festuca glauca

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 31 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. festuca glauca konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  merabalar festuca glauca hakkında geniş çaplı bilgi edinmek istiyorum...yardımcı olursanz sevinirim...

  Küçük perçemli, küresel, mavi yeşil renkli yapraklı yer örtücü bir bitkidir.
  Malesef bu bitkinin Türkçesi yok. Ayı postu, tilki çimi gibi
  yabancı kaynaklı isimleri var. Bence gri çimen.Üretimi çok kolay,
  çoklaşan bir öbek festuca’yı ilkbahar ya da sonbaharda söküp ortadan
  ikiye bölün. İşte bu kadar…

  Üzerine basılmayacak çim alanlar yaratmak istiyorsanız size iyi bir
  malzeme. Biraz kireçli, suyu geçirgen, tam güneşten yarı gölgeye kadar
  tüm alanlarda iyi gelişebiliyor. Kışın serinlik seviyor. Akdeniz
  ikliminde biraz zorlanabilir. İngiltere’de festuca’ları çimlere bordür
  gibi kullanmak bir gelenek. Hem yeşili hem de dokuyu kolayca
  çerçeveleyebiliyorsunuz.

  Bahçenize hoş bir hava vermek ve üzerine basılmayacak çim alanlar yaratmak isterseniz, festuca’ları tercih edebilirsiniz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 25 Nisan 2015

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Festuca glauca

  [​IMG]
  Küçük perçemli, küresel, mavi yeşil renkli yapraklı yer örtücü bir bitkidir.
  Malesef bu bitkinin Türkçesi yok. Ayı postu, tilki çimi gibi
  yabancı kaynaklı isimleri var. Bence gri çimen.Üretimi çok kolay,
  çoklaşan bir öbek festuca’yı ilkbahar ya da sonbaharda söküp ortadan
  ikiye bölün. İşte bu kadar…

  Üzerine basılmayacak çim alanlar yaratmak istiyorsanız size iyi bir
  malzeme. Biraz kireçli, suyu geçirgen, tam güneşten yarı gölgeye kadar
  tüm alanlarda iyi gelişebiliyor. Kışın serinlik seviyor. Akdeniz
  ikliminde biraz zorlanabilir. İngiltere’de festuca’ları çimlere bordür
  gibi kullanmak bir gelenek. Hem yeşili hem de dokuyu kolayca
  çerçeveleyebiliyorsunuz.

  Bahçenize hoş bir hava vermek ve üzerine basılmayacak çim alanlar yaratmak isterseniz, festuca’ları tercih edebilirsiniz.
   

 3. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Yumak Otu ( Festuca) Yetiştiriciliği  FESTUCA (Yumak Otu) YETİŞTİRİCİLİĞİ
  1. Genel Özellikleri
  Bilimsel Sınıflandırma
   Âlem: Plantae
   Şube: Magnoliophyta
   Sınıf: Magnoliopsida
   Takım: Cyperales
   Familya: Poaceae
   Botanik Adı: Festuca
   Türkçe Adı: Yumak otu
  Her dem yeşil, sık formlu, çim benzeri yer örtücülerdir. 20–30 cm yükselebilirler.Yapraklar yeşilden gümüşi maviye kadar değişen farklı renkler alır. Meyveleri ise açık kum rengindedir.
  2. Üretimi
  Tohum ve ayrıma ile üretimleri yapılır. Tohumlar erken ilkbahar veya sonbaharda ekilebilir. Ayırma işlemi çiçeklenme dönemi dışında köklü bitki parçaları kesilerek yapılır.
  3. Ekolojik İstekleri
  Güneşli açık alanlarda ve ılıman iklim koşullarında yetişir. Her türlü toprakta yetişmekle beraber kumlu-killi, gevşek, drenajı ve havalanması iyi, kireç bakımından zengin topraklarda iyi gelişir. Orta derecede ve düzenli olarak sulanmalıdır. Soğuklara ve yangınlara karşı dayanıklıdır.
  4. Peyzajda Kullanımı
  Kaya bahçelerinde, kenar tarhlarında, karışık düzenlenmiş çiçek tarhlarında öbek halinde ve taş duvarların bitkilendirilmesinde yer örtücü olarak kullanılır.
  [​IMG]
  Fotoğraf 1: Festuca peyzajda kullanımı
  5. Önemli Türleri
   Festuca cyllenica: Çime benzer çok yıllık bitkilerdir. Gövdeleri 27–45 cm uzunluğundadır. Yaprak kınlarında dilcik uzayarak yuvarlaklaşmış veya hemen hemen uzamış ve sivrilmiştir. İnce uzun yapraklar keskin uçlu, yüzeyi pürüzsüzdür. Bileşik salkım durumunda dik, sık ve dallar pürüzlüdür.
  Başakçıklar soluk yeşil ile açık menekşe renginde ve 3–5 çiçeklidir .Çiçeklenme zamanı Haziran-Temmuz aylarıdır.
   Festuca punctoria: Sık olarak dizilmiş çime benzer çok yıllık bitkilerdir.Gövdeleri pürüzsüz, yaprak kınları boğaza yaklaşmış, dilcik geniş olarak yuvarlaklaşmış kulakçık şeklindedir. İnce uzun yapraklar çok sert, keskin uçlu, tüysüz, açık yeşil, kırağı vurmuş gibidir. Bileşik salkım oldukça sık, dallar tüysüzdür. Başakçıklar tüysüz, kırağı düşmüş gibi ve çiçekler 4–6 tanedir.


  [​IMG]
  Fotoğraf 2: Festuca punctoria bitkisinin genel görünüşü
  Çiçeklenme zamanı Haziran-Ağustos aylarıdır. Doğal olarak kayalık çayırlar ve taş yığınları arasında gelişir.
   Festuca rubra L.(kırmızı yumak otu): Dar, ince, narin yapraklara sahiptir.İnce yapılı olduklarından gençlik dönemlerinde yavaş gelişir. Gölge ve yarı ölgeye dayanır. Çim kalitesi yüksektir. Su ve toprak istekleri azdır. Sıcak klimlerde iyi gelişmez. Uzun ömürlüdürler ve derin biçilmeye gelmezler.

  [​IMG]
  Fotoğraf 3: Festuca rubra L. bitkisinin genel görünüşü
  Festuca rubra’ nın üç alt türü ve bu alt türlerden elde edilmiş pek çok çeşitleri vardır.
   Festuca rubra var. rubra (kök saplı kırmızı yumak): Üniform ve çok aliteli çim yapar. Kök sapları ile yayılır. Boyu nadiren 15 cm’ i bulur.
  Serin yerlerde iyi gelişir. Gölgede baskın olur. Tınlı, hafif asit toprakları ever. Aşırı sulama ve gübrelemeden zarar görür. Kuraklığa orta derecede ayanır.
   Festuca rubra var. comuata (adi kırmızı yumak); Yumak şeklinde dik üyür. Yaprakları koyu yeşil ve dardır. Toprak ve su isteği az olup asılmaya dayanıklıdır.
   Festuca rubra var. stolinifera “Reptans’’; Kuvvetli kök yapar. Uzun mürlü ve basılmaya dayanıklıdır. Spor alanlarında kullanılır.
   Festuca ovina var. vulgaris; Yaprakları gri-yeşildir. Fakir ve asitli topraklarda elişir. Basılmaya ve biçilmeye dayanıklıdır. Küre şeklinde gelişir.
   Festuca ovina flauca; Her dem yeşil, çim benzeri yer örtücü bitkilerdir. Sık ormlu olup 20–30 cm yüksekliğindedir. Yaprakları gümüşi mavi, meyve açık um renklidir. Nemliden kurağa kadar değişik topraklarda yetişir. Yavaş büyür e 25–30 cm aralıklarla dikilirler. Güneş veya kısmi gölge ister. Yaprakları güneşte daha iyi renklenir.
   Festuca ovina L.(koyun yumağı): Çok ince yaprak ve kök yapar. Az bakımlı fakir topraklara uyabilir. Yaprakları yazın kirli gri olup bodur gelişir. Bakımlı halı çimlerde pek kullanılmaz. İki alt türü vardır.
  [​IMG] [​IMG]
  Fotoğraf 4: Festuca ovina L. bitkinin değişik görünüşleri
   Festuca pratensis: Kötü kullanılmaya dayanıklı çim türü olarak kullanılan yer rtücü bitkilerdir. Hastalık ve zararlılardan zarar görmez. Fakat yüksek yaz sıcaklarından zarar görür.
  [​IMG]
  Fotoğraf 5.5: Festuca pratensis bitkisinin genel görünüşü
  Tohumları kolay çimlenir. İlk dönemde dar yaprakları güzel görünür, fakat zaman geçtikçe yaprakları kabalaşır. Ucuz çim karışımlarında çok kullanılır.
   Festuca ovina ssp. glauca ( mavi koyun yumağı): Anavatanı Türkiye ve Avrupa’ dır. Çok yıllık 20–40 cm boyunda, öbekler halinde büyüyen herdem
  yeşil otsu bitkilerdir. Yaprakları ince uzun, şeritsi mavimsi renklidir.
  [​IMG]
  Fotoğraf 6: Festuca ovina ssp. glauca bitkisinin genel görünüşü
  Çiçekler başak durumlu, çiçek sapı yapraklardan daha uzun ve mavimsi renklidir. Tohum ve ayırma ile üretilir.
  6. Karşılaşılan Önemli Hastalık ve Zararlılar
  Fide çökerten, çim küfü ve tohum atım döneminde tedbir alınmazsa karıncalar zararlı olabilmektedirler.
  Kaynak :MEGEP
   

 4. muhendis45

  muhendis45 Yeni Üye

  Merhabalar; Festuca glauca genellikle hangi alanlarda yayılıs göstermektedir ? Tam olarak yetiştiği yerleri belirtebilirmisiniz!
   

 5. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Festuca glauca

  Genellikle mavi çayır olarak bilinen Festuca glauca, çim aile, Poaceae bitki türüdür. Bir yaygın olarak yetiştirilen ya da yarı yaprak dökmeyen herdem yeşil otsu çok yıllık olduğunu.

  Taksonomi


  Yaygın isimleri Mavi yumak, Blue Mountain Grass ve Grey yumak içerir. Aslen Fransız doğa bilimci Dominique Villars tarafından açıklanan, onun bilimsel adı glauca Latin sıfat türetilen "soluk mavi-gri" glaucus.

  açıklaması
  Küme oluşturan süs çim kendi sarımsı, ince dokulu, mavi-gri yeşillik için kaydetti. Yeşillik 140-180 mm uzunluğu yukarı ve dışa doğru yayılan arching, iğne gibi bıçaklara dik bir kubbe şeklinde, kirpi gibi tutam oluşturur. Mor bir belirti ile açık yeşil çiçekler terminal panicles görünür üstünde kaynaklanıyor erken yaz geç bahar aylarında bitki örtüsü üzerinde yükselen, ancak inflorescences çok gösterişli değildir. Çiçekler tohum kafaları gibi buğday kabarık yolunu açacaksınız.

  yetiştirme

  Yetiştirme yılında (genellikle inflorescences 200-250 mm toplam yığın yüksekliği getirmek) 140-180 mm yüksekliğe ulaşabilir. Bu bitkilerin ıslak topraklarda da iyi gelişim olmayacak gibi iyi drene toprakta iyi yapar. Tahammül kuru ve düşük besin topraklar. Bitki iyi yeşillik renk için bir tam güneş. Ayrıca hafif gölgeli pozisyonunda yükselmek olacak. Kuraklık, ihmal ve yetersiz besin tahammül Will ama düzenli sulama tercih ediyor. Bitki ölü yaprakları büyük miktarda varsa, yer seviyesinden 40mm geri budamak. Bu kış aylarında yapılmalı. Asansör ve bölmek küme gerekirse (aynı zamanda kış aylarında yapılacak). Kışın kurulan kümelerinin Bölümü bitkilerin tohumdan yetiştirilen olabilir, ancak en kolay yöntemdir.

  Küme merkezinde ölüp eğilimi olduğu için, bölünmüş olması replanted veya değiştirilecek her 2-3 yılda bir ihtiyaç Bitkiler sık bölünmesi gerekir. Bitki yaprakları çok sıcak, nemli yazlar önemli ölçüde azalabilir. Yabancı otların sık sık bir yere kapak olarak ve elle kaldırılması gerekir kullanıldığında kümelerinin arasında kurmak.

  Geniş alanlar elle kaldırılabilir veya Glyphosate herbisit ile püskürtülür.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - festuca glauca Forum Tarih
Yumak (Festuca),Yumak (Festuca) Özellikleri,Yumak (Festuca) Hakkında Doğa ve Bitkiler 30 Temmuz 2009

Bu Sayfayı Paylaş