekler. Ancak bir HTTP üst bilgisi ile sitelere bildirilen bu istek, teoride siteler tarafından yok sayılabilir. Özelliğin reklam ağları ve içerik siteleri arasında nasıl karşılanacağını zaman gösterecek.
  6. Gizli kalan özellikler: Sadece bazılarımızın farkedeceği yenilikler arasında ise HD kalitesinde videolar için WebM biçimi desteği, WebGL ile 3 boyutlu grafikler, CSS3 ile şoık animasyonlar ve çoklu dokunma desteği var. Windows’da Direct2D ve Direct3D ile gerçekleştirilecek grafik hızlandırması da gelecek önemli yenilikler arasında.
  7. Geliştirilmiş güvenlik: HTTP Kısıtlı Taşıma Güvenliği (HSTS) ile siteler, aktarılan bilgilerin her zaman şifreli olduğundan emin olabilecekler. İçerik Güvenliği İlkesi (CSP) ile çapraz site kod saldırıları, örneğin yorum kutucuğu yoluyla siteleri etkileyemeyecek.
  8. HTML5: Firefox 4′ün yeni HTML5 derleyicisi ve Web videosu, sesler, sürükle bırak ve dosya yönetimi için sunulan tam destek, en son Web ortamlarını destekleyecek.
  9. Çoklu platform desteği: IE9 sadece Windows Vista ve Windows 7′de kullanılabilirken, Firerfox her zamanki gibi birden çok platformda çalışabilme özelliğini sürdürecek.
  10. Topluluğun etkisi: IE9 gibi tarayıcılar Microsoft’un ücretli geliştiricileri tarafından geliştiriliyor ve tarayıcıda kullanıcıların istedikleri, şirket tarafından nasıl görülüyorsa öyle yansıtılıyor. Firefox ise önemli ölçüde onu kullananlar tarafından şekillendiriliyor. Firefox’un kodunun yüzde 30-40′lık bölümünün topluluk tarafından geliştirildiği biliniyor.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Firefox 4′ün Özellikleri Forum Tarih
Firefox Geçmişini Silmek Resimli Mozilla Hakkında Her şey 12 Eylül 2012
Firefox Flash Player Sorunu Mozilla Hakkında Her şey 12 Eylül 2012
Mozilla Firefox Eklenti Kaldırma Sorunu Mozilla Hakkında Her şey 11 Eylül 2012
Mozilla Firefox Kısayol Tuşları Nelerdir Mozilla Hakkında Her şey 11 Eylül 2012
Mozilla Firefox Tema Değiştirme Mozilla Hakkında Her şey 13 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş