Feyzullah Çınar Kimdir - Feyzullah Çınar Biyografisi, Hayatı

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda Mavi_Sema tarafından 8 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Feyzullah Çınar Kimdir - Feyzullah Çınar Biyografisi, Hayatı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Feyzullah Çınar hayatı, kimdir, biyografi

  Feyzullah Çınar 1937 yılında Sivas Çamşıhı'nın Çamağa Köyü'nde doğmuş; tam beş yaşındayken almış eline bağlamayı... Şeyh Ahmet Yasevi'nin soyundan gelen ozan. Pir Sultan Abdal'ı, Kaygusuz'u, Virani'yi dinleyerek büyür; 14-15 yaşlarında ise iyi saz çalip, türkü söyleyen bir kişidir artık.

  Anadolu'nun o aman vermez çileli yaşamından büyük kente, İstanbul'a gelmesiyle başlayan zorlu yaşam öyküsü O'nu sazıyla daha da yakınlaştırmıştır. İstanbul'da girdiği işler doyurmaz aşığı, O gönlündeki aşkı. toplumsal çelişkileri paylaşmak ister diğer insanlarla. Tam da bu sırada birlikte olduğu dostları Feyzullah Çınar'a bir plak yapmak isterler.

  Plağın bir yüzü Agahî Baba'nın "Fazilet" adlı deyişi, diğer yüzü Malatyalı Esirî'nin Şah Hüseyin'e mersiyesi... Yıl 1966; o yıllarda Alevi deyişlerini çalıp söylemek pek çok açıdan zor. Ama koca Çınar durur mu? Aldı mı sazı eline, vurdu mu sazın teline söyler Pir Sultan'dan, Viranî'den, Kul Himmet'ten... işte o gün bu gündür ait olduğu kültürün o güzel ürünlerini altmıştan fazla plağa okumuştur ozan.

  1969 yılında Fransa'ya giden Çınar, Alevi-Bektaşi kültürü ve müziği üzerine Irene Melikoff'la birlikte konferanslara katılır, konserler verir. Bir çok Avrupa ülkesinde radyo programlarına katılır. Ozanın Fransa Radyo Televizyoncu ve Unesco tarafından iki long-play'i yayınlanır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Feyzullah Çınar Kimdir Forum Tarih
Feyzullah İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 22 Şubat 2012
Feyzullah Kıyıklık Kimdir - Feyzullah Kıyıklık Biyografisi Biyografi & Otobiyografi 19 Mayıs 2011
Deli Poyraz - Feyzullah Seçkin Kitap, Resim ve Dergi 29 Mart 2010
Feyzullah Koç/Ölüm Var Dini Videolar 1 Nisan 2009
Çınar Olayı Nedir, Çınar Olayı Hakkında Kısa Bilgi Tarihi Bilgiler 26 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş