Fileli Dantel Perde Ve Açıklaması - Danteller

'Dantel Örnekleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fileli Dantel Perde Ve Açıklaması - Danteller konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [​IMG]

  File yapımı:
  Zincir çekimini ayrı bir yumakla yapıyoruz. 1. sırada zincirin 1. ilmeğine ipi yeniden bağlayıp[​IMG] Örnek şemasına göre çalışıyoruz her sıranın 1. tırabzanının yerine 3 zincir çekiyoruz.
  File kareler için :
  sürekli olarak 2 zincir 3. zincir ilmeğine batarak 1 tırabzan yapıyoruz 2. sıradan itibaren bir önceki sıranın trabzanına batarak yapıyoruz.
  Uzun kareler için :
  1 trabzan 5 zincir 1 trabzan ile bir önceki sıranın iki karesinin üzerini geçiyoruz.Bir file kareyle ayrılmış basit hasır sandalye zeminini yaparken çiftli kavis için 3 zincir 1 sık iğne. 3 zincir yapıyoruz ve sık iğneyi ayağın orta zincirine batarak 8 ya da tam altına gelen zincir ayağa boş batarak çekiyoruz. Çiftli kavislerin arasına 1 tırabzan 2 zincir (= file kare) ve 1 trabzan yapıyoruz izleyen sırada her trabzana batıp 1 trabzan yapıp çiftli kavisleri aralarına 5 zincir çekerek ayırıyoruz. Şekil a1 şematik görünümü şekil a2 örnek şemasını göstermektedir. Gri alan ende (3 kare) yükseklikte (2 kare) büyüklükte olan bir motifin sınırlarını belirtmektedir.

  Eksiltme: Sıra başında bir kapama zinciriyle geçip şekil b sıra sonunda örnek şemasında belirtildiği şekilde sırayı erken bitiriyoruz.

  Yapılması: Perdeye örnek şemasına göre a okundan başlayıp169 kare için 508 zincir + kenar trabzan yerine 3 zincir çekiyoruz 1. trabzanı tığdan itibaren 9. ilmeğe batarak çekiyoruz. Örnek şemasına göre a ve b okları arasını çalışıp sonra b ve c okları arasındaki motifi 3 kez tekrarlıyoruz c okundan sonra bitiriyoruz. Örnek semasındaki gri alanlar = 1 file karesiyle ayrılmış basit hasır sandalye zeminini göstermektedir şekil a1 ve a2. Dilimleri işin ters yönünde işleyin daima d okundan yeniden başlayın örnek şemasına göre iki yönlü eksiltmeleri yapın ve her dilimi ayrı ayrı tamamlayın. Perdeyi tam dörtgen olacak şekilde dik geriyoruz nemlendirip kurutuyoruz.[​IMG]
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fileli Dantel Perde Forum Tarih
Yeşil fileli mini dantel elbise ve çantası Dantel Örnekleri 26 Nisan 2010
Tığ Örgülü Fileli Bayan Elbise Modeli Yapılışı Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 14 Eylül 2011
Örgü Fileli Bayan Yelek Modeli ve Yapılışı 2014 Örgü Yelek Kazak ve Hırkalar 20 Mart 2011
Havlu Kenarı Dantelleri Modelleri Örnekleri Dantel Örnekleri 1 Şubat 2014
Dantel Havlu Kenarı Modelleri 2017 Dantel Örnekleri 23 Ocak 2014

Bu Sayfayı Paylaş