Filler Ne İle Beslenir? - Filler Nerede Yasar - Fillerin Özellikleri

'Diğer Hayvanlar' forumunda SeLeN tarafından 16 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Filler Ne İle Beslenir? - Filler Nerede Yasar - Fillerin Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fil Ne İle Beslenir ? Fil Nerede Yasar ?

  Beslenme

  Belirli mevsimlerde besin ve su kaynaklarının daha bol olduğu yerlere göç eden ve zamanlarının büyük bir bölümünü beslenerek geçiren bu hayvanlar günde 225 kg ot yiyebilir ve 200 litreye kadar su içebilirler.

  Özellikleri

  Her iki türün ayırt edici özellikleri gövdelerinin çok iri, burunlarının hortum biçiminde uzamış, bacaklarının kalın ve sütun biçiminde, kulaklarının geniş (özellikle Afrika filinde), kafalarının çok iri ve sürekli uzayan üst kesici dişlerinin (fildişi) savunma dişlerine dönüşmüş olmasıdır. Ama Asya filinin dişisinde genellikle bu savunma dişleri bulunmaz. Ayrıca Sri Lanka da yaşayan alt türünün erkekleri de %30 oranında fildişinden yoksundur. Renkleri bozdan kahverengiye kadar değişen fillerin derileri kalın, kılları seyrek ve kabadır. Burun delikleri uzun hortumlarının ucunda yer alır; kaslı ve çok amaçlı bir organ olan hortumun ucundaki parmaksı uzantı, hayvanın küçük nesneleri tutabilmesini sağlar. Bu uzantı Afrika filinde çift, Asya filinde tektir. Filler su içmek için önce suyu hortumlarına çeker, sonra ağızlarına boşaltırlar. Erkeklerde testisler gövdenin içinde korunduğundan testis torbaları yoktur.
  Afrika fili yaşayan kara hayvanlarının en irisidir; ağırlığı 7,5 tonu, omuz yüksekliği 3-4 metreyi bulur. Hindistan filinin ağırlığı 5 ton omuz yüksekliği 2,5-3 m dolayında, kulakları da Afrika filinkinden çok daha küçüktür. Fillerin bütün azı dişleri aynı anda çıkmadığı için ağızlarında işlevsel olan tek bir azı dişi bulunur; bu diş yıprandıkça yerini yenisi alır. Afrika fili 60 yaşına geldiğinde altıncı ve sonuncu azı dişini de yitirir. Fillerin ortalama yaşam süresi 60-80 yıldır. Fillerin birbirleriyle iletişim içinde olması onların bir araya toplanmasını sağlar ve ayaklarını vurarak ya da değişik sesler çıkararak 40-50 Hz arasında değişen frekanslarla iletişim kurarlar.
  Dağılımı ve Yaşam Alanları [değiştir]

  Asya filinin anayurdu Hindistan Yarımadası ile Asya’nın güney doğusu, Afrika filininki de Sahra’nın güneyindeki bölgelerdir. Eskiden cüce fil adıyla ayrı bir tür olarak kabul edilen hayvanların Afrika filinin yavruları olduğu anlaşılmıştır. Filler, çok yoğun bir bitki örtüsü ile kaplı olan ormanlardan çıplak savanlara kadar çok değişik yaşam ortamlarında görülebilir. Yaşlı dişilerin önderliğinde yaşayan küçük topluluklar, yiyeceğin bol olduğu yerlerde daha geniş sürüler oluştururken erkekler genellikle dişilerden ayrı sürüler halinde yaşar.
  Beslenme

  Belirli mevsimlerde besin ve su kaynaklarının daha bol olduğu yerlere göç eden ve zamanlarının büyük bir bölümünü beslenerek geçiren bu hayvanlar günde 225 kg ot yiyebilir ve 200 litreye kadar su içebilirler.Ayrıyetten 1 hafta içerisinde 2 tondan fazla yemek tüketirler.
  Üreme.

  Gebelik süresi Asya filinde ortalama 610 gün, Afrika filinde ise yaklaşık 2 ay daha uzundur. Hindistan filinde 8-12 yaşında cinsel olgunluğa erişerek döl verebildiği halde, Afrika filinde bu süre 14 yılı bulabilir.Filler de insanlar gibi çiftleşirler.
  Ek Bilgiler

  Asya fili yüzyıllar boyunca savaş tören ve yük hayvanı olarak önemini korumuş, bakıcılarının yönetiminde ormandan tomrukların taşınmasında kullanılmıştır. Afrika fillerinin yük hayvanı olarak kullanılması çok daha kısıtlıdır. Filler ancak 20 yaşından sonra iş yapabilecek güce ulaştığından bu hayvanlar hiçbir zaman tam anlamıyla evcilleştirilmemiştir. Doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve fildişi için avlanmaları nedeniyle fillerin soyu tükenmeye yüz tutmuştur. Özellikle fil dişi ticareti için yasak avlanmalar Afrika fillerinin sayısını azaltırken bazı koruma bölgelerindeki sınırlı alanlarda giderek artan fil sayısı da çevreye zarar verecek boyutlara ulaşmaktadır.Ayrıca filler zıplayamaz.Bu da fili zıplayamayan tek memeli yapar.

   

 2. hiç bilgilendirici bişi yok bence hiç uğramayınn :////
   

 3. teşekkür ederim fen ve teknoloji ödevime çok yardımcı oldu bilgilendririci çok şey var ayrıca ...anlayan anlar...
   

 4. gerçekten de çok yararlı teşekkür ederim
   

 5. çok yaralı bence anlayan anlar..çok teşekkür ederizz fen ödevine çok yardım ettiniz.
   

 6. çoook güzel ve yararlı bilgiler verilmis
   

 7. cok yaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaazzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzmmmmmmmmmmmmmmmmmmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiizsinizzzzzzzzzzzz
   

 8. tesekurler ing odvme yrdımcı oldu
   

 9. lütfen cevap verin ççokkkk lazım ing ödevim için şuan okuldayım nolur ve son 5dk kam kaldı saolun biliyordum yardım edeceğinizi
   

 10. tesekurler ing odvme yrdımcı oldu
   

 11. ödevime yardımcı oldunuz
   

 12. ingilizce odevime yardım ettı ama cok uzun
   

 13. ne ıle beslenir soylesenız
   

 14. Çok iyi işime yaradı
   

 15. teşekür ederim
   

 16. ben

  ben

  çok iyi bir şey
   

 17. çok iyiiiiiiiiiiiii yAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Filler İle Beslenir Forum Tarih
Fil Resimleri, Filler hakkında Bilgiler,Fillerin Çiftleşmesi,Üremesi,Fil Fotoğrafları Diğer Hayvanlar 28 Ekim 2009
Öznesine göre filler nelerdir Eğitim Bilgileri 14 Aralık 2014
Sefiller Kitabı Kısa Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 27 Aralık 2013
Dekoratif Filler, Güzel Dekoratif Filler Dekorasyon 2 Nisan 2012
Victor Hugonun Eserleri Sefiller Kitap Özetleri & E-Kitaplar 9 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş