Fethiye-Muğla'da Tatil

'Türkiye Tatil Yerleri Hoteller' forumunda Fatma tarafından 24 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Fethiye-Muğla'da Tatil konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fethiye Hakkında

  Yine Ege kıyısında, denizin en güzel olduğu bir yer olan Fethiye tatil için bir cennet. Ölüdeniz uzunca bir sahil şeridi ve etrafını saran mükemmel doğa ile denize girmeyi sevenler, su sporları tutkunları için ideal bir tatil mekanı. Fethiye tatil için turistlerin dünyanın her yerinden akın ettiği ve renkli yapısıyla da tatil için güzel bir alternatif oluşturan bir yer. Efsanelerde "Tanrının Dünyaya bahşettiği cennet" olarak geçen Ölüdeniz kıpırtısız haliyle insanoğlu için son derece etkileyici bir doğa sahnesi. Gece hayatı çok sayıda yerli ve yabancı turistin oluşturduğu bir karnavalı andıran Fethiye'de, tatil yerleri arasında önde geldiğini gösterir bir yoğunluk var. Fethiye, çok sınırlı sayıda sahip olduğunuz tatil günleri için göz önüne almanız gereken alternatiflerin başında.

  Fethiye tatil cennetinde ilginizi çekebilecek başlıca eserler ya da bölgeler şunlardır: Ölüdeniz, Belcekız Koyu, Tlos Antik Kenti, Pınara Antik Kenti, Kelebekler Vadisi, Hayalet Şehir Kayaköy, Fethiye Kalesi, Kadyanda (Cadianda) Antik Kenti, Babadağ, Saklıkent, Göcek, Katrancı Koyu, Yakapark, Hisarönü - Ovacık, Gemiler Adası, Cezayirli Cami, Likya Kaya Mezarları, Kıdrak, Oyuktepe Koyları, Günlük (Küçük Kargı), Çalış Plajı.

  Fethiye Hakkında


  Antik çağlardaki adı Telmessos olan Fethiye, Anadolu uygarlıklarının en eskilerinden biri olan Likya Devletinin batıda Karya sınırındaki en önemli kentidir.kuruluşuna ilişkin kesin bir bilgi bulunmamasına rağmen elde edilen yazılı belgelerde kentin geçmişinin M.Ö 5.YY a kadar uzandığı belirtilmektedir.Bir Likya efsanesine göre Finike Kralı Agenor’un kızına sevdalanan Tanrı Apollon küçük bir köpek kılığına girerek kral kızının gönlünü çalar ve bu evlilikten doğan çocuklarının ismini de Telmessos koyarlar. Apollon’un kurduğu kente de oğluna ithafen Telmessos adı verilir.Adını Tanrı Apollon’un oğlundan aldığı söylenen kent MÖ 547 yılında Pers Kralı Harpagos’un tüm Likya ve Karya kentleri ile birlikte Telmessos’u da ele geçirmesiyle Perslerin 1. Satraplığını oluşturur.MÖ 5. YY ortalarında kurulan Antik-Delos Birliğine katılan Telmessos bir müddet sonra bağımsız bir kent olarak birlikten ayrılmasına rağmen MÖ 4.YY a kadar birlikle ilişkisini sürdürmeye devam eder.

  MÖ 344-343 kışında Asya seferine çıkan Büyük İskender tarafından ele geçirilen kent,bir rivayete göre kendi isteği ile Büyük İskender’e teslim olmuş,bir başka efsanede ise “Anadolu’yu fethe çıkan Büyük İskender donanması ile Telmessos Limanına girer.Kumandanları Nearkos o dönemin kent yöneticisi Antipatrides’ten müzisyen ve esirlerin kente girmeleri için izin ister.İsteği kabul edilince flüt kutularının içine gizledikleri silahlarıyla kente giren savaşçılar gece düzenlenen şölenler sırasında Akropol’u ele geçirirler” diye anlatılmaktadır.

  MÖ 240 yılında 3.Ptolomy tarafından Lysimachos’un oğluna verilen kent MÖ 189 yılında Magnasia savaşından sonraki antlaşmada Romalılar tarafından Bergama Kralı Eumenes’e verilmiştir.Bergama Krallığının çöküşünden sonra MÖ 133 yılında Likya Federasyonuna bağlanan Telmessos, federasyonun en önemli 6 kentinden biri durumundaydı. 8.YY da kentin adı Bizans İmparatoru II.Anastasios’un onuruna Anastasiopolis olarak değiştirildi.1284 yılında Menteşeoğullarının eline geçen kent,1424 yılında Osmanlı topraklarına katılmasıyla uzak şehir anlamında Meğri adını aldı.1934 yılında Şehit Pilot Fethi Beyin anısına şehre “Fethiye” adı verilmiştir.

  Likya Uygarlığının en görkemli örneklerinden biri olan Amintas Kral Mezarı yamacına oyulduğu dağın heybeti ile bütünleşen yüzyılların verdiği soylulukla tarih içinde yapılacak yolculukta gönüllü rehberlik yapmak ister gibidir.İyon stilinde ve tapınak tipindeki bu mezarın önündeki iki yanı bitişik sütunlu sahanlığa 4 basamakla çıkılır.

  Soldaki sütunun orta kısmında MÖ 4.YY alfabesi ile “Hermepias oğlu Amintas” yazılıdır.Yukarısında biri yıkık üç aktoterli alınlık, aşağısında ise bir dentil fresk bulunmaktadır.4 köşesinde taştan oyulmuş demir çivileri andıran eklemlerin bulunduğu bir kapıdan girilen düz tavanlı mezar odasının üç duvarı boyunca uzanan üç ayrı taş peyke vardır.yamacın solunda görülen çok sayıda mezarlardan ikisi, Amintas mezarını andırıyorlarsa da ondan daha küçüktürler.Kentin içinde ve çevresinde ,kimi kesme kaya kimi lahit tipi daha birçok mezara rastlamak mümkündür.lahit tipi mezarların en güzel örneklerinden biri Belediye binasının doğusunda yer almaktadır.Ön yüzünde dörtgen ahşap kirişleri andıran oymaları gotik stilin kemerli bir kapağı bulunan bu iki katlı lahit mezarın kapağının her iki yanı savaş freskleri ile bezenmiştir.Kentin gerisinde yükselen Akropol tepesinde ,Aziz john şövalyelerine ait olduğu sanılan bir ortaçağ kalesi göze çarpar.Duvarlara oyulmuş birkaç yazı ve tarihi belirsiz bir sarnıç dışında kalenin içinde başkaca bir kalıntıya rastlanmamaktadır.

  Cezayirli Hasan Paşa tarafından 1791 ylında yaptırılan Eski Camii ,bugünkü Fethiye’de ayakta kalabilen en eski yapılardan bir diğeridir.Kentin antik çağlardan beri süregelen bir başka özelliği de kahinleri ile ünlü oluşudur.Mitolojide Tanrı Apollon’a adanan bu bilicilik merkezinde yaşamış kahinlerin tarihin akışında büyük etkileri olduğu bilinmektedir.


  Fethiye Tarihi Yerleri , Fethiye Gezilecek Yerleri

  Likya Kaya Mezarları

  Şehir içinde Likya döneminden kalma M.Ö.4.YY. eserleri dikkati çeker. Bunlar,şehrin simgesi haline gelen doğal kayaya oyulmuş mezarlardır. Çok sayıda düzgün basamaklarla mezarların en güzel ve en görkemlisi olan Amintas’a ulaşılır. Bu mezar aşağıdaki düzlüktende kolaylıkla görülür ve yaklaştıkça,büyüklüğü karşısında duyulan hayranlık artar. İon stilinde ve tapınak türündedir. Soldaki sütunun orta kısmında, M.Ö.4.YY. alfabesi ile ”Herpamias oğlu Amintas” yazılıdır. Bu kişinin kimliği tam olarak bilinmemektedir.

  Lahit Mezarlar

  İlçede görülmeye değer pek çok lahit mezar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi PTT yanındaki Likya dönemine ait olanıdır. Yüzyıl kadar önce, Deniz içerisinde yükselen mezarın saygın bir görünümü vardır. İki katlı ön yüzünde dörtgen,ahşap kirişleri andıran oymalar ve gotik stili kemerli bir kapağı bulunmaktadır. Kapağın her iki yanı savaşları resmeden fresklerle bezenmiş olup, bunların kişinin yaşamı ile ilgili olduğu sanılmaktadır.

  Fethiye Kalesi

  Şehrin güneyinde yükselen kalenin,Aziz John’un şövalyelerine ait olduğu sanılmaktadır. Duvarlara oyulmuş birkaç yazı, tarihi belirsiz bir sarnıç dışında, tepenin doğu yüzünde küçük ve basit iki kaya mezarı bulunmaktadır.

  Fethiye Müzesi


  Helenistik dönemden Bizans dönemine kadar Likya bölgesine ait birçok arkeolojik eserin sergilendiği bir müzedir. Ayrıca etnografya ****iyonu da bulunmaktadır.

  Telmessos Antik Tiyatrosu

  Antik kaynaklar Telmessos’da büyük bir tiyatronun olduğundan bahsetmekteydi. Yapılan araştırmalarda bu tiyatronun, şehir merkezinde, limanın güneyinde olabileceğini teyit ediyordu.

  Zira zeminde tiyatronun varlığını gösteren kuvvetli bir iz mevcut değildi. Ancak tiyatro izlenimi veren, tiyatronun oturmuş olacağı alan Telmessos Tiyatrosu’nun burada olacağı kanısını kuvvetlendirmektedir.

  1993 yılında Fethiye Müze Müdürlüğü Başkanlığında yapılan sondaj kazılarında erezyonla dolmuş olan 3-4 metrelik toprak tabakası altında tiyatronun oturma sıraları bulunmuştur. Mahalli kaynaklardan temin edilen maddi yardımlarla 1995 yılına kadar sürdürülen çalışmalar sonucu tiyatrodan kalabilen tüm kalıntılar bugün gün ışığına çıkartılmıştır.

  Erken Roma döneminde inşaa edilen, M.S.2.Yüzyılda onarım geçiren tiyatronun 5000 kişi kapasiteli olduğu ve Bizans döneminde arena olarak kullanıldığı anlaşılmaktadır. Şimdiki haliyle 1500 kişinin kullanımına cevap veren Telmessos Tiyatrosu’nun onarımı için röleve projesi tamamlanmıştır
   

 2. Fatma

  Fatma Üye

  Club Belcekız Beach Otel Fotoğrafları


  Club Belcekız Beach Hakkında

  Kapasite

  215 toplam oda, 450 toplam yatak, 3 suit oda, 212 standart oda. Havuz, bahçe, dağ manzarası var.

  Genel Özellikler
  Klima ile ısıtma, bahçe, tv odası, oyun odası, internet , kuaför salonu, çamaşırhane, ütü, resepsiyonda kasa, market, jeneratör, telefonla doktor, ücretsiz otopark.

  Oda Özellikleri
  Direk telefon, müzik yayını, minibar, kasa, uydu tv, split klima, duş, wc, saç kurutma makinası.

  Spor ve Aktiviteler
  Açık havuz, çocuk havuzu, Türk hamamı, sauna, masaj, güzellik ve sağlık merkezi, fitness center, aerobik, masa tenisi, bilardo, gece animasyonu, basketbol, jogging, çocuk oyun alanı, dalış okulu, parasailing, muz, jet ski, sahilde ücretli su sporları.

  Toplantı ve Kongre kapasitesi

  1 toplantı odası (100 max. kapasite). Perde, beyaz tahta, slide projektör, projeksiyon, barkovizyon, ses sistemi, mikrofon, video player, DVD player, televizyon, fax, klima, ışık sistemi.

  Konum
  Saklıkent 45 km, Göcek 20 km. Dalaman Hava Alanı 60 km. Şehir merkezinde, deniz kıyısında, havaalanına ücretli servis, genel plaj.

  Yemek Servisi
  Herşey dahil, kahvaltı salonu, pastane, snack bar, havuz bar, plaza bar. 1 alakart restoran, 1 açık büfe restoran, 1 açık restoran (500 pax), 1 kapalı restoran (300 pax). Türk Mutfağı, İtalyan Mutfağı, Hint Mutfağı, Thai Mutfağı.
   

 3. Fatma

  Fatma Üye

  Akkent Hotel Otel  Otelimiz “Ölüdeniz” plajına 15 km.dir.
  Otele en yakın plaj, 1 km uzaklıktaki “Çalıs” plajıdır.

  “Çalis” plajı 3 km.uzunlugunda nefis günes batımınave nefis günes batımına ve nefis kumsala sahiptir.

  Otelimiz Fethiye’de 20 senedir aynı özenle hizmet vermektedir. Herhangi bir seyahat acentasına baglı degildir. Otelimiz Dalaman hava alanına 52 km.dir,araba ile 45 dakikadır.

  Otelimizin en belirgin özellikleri, çok beğenilen bahçesi , kokulu günlük agaçları. ve yaseminleri, büyük havuzu, geniş, ferah odaları, temiz bakımlı olması, güler yüzlü personeli ve çok beğenilen yemekleri, sakin ve huzurlu atmosferi.

  Odalar deniz ve doga manzaralıdır.

  Otobüs duragı otelin önündedir.

  Dolmus otelin önünden geçmektedir.

  Otelimizin tüm odaları klimalıdır.

  MİSAFİR SİGORTAMIZ VARDIR.
   

 4. Fatma

  Fatma Üye

  Blue Pearl Hakkında

  Tarih ve doğanın Akdeniz ile kucaklaştığı Fethiye ilçesinin dünyaca ünlü Ölüdeniz beldesinin Hisarönü bölgesinde bulunan tesisimiz Blue Pearl Hotel & Apartments tümü modern döşenmiş, klimalı ve TV’li oda ve apartları, kaydıraklı ve jakuzili büyük yüzme havuzu, çocuk havuzu ve oyun alanı, barı, restaurantları ve güleryüzlü personeli ile hizmetinizdedir.
   

 5. Fatma

  Fatma Üye

  Hotel Pelin Otel

  Hotel Pelin Hakkında

  Tesis


  Tüm odalarımızda;
  Air Condition, TV, Müzik yayını, Otomatik telefon, Saç Kurutma Makinesi, Emanet kasası, Balkon, Duş, Tuvalet, Tabanlar halı kaplama

  250 m2 yüzme havuzu ve çocuk havuzu,

  500 m2 güneşlenme terası,

  Denize 100 metre uzaklık,

  Teras bar, Lobby bar, Havuz (Snack) bar,

  2 adet açık (Fethiye ve Deniz manzaralı), 1 adet kapalı Restaurant,

  Toplantı ve TV salonu,

  Türk mutfağından enfes yemekler,

  Jeneratör,

  Çamaşırhane,

  İnternet köşesi,

  Kuaför.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fethiye Muğla'da Tatil Forum Tarih
Muğla Fethiye Halk Eğitim Merkezi Hakkında Bilgi Muğla Tanıtımı 2 Aralık 2012
Fethiye Ölüdeniz Hakkında Bilgi Muğla Tanıtımı 15 Kasım 2011
Fethiye İlköğretim Okulu Bilgileri Kazan Ankara Ankara Tanıtımı 5 Ekim 2011
Fethiyede,Ölüdenizde Gezilecek Görülecek Yerler Türkiye Tatil Yerleri Hoteller 22 Haziran 2011
Ölüdeniz Hakkında Bilgi ve Resimler Fethiye Muğla Muğla Tanıtımı 6 Nisan 2011

Bu Sayfayı Paylaş