Feng Shui Dosayası : Mutfak

'Dekorasyon' forumunda Mavi_Sema tarafından 2 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Feng Shui Dosayası : Mutfak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Feng Shui Dosyası: Mutfak!

  Sözcük anlamı, rüzgar ve su olan Feng Shui, yerküreyle uyum içinde yaşama sanatıdır. Nerede yaşadığımızın ve evimizdeki her odayı nasıl düzenlediğimizin, yaşam kalitemiz üzerinde etkisi vardır. Bu bölümde, mutfağı inceleyeceğiz.
  [​IMG]
  Feng Shui Dosyası: Mutfak!  Geleneksel olarak mutfak, evin en önem verilen yeridir. Mutfakta yer alan ocak, ailenin zenginliğini temsil etmektedir. Çince yiyecek anlamına gelen sözcük, zenginlik kelimesine benzemektedir. Bu bir mantık üzerine kurulmuştur. Yiyecekler, kişinin sağlığına ve etkinlik düzeyine etki ederler. İnanca göre, yemek ne kadar iyi olursa, kişi o kadar yetenekli ve para kazanma potansiyeli yüksek olacaktır.
  Bu mekanda hazırlanan yemeğin hem miktarı, hem kalitesi çok önemlidir. Miktarı, bolluk duygusunu yaratır; kalitesi ise ailenin sağlığıyla direkt ilişkilidir. Bu yüzden, mutfakta ve kilerde yeteri derecede erzak bulunmalıdır.
  İdeal mutfak planında, yemeği pişiren kişi, mutfağa gireni görebilmelidir. Aşçının sırtının kapıya dönük olması, Feng Shui’de hoş bulunmaz. Aniden mutfağa giren birisi, aşçıyı ürkütebilir. Bu da yemeğin kalitesini etkiler. Eğer alternatif bir yerleşim şekli yoksa, ocak duvarına asılacak ayna da iş görür. Böylece hem aşçı içeri gireni görebilir, hem de sembolik olarak, yemek miktarı ikiye katlanır.
  Yemeği pişiren kişi, iyi aydınlatılmış ve iyi havalandırılan bir yerde çalışmalıdır. Eğer ocak bir köşeye sıkışmışsa, bu yemek pişiren kişinin hareketlerini ve enerji akışını engeller. Bu durum yemeğin kalitesini düşüreceği için, sağlığa, maddi duruma, kariyere ve aile üyeleri arasındaki ilişkiye zarar verir.
  Sembolik olarak ocak, bir evin maddi durumu açısından önemlidir. Ocak temiz olmalı, mükemmel çalışmalıdır. Eğer ocak kirliyse veya iyi çalışmıyorsa, tekleyen her alet gibi kişiyi sinirlendirir. Çalışmayan bir ocak, aile üyelerinin yaşamlarında engeller oluşmasına sebep olur.
  Ocak ön kapıya, banyoya veya yatak odanın girişine bakmamalıdır. Mutfaktaki su giderleri ve musluklar gözden geçirilmelidir. Çünkü su, para anlamına gelir. Damlayan musluk, akıtan borular, akıp giden parayı sembolize eder. Evde böyle bir enerjinin dolaşması, Feng Shui için iyi değildir.
  Herhangi bir odada olduğu gibi mutfakta da, en çok ışık alan pencerenin bulunduğu duvarın yönü, o mutfağın yönü kabul edilir. Metal batıyla, ateş güneyle ilişkilidir. Bu yüzden en mükemmel mutfak konumu batıya bakan olarak kabul edilir. Ocağın da güney duvarı önünde durması, son derece şanslı bir yerleşim yaratır. Mutfağınızda çok fazla kırmızı veya kuş resimleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Güneye bakan bir mutfağınız varsa, özellikle dikkatli olun çünkü ateş unsuru çok yoğun olacaktır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Feng Shui Dosayası Forum Tarih
Feng Shui Kitabı - Esra Koyuncu Kitap, Resim ve Dergi 7 Ocak 2012
Power Of Feng Shui 2011 Albümü Albüm Tanıtımları 20 Ocak 2011
5 Dakikada Feng Shui Kitabı - Selena Summers Kitap, Resim ve Dergi 6 Temmuz 2010
Bahçenizde feng shui havası yaratın Dekorasyon 10 Mayıs 2010
Dekorasyonda Feng Shui Modeli Dekorasyon 3 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş