Fenike, Yunan ve Roma gemileri Bilgileri Resimleri

'Hava ve Deniz Taşıtları' forumunda UquR tarafından 8 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Fenike, Yunan ve Roma gemileri Bilgileri Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fenike, Yunan ve Roma gemileri Bilgileri Resimleri

  M.Ö. 1000'den 250'ye kadar Akdeniz kıyılarının büyük bölümüne egemen olan Fenikeliler, Mısırlıların gemi tasarımı geliştirmişler, Akdeniz'de ticaret amacıyla uzunluğu yaklaşık 30 m'yi bulan tekneler ve Cebelitarık Boğazından çıkarak Scilly Adalarına (hatta Herodotos'a inanılırsa, Ümit Burnu'nun çevresinden dönüp Hint Okyanusuna) uzanmak için daha büyük gemiler yapmışlardır.


  Daha o dönemde, Avrupa sularında kullanılan gemi türlerinin tekne bölümünü yapmak için gerekli temel ilkeler iyice geliştirilmişti. Geminin çatısı baş bodoslamalar (pruva), kıç bodoslamalar ve alabandadan alabandaya ıskarmozlarla birlikte, boydan boya uzanan bir omurga içermekteydi. Daha sonra kalaslarla kaplanıp, üstü de zift tabakasıyla örtülerek, iskelet su geçirmez bir tekneye dönüştürüldü. Tahta çivilerin yerini demir çivilerin almasıyla, dolayısıyla da geminin ince uzun kereste parçaları güven altına almasıyla, iskelete daha çok güç vermesi için yatay kirişler eklenmesi dışında, yapı gereci olarak metal tahtanın yerini alıncaya kadar, gemilerin yapımında büyük bir değişiklik olmadı.
  Roma yakınındaki mezarlarda bulunan duvar resimlerinden anlaşıldığı kadarıyla, M.Ö. 450'den başlanarak küpeşte ekleme yoluyla, gemilerin yük taşıma kapasitesi arttırıldı. Gene aynı resimlerden anlaşıldığına göre, bazı gemilerde her biri yelkenli iki direk kullanılmaya başlandı. Romalılar yolcuları ve personeli yükten ayrı tutmak amacıyla, gemilerine kısmen güverte yapmaya da başlamışlardı. Ayrıca, gemi yelkenlerinin açısını baş ve kıç doğrultusunda ayarlayarak, geminin rotasını arkadan esen rüzgardan başka bir yönde tutabileceklerini de anlamışlardı.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fenike Yunan Roma Forum Tarih
Fenikelilerin ticari amaçla yaptıkları denizcilik faaliyetlerinin kültürel sonuçları olmuş mudur? Sorular ve Cevaplar 10 Ekim 2016
Fenikeliler Kimlerdir Fenikelilerin Tarihi ve Özellikleri Tarihi Bilgiler 27 Temmuz 2013
Fenike Uygarlığı Hakkında Bilgi Tarihi Bilgiler 1 Aralık 2012
Fenike Uygarlığı Tarihi Bilgiler 5 Ocak 2010
Eski Yunan uygarlığında demokrasinin ilk uygulamalarına örnekler kısaca Tarihi Bilgiler 10 Ekim 2016

Bu Sayfayı Paylaş