Feng Shui ile çocuğunuzun odasını düzenlemek için!

'Dekorasyon' forumunda Fatma tarafından 29 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Feng Shui ile çocuğunuzun odasını düzenlemek için! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Feng Shui ile çocuğunuzun odasını düzenlemek için!  [​IMG]
  Feng Shui, ortamınızın size daha uygun hale gelmesine yardım edecek olumlu enerjileri içeriye davet eder.


  Feng Shui Danışmanı Işıl Alfar konuyla ilgili: “Feng Shui uygulamaları, olumsuz ve size uymayan enerjileri yaşadığınız mekandan uzaklaştırarak, ortamınızın size daha uygun hale gelmesine yardım edecek olumlu enerjileri içeriye davet eder. Böylece kendinizi daha huzurlu, dinlenmiş, sağlıklı ve güçlü hissedersiniz. Yatak odalarındaki uygulamalarla da, hem siz hem de çocuğunuz için en uygun ortamın nasıl olması gerektiğini, yatak başınızın hangi yöne gelmesi ve hangi materyallerin ve renklerin odanızda kullanılması gerektiğine kadar pek çok konuyla ilgilenir. Böylece, o odada uyuyan kişiler daha kaliteli bir uyku uyur ve daha mutlu uyanırlar.” diyor ve devam ediyor.

  Feng Shui nedir?


  Sözlük anlamı “rüzgar” ve “su” olan Feng Shui, doğada var olan evrensel yaşam enerjisini, yaşadığımız mekanlarda harekete geçirmenin yöntemlerini gösteren eski bir Çin öğretisidir. Yaşam yolculuğunda size sunulan seçeneklerden biri olan bu öğreti, evrenin güçleriyle denge içinde yaşamanın ve bunu mekanlarınıza taşımanın yollarını gösteren bir kılavuzdur.

  Feng Shui ne değildir?

  Feng Shui, hayatınızı bir günde değiştirecek sihirli bir değnek değildir, ancak ev, iş yeri gibi yerlerde yapılan doğru uygulamalar sonucunda, yaşam akışınızı olumlu yönde değiştirdiği gözlemlenebiliyor. Feng Shui bir din veya tarikat da değildir, dini inancınız ne olursa olsun, doğanın dost enerjilerini evinize davet etmenize engel değildir.

  Feng Shui geçici bir trend veya bir moda değildir. Bir yaşam tarzıdır ve yalnız dekorasyonda değil, giyimde ve beslenmede de bilinçli seçimler yapmanıza yarayan bir yöntemdir.

  Feng Shui yaşamınıza ne katar?

  Doğanın bir parçası olan insan, yaşadığı mekanda da doğadaki denge ve uyumu arar. İnsan ve mekan uyumsuzluğu, hayatımızı olumsuz yönde etkiler. Beş bin yıllık geçmişi olan Feng Shui öğretisi, insanın varoluş özelliklerine uygun yaşam alanlarını düzenleme yöntemidir. Feng Shui uygulamaları ile daha sağlıklı yaşar, mutlu ilişkiler kurar, kendinizi geliştirebilir, kariyer beklentilerinize ulaşır ve kazancınızı arttırabilirsiniz.

  Yaşadığınız mekanlar yaşamınız üzerinde ne kadar etkili?


  Binalar insanlara benzer, sokak kapıları onların ağızları, pencereleri ise gözleridir. Odaları, vücudun organları gibidir. Evinizde atamadığınız için sakladığınız ve yığın oluşturan eşyalar, enerjinin mekan içerisinde rahatça dolaşmasını engellediğinden, tıpkı bedeninizde hastalıklara yol açan kistler gibi yaşamınızda engellere ve olumsuzluklara sebep olur. Bazı mekanlara girdiğinizde bu olumsuz baskıyı üzerinizde hisseder ve hemen oradan çıkmak istersiniz. Bazılarındaysa, kendinizi çok rahat hisseder ve kalkıp gidemezsiniz. Feng Shui uygulaması yapılırken, öncelikle bu yığınlardan arındırılırsınız ve hayatınızın tıkalı olan o yönlerinin açılmaya başladığını fark edersiniz. Feng Shui’ye göre: “Yaşam bütün insanlara karşı son derece cömerttir, ama yalnız nimetlerinden faydalanmak için çabalayanları ödüllendirir.”

  Kaliteli bir uyku için temel prensipler nelerdir?

  Yatak odalarını sadece uyumak ve aşk için düşünmelisiniz. Bu noktadan hareketle, yatak odalarında televizyon izlemek, bilgisayar kullanmak veya işle ilgili çalışmalarda bulunmak, uykumuzu ve eşinizle olan ilişkinizi çok olumsuz etkiler.

  Yatak odalarında çok “Yang“ yani hareketli, canlı renkler ve desenler kullanmak da, dinlenme enerjinizi tehdit edebilir. Daha “Yin” yani sakin ve pastel renklere yönelerek, uyku problemlerini azaltabilirsiniz. Aynı şekilde, çok aydınlık, bol ışıklı odalar da uyarıcıdır. Öte yandan, yatağı yansıtan büyük aynalar, gündüzleri güneş ışınlarını depolayarak, gece karanlığında bu ışınları odaya salarlar ve uykunuzda huzursuzluklara sebep olabilirler.

  Bir başka nokta da, oda içerisinde yatağınızın konumudur. Yatak başınız mutlaka bir duvara verilmeli, başı boşta kalmamalıdır. Karyolanızın ahşaptan veya kumaş kaplı bir başı olmalıdır. Başsız yataklarda enerji akışı çok olumsuz olduğundan, huzursuz ve sağlıksız uyku söz konusudur.

  Yatak başı odanın kapısına veya pencereye verilmemelidir. Aynı şekilde, oda kapısının tam karşısında konumlanmış, yani ayakucu kapıya bakan yataklar da çok olumsuz pozisyondadır. Bir yatak için en uygun konum, kapıdan girişte çapraz köşede yer alan konumdur. Uyuyan kişi, kapıdan gireni rahatça görebileceği için, kendini güvende ve korunaklı hisseder. Çocuğunuzun karyolasını da kapı ağzına yerleştirmekten kaçının. Odanın korunaklı bir köşesine almakta fayda vardır.

  Bebek odaları için öneriler


  Sizin yatak odalarınız için verilen tüm öneriler, bebeklerin odaları için de geçerli olmakla beraber, bazı ilave uygulamalar da söz konusu. Bebekler odalarını yalnızca uyumak için kullanmıyor olabilirler. Eğer başka bir oyun odaları yoksa, rengarenk oyuncaklar her zaman odalarında yer alıyor demektir. Bebeğin gözü takıldığı için, parlak renklerde ve ses çıkaran oyuncakları, yataklarından uzağa yerleştirmenizde fayda vardır. Odanın ışık düzenini hem uyku, hem de oyun için ayarlanabilecek tarzda hazırlamak da önemlidir. Çok gün ışığı alan bir odada bebeğin vakit geçirmesi, oynaması sağlıklıdır; ancak sıra uykuya geldiğinde, bebeğin daha sakin ve loş bir ortama ihtiyacı vardır. Oyun sonrası ve uyku öncesi bebeğin odası havalandırılmalı, gündüz uykuları için, güneş ışınlarını yumuşatacak perdelerle, geceleri içinse loş ışıklandırmayla bebek için Yin (durgun) bir ortam hazırlanmalıdır.

  Oyuncakları yeterince renkli olduğu için, dekorasyonda pastel renklerin kullanılması önerilir. Kız bebeklere pembe, erkek bebeklere mavi kullanmak gibi çok yaygın bir alışkanlığa karşılık Feng Shui, yatak odalarında çok fazla mavinin kullanımını uygun görmez. Su elementinin rengi olan maviyi, yatak odasında çok yoğun kullanırsanız, bazı bebeklerin fazlaca uykuya dalmasına ve pasifize olmasına, bazılarınınsa çok huzursuz hissetmesine sebep olabilirsiniz. Su elementini dengelemek için, mavi renkle ahşap bir arada kullanılabilir veya suyu ateşle dengelemek için, mavi turuncu kombinasyonundan yardım alabilirsiniz. Öte yandan, Ateş elementinin parlak renkleri olan kırmızı, fuşya veya turuncunun da tek başına kullanımı çok olumlu değildir. Bu renkler az oranda, leke gibi kullanılmalı, pastel renkleri aktive eden küçük objelerle odayı tamamlamalısınız.

  Okul çağındaki çocuk odaları için öneriler


  Okul çağına gelen çocuğunuzun odasına, çalışma masası koymak gerekiyor, hatta bu masa üzerinde çoğu zaman bilgisayarlar da yerini alıyor. Mümkünse, çocuğunuz bilgisayarını yatak odası dışında kullansın. Eğer farklı bir odada çalışması mümkün değilse, bilgisayar yatağın uzağında bir noktada yer almalı. Bilgisayar ekranının yanına koyabileceğiniz küçük bir kaktüs veya kristal bir küre, bu tip aletlerin yaydığı elektromanyetik etkileri emme konusunda yardımcı olabilir. En güzel uyku, en doğal ortamda uyunan uykudur. Elektrikli araçların yataktan uzakta olması bu bakımdan faydalıdır.

  Çalışma masasının pozisyonu da konsantrasyon açısından çok önemlidir. Tıpkı yatakta olduğu gibi çalışma masasını da kapı ağzından uzak tutmalısınız ve kapıya göre çapraz bir konumda yer almalılar. Çocuğunuzun sırtını kapıya dönük oturması da çok uygun değildir.

  Feng Shui uygulaması nasıl yapılır?

  Siz de evinizi Feng Shui uygulamasına göre yeniden düzenlemek istiyorsanız, Feng Shui danışmanları yardımınıza koşacaktır. Öncelikle evinizin ölçekli planı, bir pusula ve evinizde yaşayan kişilerin doğum tarihleri gerekli. Pusula yardımıyla alınan yön dereceleri evin planı üzerine işaretlenir. Doğum tarihlerinden yola çıkarak da evinizde yaşayanların kişisel özellikleri analiz edilir. Bu analizle, aile bireylerinizin ihtiyaç duyduğu olumlu enerjilerin hangi yönlerden geldiği, hangi renklerin, şekillerin ve materyallerin onlar için faydalı olduğu tespit edilir. Tüm bu bilgiler ışığında ise, evinizin enerji haritasının yaşayan kişilerle uyumlu hale getirilmesi sağlamaya çalışılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Feng Shui çocuğunuzun Forum Tarih
Feng Shui Kitabı - Esra Koyuncu Kitap, Resim ve Dergi 7 Ocak 2012
Power Of Feng Shui 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 20 Ocak 2011
5 Dakikada Feng Shui Kitabı - Selena Summers Kitap, Resim ve Dergi 6 Temmuz 2010
Bahçenizde feng shui havası yaratın Dekorasyon 10 Mayıs 2010
Dekorasyonda Feng Shui Modeli Dekorasyon 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş