Fileli Dantel Perde Ve Açıklaması - Danteller

'Dantel Örnekleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 17 Ağustos 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fileli Dantel Perde Ve Açıklaması - Danteller konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  [​IMG]

  File yapımı:
  Zincir çekimini ayrı bir yumakla yapıyoruz. 1. sırada zincirin 1. ilmeğine ipi yeniden bağlayıp[​IMG] Örnek şemasına göre çalışıyoruz her sıranın 1. tırabzanının yerine 3 zincir çekiyoruz.
  File kareler için :
  sürekli olarak 2 zincir 3. zincir ilmeğine batarak 1 tırabzan yapıyoruz 2. sıradan itibaren bir önceki sıranın trabzanına batarak yapıyoruz.
  Uzun kareler için :
  1 trabzan 5 zincir 1 trabzan ile bir önceki sıranın iki karesinin üzerini geçiyoruz.Bir file kareyle ayrılmış basit hasır sandalye zeminini yaparken çiftli kavis için 3 zincir 1 sık iğne. 3 zincir yapıyoruz ve sık iğneyi ayağın orta zincirine batarak 8 ya da tam altına gelen zincir ayağa boş batarak çekiyoruz. Çiftli kavislerin arasına 1 tırabzan 2 zincir (= file kare) ve 1 trabzan yapıyoruz izleyen sırada her trabzana batıp 1 trabzan yapıp çiftli kavisleri aralarına 5 zincir çekerek ayırıyoruz. Şekil a1 şematik görünümü şekil a2 örnek şemasını göstermektedir. Gri alan ende (3 kare) yükseklikte (2 kare) büyüklükte olan bir motifin sınırlarını belirtmektedir.

  Eksiltme: Sıra başında bir kapama zinciriyle geçip şekil b sıra sonunda örnek şemasında belirtildiği şekilde sırayı erken bitiriyoruz.

  Yapılması: Perdeye örnek şemasına göre a okundan başlayıp169 kare için 508 zincir + kenar trabzan yerine 3 zincir çekiyoruz 1. trabzanı tığdan itibaren 9. ilmeğe batarak çekiyoruz. Örnek şemasına göre a ve b okları arasını çalışıp sonra b ve c okları arasındaki motifi 3 kez tekrarlıyoruz c okundan sonra bitiriyoruz. Örnek semasındaki gri alanlar = 1 file karesiyle ayrılmış basit hasır sandalye zeminini göstermektedir şekil a1 ve a2. Dilimleri işin ters yönünde işleyin daima d okundan yeniden başlayın örnek şemasına göre iki yönlü eksiltmeleri yapın ve her dilimi ayrı ayrı tamamlayın. Perdeyi tam dörtgen olacak şekilde dik geriyoruz nemlendirip kurutuyoruz.[​IMG]
   

Bu Sayfayı Paylaş