FIA standart motor ihalesi açıyor

'Diğer Spor Dalları' forumunda Fatma tarafından 17 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  FIA standart motor ihalesi açıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  FIA, 2010 yılından sonra hayata geçirilmesi düşünülen standart motor uygulaması için ihale süreci başlatmaya hazırlanıyor.


  [​IMG]


  Bunun bazı üreticilerin F1'den çekilmesiyle sonuçlanabileceği ifade edilirken, Mosley geçtiğimiz hafta takımlara gönderdiği yazıda, maliyetlerin düşürülmesi maksadıyla standart motor kuralını uygulamayı düşündüğünü belirtmişti.

  Mosley'in yazıyı, maliyetlerin kısılmasına yönelik takım patronlarının gelecek hafta Cenevre'de yapacakları toplantı öncesinde göndermesi de dikkat çekmişti.

  Mosley'in bu tehdidinin, üreticileri standart bir motorla yarışmaya şart koşmasına ilişkin tartışmalar nedeniyle, diğer değişikliklere mecbur bırakmaya yönelik olduğuna inanılıyor.

  Bununla birlikte Şangay'da öğleden sonra yapılan şok açıklamada, FIA, standart motor tedariki için ihale başlatılacağını duyurarak, bu konuda kararlı olduğunu ifade etmiş oldu.

  Açıklamada, "FIA, bugün 2010, 2011 ve 2012 FIA Formula 1 Dünya Şampiyonası'ndaki müsabıklar tarafından kullanılacak motor ve şanzıman sisteminin tedarikçisinin belirlenmesi için bir ihale sürece açacaktır" denildi.

  Açıklamada, "İhale özeti ve gerekli şartlar, FIA'nın internet sayfasında yayınlanacaklar" ifadeleri kullanıldı.

  Üreticiler geçtiğimiz hafta Japonya'da standart motor fikrine karşı olduklarını vurgulamışlardı. Bazı üreticiler, standart motor kuralının getirilmesi durumunda F1'den çekileceklerini belirtmişti.

  McLaren F1 CEO'su Martin Whitmarsh da konuyla ilgili olarak, bu uygulamanın Formula 1'e etkisinin büyük olacağını belirterek, "Birçok motor üreticinin F1'den ayrıldığını hayal edebiliyorum" demişti.
   

Bu Sayfayı Paylaş