Finlandiyanın Dini

'Ülke Kültürleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Finlandiyanın Dini konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  finlandiya dini
  finlandiyanın dini nedir  Finlandiya’da inanç özgürlüğü egemendir. Bu, her bireyin bir dine/inanca inanma ve dinin/inancın yükümlülüklerini yerine getirme ve dinini/inancını açıkça belirtme hakkı bulunduğu anlamına gelir. Ayrıca herkesin dini bir topluluğa bağlanma ya da hiçbir topluluğa bağlı olmama hakkı bulunur. Kendi vicdanının kabul etmemesi durumunda, hiç kimsenin dinin/inancın yükümlülüklerini yeri getirmeye katılma zorunluluğu bulunmaz. Din özgürlüğü konusunda ayrıntılı bilgi, Eğitim Bakanlığı’nın (opetusministeriö) internet sayfalarından edinilebilir.

  Finlerin büyük bir çoğunluğu hristiyan olup, ya Evangelist-Lüteryen Kilisesi’ne (% 82) ya da Ortodoks Kilisesi’ne (%1) bağlıdır. Bu iki kilise Finlandiya tarihi ve kültürü açısından büyük bir anlam taşımaktadır. Bu nedenle, bu iki kilisenin yasayla da güvence altına alınmış özel bir konumu bulunmaktadır.

  Diğer büyük dinî oluşumlar (inanç toplulukları), Yehova Şahitleri, Finlandiya Bağımsız Kilisesi, Katolik Kilisesidir, Finlandiya Advent Kilisesi ve Mormon Kilisesi. Aynı zamanda birçok başka inanç topluluğu ülkede etkinliklerini sürdürmektedirler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Finlandiyanın Dini Forum Tarih
Finlandiyanın Tarihi Ülkeler Coğrafyası 16 Ocak 2012
Finlandiyanın Telefon Kodu Kaçtır Ülke Kültürleri 12 Mayıs 2011
Finlandiyanın Şehirleri İsimleri Ülkeler Coğrafyası 12 Mayıs 2011
Finlandiyanın Yüzölçümü Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 12 Mayıs 2011
Finlandiyanın Plakası Nedir Ülkeler Coğrafyası 12 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş