Filistin Türkiye'ye toprak tahsis etti

'Yurt Dışı Haberler' forumunda KaRDeLeN tarafından 18 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Filistin Türkiye'ye toprak tahsis etti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Filistin-İsrail ve bölge barışına katkıda bulunmak amacıyla Erez Bölgesi'nde yapımı planlanan Nitelikli Sanayi Bölgesi Projesi, güvenlik sorunları nedeniyle Cenin Bölgesi'ne kaydırıldı.

  Çiğdem Toker'in haberi

  Filistin Bakanlar Kurulu bin dönümlük araziyi Serbest Bölge olarak ilan etti. 'Barış İçin Sanayi' projesine dönük olarak kurulan TOBB-BİS şirketiyle 49 artı 49 yıllığına imtiyaz sözleşmesi imzalandı

  Flistin Bakanlar Kurulu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 'Barış İçin Sanayi' projesi amacıyla kurduğu TOBB-BİS şirketine, Cenin Bölgesi'nde 1.000 dönüm arazi tahsis ederek, 49 artı 49 yıllığına 'imtiyaz sözleşmesi' imzaladı. Geçtiğimiz ay, törensiz bir biçimde gerçekleştiği öğrenilen bu devir ile Hayfa Limanı'na 25 kilometre uzaklığındaki Cenin Bölgesi'ndeki arazi, Serbest Bölge ilan edildi. Cenin Projesi, TOBB'un birkaç yıldır Gazze'deki Erez Bölgesi için sürdürdüğü , ancak güvenlik ortamının elverişsizliği nedeniyle askıya alınan Nitelikli Sanayi Bölgesi projesinin yerine geçecek. Erez Projesi için söz konusu alan 750 dönümdü.
  Filistin yönetimi açısından, bir 'ilk' olan bu imtiyaz sözleşmesinin ardından, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, önümüzdeki dönemde Filistin'e ziyaret programı için hazırlık başlatıldı.
  TOBB-BİS'e tahsis edilen arazinin, bundan 12 yıl önce aynı amaçla Alman Kalkınma Bankası'na tahsis edildiği, ancak bu süre zarfında yol alınamadığı için tahsisin iptal edildiği öğrenildi. TOBB-BİS lehine gerçekleşen arazi tahsisinin ardından, şu sıralarda, güvenlik protokolleri hazırlanıyor.

  ÜÇ AŞAMALI BÜTÇE
  TOBB yöneticilerinin verdiği bilgiye göre, Cenin'de kurulması öngörülen Serbest Bölge'de, Türk firmalarına iş; Filistin halkına da 10 bin kişilik istihdam yaratılması hedefleniyor.
  Cenin Projesi için üç aşamalı bir bütçe üzerinde çalışılıyor. Tahsise konu arazinin tarım alanı olması nedeniyle, hak sahiplerine ödenmesi gereken yaklaşık 10 milyon dolar tutarında bir kamulaştırma bedeli, bu bütçenin ilk aşamasında yer alıyor.
  Projenin 'motor' diyebilmesi için gerekli bu kaynağın Türkiye tarafından sağlanması isteniyor. Diğer yandan kuruluş için 2-3 milyon dolar; inşaat için de 20 milyon dolarlık bir finansmana ihtiyaç olduğu belirtiliyor.
  Bölgede gerçekleştirilecek ürünlerin Hayfa Limanı üzerinden dünya pazarlarına ulaştırılması planlanıyor. TOBB yöneticileri, İsrail'in Serbest Bölge'ye elektrik ve su altyapısı konusunda lojistik destek taahhüdünde bulunduğunu belirtirken, KfW'nin de finansman desteği sağlayacağını kaydetti. Ancak bu projenin hayata geçebilmesi için hesaplanan toplam yatırım tutarının 35 milyon dolar civarında olması nedeniyle finansman kaynaklarının çeşitlendirilmesi gerekiyor. Bu nedenle de TOBB nezdinde projenin müzakerelerini yürüten TEPAV'ın, Dünya Bankası'yla temasa geçeceği belirtiliyor.
  Diğer yandan, Erez Projesi'ne destek veren ve başkanlığını Tony Blair'in yürüttüğü Quertet Platformu da paralel desteği Cenin için de sağlamayı taahhüt etti.
  Cenin Bölgesi'nde gerçekleştirilmesi planlanan üretim için sektör analizi de başlatıldı. Bölgenin Türk KOBİ'leri için cazip kılınmasını sağlayacak bir dizi teşvik geliştiriliyor. Özelliktle tekstil, hazır giyim, ayakkabı, deri alanında faaliyet gösteren işletmelerin ilgi göstermesi bekleniyor. Bu amaçla da ihraç konusu olacak ürünlerin nakli sürecinde kamyonların serbest dolaşımını sağlayacak bir rejim için de İsrail ile de görüşmeler yapılıyor.

  SANAYİ TECRÜBESİ
  Filistin'in projeye bu kadar büyük destek sağlamasının en önemli sebebi olarak, yaratılacak istihdam potansiyeli gösteriliyor. Arap dünyası içinde en iyi eğitime sahip işgücünün Filistin'de olduğunu belirten uzmanlar, Filistinli işçilerin 'İntifada' öncesi, İsrail fabrikalarında çalıştıklarını anımsatarak, sanayi tecrübesinin önemine dikkat çektiler.

  (Akşam)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Filistin Türkiye'ye toprak Forum Tarih
Suriye Filistin ve Irak Cephelerinde Osmanlı ordusunun mağlup olmasının nedenleri Tarihi Bilgiler 30 Ocak 2017
2013 Filistin Nüfusu Kaçtır Ülkeler Coğrafyası 14 Temmuz 2012
Filistin Bayrağının Anlamı Nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 7 Nisan 2012
Filistin'in Tarihi Hakkında Bilgi Ülke Kültürleri 28 Şubat 2012
Filistin Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir Yurtdışında Yaşam ve Eğitim 25 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş