FileZilla Ücresiz Ftp Programı

'E-F' forumunda Siraç tarafından 19 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  FileZilla Ücresiz Ftp Programı konusu FileZilla
  FileZilla, bilgisayarınızla FTP sunucuları arasında dosya transferi yapmanızı sağlayan hızlı, güçlü ve güvenilir bir FTP istemcisidir. Kullanımı kolay olmakla birlikte hem yeni başlayanların, hem de uzmanların tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeydedir. Pardus depolarında da yerini alan FileZilla'yı Pardus kullanıcıları paket yöneticisi aracılığı ile kurabilirseniz. FileZilla'yı kurduktan sonra menüde internet sekmesinden çalıştırabilirsiniz. Temiz bir arayüze sahip olan FileZilla ile basit işlemlerinizi nasıl gerçekleştireceğinize bir bakalım:

  [​IMG]

  FTP sunucusuna bağlanmak: Sunucuya hızlı bir şekilde bağlanmak için hızlı bağlan menüsünden sunucu adresini, kullanıcı adınızı ve parolanızı girerek Hızlı Bağlan düğmesine tıklamanız yeterli. Eğer daha önce site yönetiminden site eklemişseniz, Dosya -> Site Yönetimi yolundan kayıtlı olan sitelere erişip Bağlan düğmesine tıklayabilirsiniz. Ayrıca son bağlandığınız 10 siteyi Hızlı Bağlan düğmesinin yanındaki oka tıklayarak görebilir ve seçtiğiniz sunucuya tek tıklamayla bağlanabilirsiniz.

  Dosya transferi yapmak: Bir sunucuya bağlanıldığında pencerenin orta kısmında kendi bilgisayarınızın ve sunucunun dosya ve klasörleri listelenir. Buradan istediğiniz dosyaya kolayca erişebilirsiniz. Kendi bilgisayarınızdan sunucuya dosya transfer etmek için seçilen dosya veya dosyalara sağ tıklayıp yükle demeniz yeterli. Sunucudan dosya indirmek içinse yine aynı şekilde istediğiniz dosya ve klasörleri seçtikten sonra sağ tıklayıp İndir'i seçerek bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Ayrıca sürükle bırak özelliğiyle dosyalarınızı kolaylıkla sunucudan bilgisayarınıza, bilgisayarınızdan sunucuya taşıyabilirsiniz.

  Sunucudaki dosya izinlerini değiştirmek:
  Sunucu dosya listesinden istediğiniz dosya veya klasöre sağ tıklayıp Dosya Öznitelikleri'ni seçtiğinizde dosya izinleri penceresi karşınıza gelir. Buradan dosya izinlerini kolayca değiştirebilirsiniz.
  Site Yönetimi: Sık kullandığınız sitelere bağlanırken her seferinde kullanıcı adı ve parolanızı girmenize gerek yok. Dosya -> Site Yönetimi (Kısayolu: CTRL+S) yolundan ftp sunucularını kullanıcı adı ve şifresiyle kaydedebilir, sunucular için grup oluşturabilir, kayıtlı olanlar üzerinde sile/düzenleme işlemleri yapabilirsiniz.

  Ayarlar Penceresi: Düzenle -> Ayarları... yolunu kullanarak FileZilla'nın ayarlar penceresine ulaşabilirsiniz.
  * Bağlantı ayarları: Bağlantı ayarı için iki seçenek mevcut: aktif ve pasif mod. Pasif modda herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur, öntanımlı ayarlar geçerlidir. Aktif modda ise bağlantıyı ayrıntı şekilde yapılandırabilirsiniz. Örneğin FileZilla'nın kullanacağı portlar veya port aralığı, dış IP adresi seçimi gibi. Ayrıca güvenlik duvarı kullanıyorsanız, aktif modda seçtiğiniz port aralığının güvenlik duvarı ayarlarından açık olup olmadığına dikkat edin.
  * Aktarımlar: İki adet aktarım tipi vardır: Ascii ve İkili tip. FileZilla öntanımlı olarak dosyaların aktarımını uzantısına göre kendisi belirlemektedir. Eğer isterseniz aktarım tipini kendiniz de seçebilirsiniz. Ayrıca ascii tipinde aktarılacak dosyaları uzantılarına göre buradan belirleyebilirsiniz.
  * Arayüz: Buradan ikon temasını, sunucu ve bilgisayarınız dosya listesi gösterim şeklini, tarih/zaman düzenini ve dosya boyut düzenini değiştirebilirsiniz.
  * Lisan: Türkçe dahil 40 farklı dil seçeneği bulunan listede kullanmak istediğiniz dili buradan seçebilirsiniz.

  [​IMG]

  * Dosya düzenleme: Sunucudaki bir dosyada ufak bir değişiklik yapmak istiyorsunuz diyelim. Bunun için o dosyayı indirip, bir düzenleme programı ile açıp, düzenlemenizi yaptıktan sonra kaydedip yeniden sunucuya yüklemeniz gerekmektedir. FileZilla sayesinde bu kadar uzun işlemler yapmanıza gerek yok. Bu ayarda öntanımlı dosya açıcı programın tam yolunu (örneğin KWrite için: “/usr/kde/3.5/bin/kwrite”) girerek ya da dosya uzantısına göre program belirleyerek tüm bu sıkıcı işlemleri FileZilla'ya bırakabilirsiniz. Dosyanızda değişiklik yapıp, düzenleyici programı kapattığınızda FileZilla kaydedilmiş dosyayı kendiliğinden sunucuya yükler. Eğer farklı dosya tipleri için farklı programlar belirtmek istiyorsanız pencerede göreceğiniz örnek şablon ile bu isteğinizi de gerçekleştirebilirsiniz. Ana pencerede istediğiniz dosyaya sağ tıklayıp View/Edit'i seçerek dosya düzenleyebilirsiniz.
  Gelişmiş Özellikler

  Tüm bu özelliklerinin yanı sıra FileZilla'yı rakiplerinden ayıran birçok güzel özelliği daha mevcut. FTP komutlarını girmenize izin veren komut penceresine sahip olan program, indirme ya da yükleme işlemlerini çoklu olarak yapıp size zaman kazandırıyor. Sunucunuzu kolaylıkla yönetmenize izin verirken, sürekli sunucunuza bağlı kalmak istediğiniz zamanlarda bağlantınızın zaman aşımına uğramasını engeller. Güvenlik duvarınızla uyumlu çalışırken bir yandan SSL sertifikalarının kullanılmasına da izin verir.
  Sonuç

  Sürükle bırak özelliği, çoklu dil desteği, gönderilen verileri şifrelemesi ve sizin keşfedebileceğiniz bir sürü ek özelliği ile FileZilla yeni başlayanlar için kolay ama uzmanların da ilgisini çekecek kadar profesyonel bir program olmak iddiasına sahip.


  Client Download

  [​IMG]
  The latest stable version of FileZilla Client is 3.2.5
  Please select the file appropriate for your platform below.
  Windows [​IMG]

  FileZilla_3.2.5_win32-setup.exe (recommended)
  FileZilla_3.2.5_win32.zip
  Windows XP and Vista are supported.

  Linux [​IMG]

  FileZilla_3.2.5_i586-linux-gnu.tar.bz2
  Built for Debian 5.0 (Lenny). It is highly recommended to use the package management system of your distribution or to manually compile FileZilla if you are running a different flavour of Linux.

  Mac OS X [​IMG]

  FileZilla_3.2.5_i686-apple-darwin9.app.tar.bz2 (Intel)
  FileZilla_3.2.5_powerpc-apple-darwin9.app.tar.bz2 (PowerPC G4)
  Requires OS X 10.5 or newer

  Source code

  FileZilla_3.2.5_src.tar.bz2


  Checksums

  FileZilla_3.2.5.md5
   
Yükleniyor...
Benzer Konular - FileZilla Ücresiz Programı Forum Tarih
FileZilla 3.3.2.1 Indir E-F 22 Mart 2010
FileZilla 3.3.2 İndir E-F 24 Şubat 2010
FileZilla 3.3.1 İndir Download Yükle E-F 6 Ocak 2010
FileZilla (Linux) 3.3.0.1 Indir Linux işletim sistemi 19 Kasım 2009
FileZilla (Macintosh) 3.3.0.1 Indir E-F 19 Kasım 2009

Bu Sayfayı Paylaş