Ferdinand Cohn Kimdir - Ferdinand Cohn Biyografisi

'Düşünürler-Filozoflar' forumunda SeLeN tarafından 10 Nisan 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Ferdinand Cohn Kimdir - Ferdinand Cohn Biyografisi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ferdinand Cohn Kimdir - Ferdinand Cohn Resimleri - Ferdinand Cohn Biyografisi - Ferdinand Cohn Hakkında  Ferdinand Julius Cohn (d. 1828 - ö. 1898) Alman biyolog.

  [​IMG]

  Prusya'nın Silesia eyaletinde Breslau'da (Wrocław)) dünyaya gelmiştir. 10 yaşındayken duyma güçlükleri yaşamıştır. Botanik dalında eğitim gören Cohn, 1847 yılında, 19 yaşındayken, botanik dalında lisans derecesini almıştır. Bakterileri bitki olarak sınıflandıran ilk kişi Cohn'dur. Aynı zamanda bakterileri dört gruba ayırmıştı: Sphaerobacteria, Microbacteria, Desmobacteria, ve Spirobacteria. 1885 yılında Leeuwenhoek Madalyası kazanmıştır.

  Bacillus`un yaşam döngüsünü tanımlamasıyla tanınmıştır. Aynı zamanda bu cins bakterilerin "düşmanca" bir çevre ile karşılaştıklarında (örneğin yüksek ısıyla karşılaştıklarında) bitkisel durumdan endospora dönüşebileceklerini de göstermiştir. Bu önemli bir bulguydu zira kaynatmanın bu bakteriler üzerinde etkili olmadığını göstermiştir. Kaynatma bu durumda sadece bitkisel durumdaki bakterileri öldürecek, endosporlarsa yaşayabilir bir şekilde kalacaklardır.

  Cohn 25 Haziran 1898'de doğduğu yer olan Breslau'da ölmüştür.
   

Bu Sayfayı Paylaş