Fenikeliler Kimlerdir Fenikelilerin Tarihi ve Özellikleri

'Tarihi Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 27 Temmuz 2013 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Fenikeliler Kimlerdir Fenikelilerin Tarihi ve Özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fenikeliler uygarlığı tarihi,
  Fenikeliler özellikleri hakkında bilgi kısaca,


  FENİKELİLER (Tarih)
  ilkçağda Suriye, Lübnan ve Filistin kı­yılarında yerleşmiş denizci bir kavimdir. Si­te krallıklarından meydana gelen devletler kurmuşlar, bu devletlerden biri zaman za­man ötekileri egemenliği altına almıştır. Bu devletler, deniz ticaretine dayanan bir oli­garşi tarafından yürütülmüştür.Fenikeliler, Sami kavimlerdendir. Bir yandan buğday, zeytinyağı, kereste gibi ürünlerini Asur ve Mısır gibi büyük, kalabalık ülkelere satar­larken, bir yandan da denizcilikte ilerlemiş­lerdi. Akdeniz kıyılarında küçük sömürge­ler kurdular. Akdeniz dışına da çıkan Avru­pa ile Afrika kıyılarını dolaşan Fenikeliler, bunların ürünlerini, o zaman dünyanın merkezi olan Yakındoğuya taşıdılar Üstün bir endüstri kurup, maden işçiliği, kuyum­culuk, camcılık, dokuma, boyacılık gibi olanlarda, yeni buluşlarla da ilerleyen bir sanayi yarattılar.
  Fenikeliler yazıyı da çok geliştirerek sonunda alfabe yazısını buldular.
  Fenike tarihinin en parlak çağı M.Ö. 1000-525 arasındaki yıldır. Bu çağda, Tir (Sir) ve Sidon (Sayda) şehirleri olağanüstü parlayıp, öteki siteler üzerinde egemenlik kurmuşlardır.
  853′te Asur İmparatorluğu’nun uyruğu olmak zorunda kalan Fenike, sonra Babil ve İran egemenliği altına düştü.Büyük İs­kender 333′te Fenike’yi aldı. Bundan son­ra Doğu Akdeniz kıyılarının eski parlaklığı geri gelmedi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fenikeliler Kimlerdir Fenikelilerin Forum Tarih
Fenikelilerin ticari amaçla yaptıkları denizcilik faaliyetlerinin kültürel sonuçları olmuş mudur? Sorular ve Cevaplar 10 Ekim 2016
İtilaf devletleri kimlerdir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
İttifak devletleri kimlerdir kısaca Tarihi Bilgiler 15 Şubat 2017
Türk masal kahramanları kimlerdir kısaca Masal Kahramanları 7 Mart 2016
İlkçağ yunan bilim adamları kimlerdir? Düşünürler-Filozoflar 29 Ocak 2016

Bu Sayfayı Paylaş