Fevzipaşa Köyü Karacabey Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 30 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Fevzipaşa Köyü Karacabey Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fevzipaşa Köyü Karacabey - Fevzipaşa Köyü resimleri - Fevzipaşa Köyü hakkında - Fevzipaşa Köyü tanıtımı Bursa  İlçe: KARACABEY - İl: BURSA


  Köy Muhtarı: ORHAN ÖZEN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0(224) 685 40 01

  Cep Telefonu: 0(537) 977 29 76


  Fevzipaşa, Bursa ilinin Karacabey ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihçe

  Köy Kızıllar çiftliği iken Osmanlı İmparatorluğunun gerileme dönemlerinde Bosnadan 40 hane boşnak getirilerek yerleştirilmiş ve Boşnak köy adını almıştır.Karacabey Bandırma asfaltının ikiye böldüğü aşağıya Boşnak köy yukarıya Hacetpınar adı verilen köy 1960 yılında birleştirilmiş ve adı Fevzipaşa olmuştur.Hacet pınar adını bir pınardan almaktadır.Sürekli kaynayan su şimdilerde bakımsızlıktan kuruma noktasına gelmiştir.Derlerki bu sudan içenin dilekleri kabul olur. Boşnak nüfusun şehirlere göç etmesi sonucu köyde yaşayan boşnak kalmamış civar köylerden gelenler yerleşmiştir.Gençlerin şehirlere gitmesi sonucunda hem nufus azalmış hemde yaşlı nufus artmıştır.

  Coğrafya

  Bursa iline 77 km, Karacabey ilçesinin 9 km batısında ve karadağın eteklerinde kurulmuştur.Köyün güneyinde manyas gölünden akıp gelen karadere ovanın can damarıdır.herşeyde olduğu gibi son yıllarda karadere fabrika atıklarından kirlenmiş,eskiden içme suyu olarak dahi kullanılan dereden su içmek bir yana yaz aylarında kokudan yanına yaklaşılamaz hale gelmiştir.İlgililer buna ne yazıkki kayıtsız kalmaktadır. Köyün rakımının yüksek olması ve karadağın eteklerinde olması sonucu yaz kış kuzey rüzgarları eksik olmaz özellikle poyraz hiç kesilmez.Bu anlamda rüzgardan elektrik üretmeye oldukça elverişli bir iklimi vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2008 600
  2000 503
  1997 406

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.köyün içi paket taş döşelidir[hayır döşeli değildir.Yalnızca köyün girişinden 100 metre kadarı paket taş döşelidir] Köye ADSL gelmiştir.[köyün girişinde igde agacları altındaki fırınımız bütün Bursa tarafından bilinip cok meshur olmaktadır]Ayrıca köyde birçok kitap yazmış olan değerli şairimiz SEFER ÖNEN bulunmaktadır. köyümüzün BURSA CANAKALE karayolu geçmekte olup 2008 yılın içinde köyümüzün güney kısmından çift şerit olarak köy dışına verilmiştir.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi , Özgür Ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fevzipaşa Köyü Karacabey Forum Tarih
Fevzipaşa Köyü Hakkında Bilgi Reyhanlı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Fevzipaşa İlköğretim Okulu Bilgileri Tavşanlı Kütahya Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Aralık 2011
Fevzipaşa İlköğretim Okulu Bilgileri Söke Aydın Aydın Tanıtımı 11 Mart 2011
Fevzipaşa İlköğretim Okulu Bilgileri Çerkezköy Tekirdağ Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Şubat 2011
Fevzipaşa Akbudak İlköğretim Okulu Didim Aydın Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 25 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş