Fidanbaşı Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon

'Trabzon Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Fidanbaşı Köyü Hakkında Bilgi Şalpazarı Trabzon konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fidanbaşı Köyü Şalpazarı - Fidanbaşı Köyü - Fidanbaşı Köyğ Hakkında Bilgi - Fidanbaşı Köyü Resimleri  İlçe : Şalpazarı

  İl : Trabzon

  İle uzaklığı : 74 Km

  İlçeye Uzaklığı : 7 Km

  Rakım : 700  [​IMG]


  Fidanbaşı, Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesine bağlı bir köydür.

  Ne zaman kurulduğu kesin bilinmeyen köyün eski adı "Tırmara"dır. Köyün kuruluşu hakkındaki en önemli söylenti şu şekildedir. Güdün Köyü'nden Demircioğulları, Fidanbaşı Köyü'nün olduğu bölgeye doğru mal güdmeye gelmişler. Buralar ormanlık boş bir alanmış. buralarda koyun güdüp kabak yemişler. Bir sonraki yıl köyün karşısındaki tepelere yine gelmişler. Bir önceki yıl koyun güddükleri yerde başkalarının koyunlarını görünce hemen buraya gelmişler ve buradaki koyun zannettiler! şeyin koyun değil, bir önceki yıl yedikleri kabağın çekirdeklerinden büyüyen kabaklar olduğunu görerek buraların verimli ve köy olmaya elverişli bir yer olduğunu düşünerek buraya yerleşmişler. Köyün adı eskiden galdirik dediğimiz bir bitkiden gelmektedir. Köylüler bu bitkiye tomara diyorlarmış ve toplamaya giderken de "Tomara" gidiyoruz derlermiş, böyle derken sonra köyün adı "Tımara" olarak kalmış. Daha sonra ilçe tarafından "Fidanbaşı" olarak değiştirilmiş.

  TRABZON İLİ ŞALPAZARI İLÇESİ FİDANBAŞI KÖYÜ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ,adında çok faliyetli bir derneği vardır.Cenazeleri,bayramları düğünleri bu dernek organize eder.Özellikle bayramlarda köy halkı İstanbul/kartal/soğanlık'ta olan bu derneğe akın eder ve hepberaber orada bayramlaşılır.Köyün insanları çoğu istanbulda yaşar onun için dernek istanbuldadır ve organizasyonlarda istanbulda gerçekleşir.Köy'ün derneği her sene köylüler bir araya getirip bağları koparmamak için bir eğlence gecesi düzenler ve bu gecede köy halkı eğlenir.Köyün derneği gençleride kaynaştırmak için hersene halısaha organizasyonu yapar ve organizasyonda 1.olan takıma derneğin gecesinde kupa verirlir.Köy insanları çok görgülü ve ahlaklıdır,misafirperverdir ve çok temizlerdir.Köyün erkeklerinin takıldığı bir yer vardır bu yer giresunla trabzonu bağlayan inişdibidir.Köy halkı enişdibi der.İnişdibinde kahvehaneler vardır.Köyün erkekleri bu kahvehanede iskambil oynarlar.Bir doğa harikası olan İnişdibi derenin şırıl şırıl sesi ve o karadenizizn müthiş manzarasında çok güzel bir yerdir.Sadece erkekleree açık değildir aileler gelip bu inişdibindeki lokantalardan erzaklarını alıp piknik yaparlar.Gerçekten bir doğa harikasıdır.

  Trabzon iline 74 km, Şalpazarı ilçesine 7 km uzaklıktadır. çok iyidir yaylalarıda iyidir yanlız işallah yollarımızda yapılır

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir.köyde elektrik ve sabit telefon vardır. Köyde 2 tane cami vardır.2.si yeni yapılmıştır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fidanbaşı Köyü Hakkında Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş