Fenerbahçe´de Voleybol Tarihi

'Diğer Spor Dalları' forumunda NeslisH tarafından 28 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Fenerbahçe´de Voleybol Tarihi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Birleşik Amerikada 1895de icat olunup Avrupa´ya 1919 da yayılan Voleybol yurdumuzda 1921den beri uygulanmaktadır.

  Önce İstanbul Y.M.C.A Teşkiltı‚ sonra da okullarda yapılan bu sporda ilk parlayanlar Mühendis Mektebi ile Kabataş Sultanisi (Lisesi) oldular. Üst üste birinci olan Mühendis Mektebi Takımı 1925de müsabakalara (Üsküdar İdman Ocağı) ismi altında girip şampiyon oldu ise de‚ 1926 da birinciliği‚ artık Beşiktaş Jimnastik Kulübü adına maçlar yapan Kabataş Sultanisi takımı kazandı.

  Voleybolun yurdumuzda doğuşu ile beraber‚ maçları ilgi ile izlenen Mühendislik Mektebi takımı genellikle Fenerbahçeli idiler. Önceleri Topçu Subayı yetiştirmek amacı ile (Mühendishane- Berri-i Hümayun) adı altında kurulup bugün ismi (Teknik Üniversite) olan Mühendis Mektebi´nin 1911de açılan bordo renkli kulübü‚ Fenerbahçe´nin o yıl şampiyon olan futbol takımından bek Arif Emiroğlu (Şehit)‚ haf Kemal Aşkın ve kaleci Ali Sait tarafından kurulmuştu. Bu 3 Fenerbahçelinin girişimlerinden korka korka haberdar ettikleri okul müdürü Refik Fenmen Bey tarafından‚ aksine‚ kutlanmışlar ve 5 altın lira ile desteklenmişlerdir.

  1927de okulun en iyi voleybolcuları olan 3. sınıftan Aziz Torun (Kaptan)‚ Bedi Süheyl Enüstün‚ Fikret Germen‚ İsmail Hakkı (Ahbap)‚ Yusuf ve Fahri‚ kurdukları (Ateş) takımı ile İstanbul ligine Fenerbahçe Kulübü adına girmeye başladılar. Fevkalde güzel ve ateş gibi oyunlarıyla San-Lcivertli kulübe kazandırdıkları üst üste üç İstanbul şampiyonluğu ile de büyük şöhrete ulaştılar.

  Fenerbahçe Kulübü‚ Voleybolda 1927‚ 1928‚ 1929‚ 1933‚ 1934‚ 1967‚ 1968‚ 1969 ve 1985 yıllarında olmak üzere‚ 9 kez İstanbul şampiyonluğuna ulaştı‚ bunların ilk 4 ünün finallerini Beşiktaş ile oynadı ve kazandı. Bu nedenle‚ Türk voleybolu‚ doğuş döneminde hararetli bir Fenerbahçe-Beşiktaş rekabeti yaşamış ve bu rekabet bu spor dalının gelişme ve yayılmasında olumlu etkide bulunmuştur.

  İki takım arasında ilk final maçı 6.5.1927 de Beyoğlu Amerikan Kulübü salonunda rekor bir kalabalık önünde yapıldı. İlk seti 15/10 kazanan Beşiktaş‚ ikinci sette de 14/3 önde iken Fenerbahçe şahlanmış ve seti 14/16 almıştır. Üçüncü seti de 10/15 alan Fenerbahçe 1927 yılı İstanbul Şampiyonu oldu.

  Fenerbahçe‚ 2. şampiyonluğu 1928in 30 Mart günü yine Beşiktaş´la yaptığı final maçı sonunda kazandı. Pera‚ St. Benoit‚ Beşiktaş‚ Vefa‚ Fenerbahçe‚ Galatasaray‚ Yeni Yıldız‚ Etoile ve Amerikan Kulübü olarak‚ 8 kulüp arasındaki şampiyonanın final maçını‚ günlük ve politik (Vakit) gazetesi 31 Mart 1928 sayısının 1. sayfasında (Fenerbahçe Voleybol Şampiyonu) başlığı ile duyurmuş ve 2. sayfada şöyle devam etmiştir:

  İki aydan fazladır devam eden İstanbul Voleybol Birinciliği dün nihayet buldu. Şampiyon‚ geçen sene olduğu gibi‚ bu sene de büyük muvaffakiyet gösteren Fenerbahçe takımıdır. Zaten‚ baştan beri‚ Fenerbahçe-Beşiktaş takımları muvaffakiyetli oyun kabiliyetleriyle‚ birinciliğe en fazla lyık görülmekte idiler. Fakat işin alaka uyandıran tarafı‚ birinciliğin 2 kıymetli rakipten hangisine nasip olacağı keyfiyeti idi. Dün‚ Beyoğlundaki Amerikan Kulübünde yapılan son müsabaka meseleyi hal etti: Fenerbahçe takımı‚ voleybolu geçen seneki gibi‚ bu sene de Beşiktaştan daha iyi oynuyor. Müsabaka çok heyecanlı oldu. Birinci devreyi Beşiktaş 4/15 kazanmıştı. 2. devre Fenerbahçe 15/8 galip gelince müsabaka çok calibi dikkat bir hl aldı. Neticeyi tayin edecek 3. devre büyük heyecanla takip edildi. Bu devre de 15/11 puanla Fenerbahçe lehine neticelenince artık senenin Voleybol Şampiyonu anlaşılmış oluyordu. Fenerbahçe´yi tebrik ederiz.

  Fenerbahçe 25 Ocak 1929da yine Beşiktaşı 15/13 ve 16/14 yenerek üçüncü kez şampiyonluğa ulaştı ve Galatasaray da üçüncü oldu. Bu üst üste 3. şampiyonluğu kazanan Fenerbahçe kadrosu:
  Aziz Torun (K)‚ Bedi Enüstün‚ Fikret Germen‚ İsmail Hakkı‚ Yusuf‚ Fahri ve Suphiye den oluşmuştur.

  Yine Mühendis Mektebi talebesi ve Fenerbahçe Bayan Voleybol Takımı kaptanı olan Suphiye Rıfat‚ takımda zaman zaman yer alırken‚ Türkiye´de erkek takımlarda yer alan ilk bayan sporcu olmak özelliğini kazandı. Haftalık (Spor Alemi) dergisinin 31.1.1929 günlü sayısının 5. sayfasında bu ilginç konuya şöyle eğilinmiştir.

  3 sene üst üste İstanbul 1. ligini kazanan Fenerbahçe Voleybol Takımı bu seneki resmi müsabakalara bazı değişikliklerle iştirak etmiştir. Bu arada‚ Fenerbahçe Hanımlar Takımı Kaptanı Suphiye Rıfat hanım takıma dahil olmuştur. Memleketimiz sporunda ilk defa resmi müsabakalarda muhtelit (karma) takım çıkararak yenilik meydana getirdiğinden Fenerbahçe´yi tebrik ederiz.

  Sonraları Genel Müdür‚ Müsteşar ve Milletvekili gibi mevkilerde hizmet veren yukarıdaki voleybolcuların 1929da diplomalarım alıp yurda dağılmaları bu şubede durgunluk yarattı ve 1932de‚ başta Tank Gülerman‚ Mustafa Kemal‚ Enver‚ Sadık‚ Nihat‚ İbrahim ve Namık olarak‚ çoğunluğu yine Mühendislerden kurulu takım hemen sivrilip yine Beşiktaş´la finale kaldı. 21 Nisan 1933 de Galatasaray Kulübü salonunda gürültülü geçen bu final maçını da 15/10 ve 15/11 kazanan Fenerbahçe 4. kez şampiyon oldu.

  İki grupta yapılan 1934 şampiyonasında‚ A grubunda Galatasaray‚ İstanbulspor‚ Feneryılmaz‚ Vefa; B grubunda da Fenerbahçe‚ Beşiktaş‚ Hill ve Süleymaniye´den Fenerbahçe grup birincileri oldular ve 18 Mayıs 1934 deki final maçını 15/9 ve 15/11 kazanan Sarı-Lcivertliler 5. kez İstanbul Şampiyonu oldular.

  Salonsuzluk ve sportif çalışmaların futbol dalında yoğunlaştırılması voleybol şubesini 1935 ten itibaren yeniden hareketsizliğe gömdü ve bu 1941e kadar sürdü. O yıl şube kaptanı Y.Mühendis Mehmet Yalçıner´in gayreti‚ şubenin canlanmasına olanak vermiştir. Ancak‚ Talimatname 2. kümeden başlamayı gerektiriyordu.

  ŞAMPİYONLUKLARDAN SONRA

  Muvaffak Soylu‚ atlet Vasfi‚ Öğretmen Taci ve Mehmet‚ futbolcu Cihat ve Murat‚ Muzaffer‚ Semih‚ Ömer‚ Ahmet‚ Ziya ve Ayhan gibi gençlerden kurulu yeni takım‚ 1941de 2. küme şampiyonu olup‚ Teşvik turnuvasını da‚ finalde Galatasarayı yenerek‚ birinci lige geçmiş ve hatta bu ligde‚ yukarıdaki kadro ile‚ B grubu şampiyonluğunu da kazanmış ise de‚ bu gayretli çalışmada sebat edilmemiştir.

  Fenerbahçe voleybolu 1946 da canlanır gibi oldu. Bu kez‚ M. Jeba Berkok ve Muhtar Sencer´in öncülüklerinde Fevzi Akkan‚ Enes Talay‚ Lui Şalabi‚ Suzan Gürel‚ Refik‚ Cell ve Derya gibi gençler bir kez daha 2. küme şampiyonluğunu kazanıp birinciye geçmelerine rağmen bu işte sebat etmediler ve takım dağıldı.

  Dr.Selim Çapa‚ Önder Dai‚ Bedii Özcan ve Muammer Tezel 1955 de yeni bir takım kurdular. Tunç Tümerkan (K)‚ Nadir Yeker‚ Erdal Akkan‚ Nureddin Çetinyılmaz‚ Eldebran Ülserin‚ Fahrettin Gökmenoğlu´ndan oluşan kadro o mevsim kümesinde şampiyon olup yeniden birinci lige yükseldi. Nevzat Karazincir‚ Orhan Bilgin‚ Şakir Solmaz‚ Altan Ayanoğlu‚ Zekai Yalçın‚ Tanzer ve Cahit in de katılmalarıyla‚ bu kadro büyük ümitler verdi. Ancak‚ yine salonsuzluk ve takımın kötü kaderi olan göçebeliğin yarattığı büyük engel 1. ligde başarıyı engellemeye yetiyordu. Ayrıca‚ Teşkilt organlarının tutumları da‚ mutat üzere‚ Fenerbahçe´ye karşı antipatikti. Bu durumun ümitsizlik yaratması doğaldı ve ümit olmayınca da başarı mucizeye kalıyordu. Gariptir ki‚ Fenerbahçeli voleybolcular‚ her engele karşın‚ zaman zaman bu mucizeyi yaratmaya çok yaklaştılar. 1962/63 faaliyet raporu bu noktayı kanıtlar:

  Sportif oyunlarda en büyük zaafımız salonsuzluktur. Bu büyük eksiklik voleybolda da kendini şiddetle duyuruyor. Buna rağmen‚ salon sahibi kulüplerle başa baş‚ ekseriyetle de üstün mücadelede bulunan kulübümüz‚ İstanbul Şampiyonluğunu set averajı ile kaybetti.

  Fenerbahçe bu mevsim‚ üst üste ikinciliklerden sonra‚ şampiyonluğu avuçlamıştı. Atilla Sesören‚ Yılmaz Başbuğ‚ Cengiz Arslangiray‚ Tanzer Uçak‚ Erdal Akkan ve Ayhan Altuğ kadrosuyla ilk devre Galatasarayı da 3/2 yenmiş ve 16 galibiyet ve bir yenilgi ile liderdi. Son Galatasaray. maçında ise şampiyonlukla kucaklaşırken çelmelenmiştir. Malum taktik; başta hakem efendi olarak‚ türlü şekillerde tahrik idi ve başarıya ulaştı:

  Hedef olunan açık kaide hatalarına haklı‚ ancak biraz aşın itirazlar sonucu‚ yaşanan olaylardan doğan ceza ve ihraçlar ve hükmen yenilgi‚ Fenerbahçe´nin haklı ve sportmence şampiyonluğunu yok etmeye yetecekti.

  Yukarıda Galatasaray´ı yenen kadrodan başka‚ Gürkan Taner‚ Ünal Gökyayla‚ Yüksel Talayman‚ Oktay Eyüpoğlu‚ Ünal Küçükersan‚ Nasuhi Ünlü‚ Melih Matçora‚ Teoman Hakkut‚ Ersan Alpkanlar‚ Şamil Şıltan ve Şemsettin Üstündağ´dan oluşan geniş kadro ard arda ancak 2. olabiliyordu.

  Nihayet‚ Nusret Vurarfın şube kaptanlığında Gün Erte (K)‚ Özcan Sarıtürk‚ Ahmet Özkan‚ Deniz Esinduy‚ Yüksel Özgür‚ İbrahim ve İsmail Vuran Kardeşlerden kurulu takım‚ çok iyi anlaşma ile 1965 ve 1966 yıllarında mükemmel oyunlarla dikkatleri üzerine çekmiş ve 1966/67 liginde amaca ulaşıp‚ G.S. ı 3/2 yenerek şampiyonluğa 6. kez ulaşmıştır.

  Fenerbahçe 1967/68 de hiç yenilmeden ve 7. kez şampiyon oldu. Son maçında‚ 31 Mart 1968 günü İstanbul Teknik Üniversitesini 3/0 yenmiş ve 18 maçta 18 galibiyet almıştır. Bu 18 maçın en çetini 12.5.1968deki 2. devre Galatasaray karşılaşmasıdır. Bu maç 2 saat 14 dakika sürmüş ve Fenerbahçe Özcan‚ Ahmet‚ Deniz‚ Yüksel‚ Mehmet Toydemir‚ İsmail ve İbrahim´den oluşan mükemmel kadro ve oyunuyla‚ Değer‚ Yavuz‚ Haldun‚ Tanzer‚ Şevket‚ Mustafa‚ Tevfik ve Yıldırım´dan oluşan ezeli rakibini yine 3/2 yenmiştir.

  Bu tarihlerde ligi oluşturan 10 kulüp‚ Fenerbahçe‚ Galatasaray‚ Beşiktaş‚ İ.T.Ü.‚ Rasimpaşa‚ Deniz.Harp Okulu‚ Beyoğluspor‚ İ.E.T.T.‚ Beykoz ve Levent´tir.

  Fenerbahçe´nin şampiyonlukları Galatasarayı. 13/2 sonuçlarla 2 kez daha yendiği 1968/69da da sürdü ve yine üst üste 3 birincilik almak gibi bir büyük başarıya daha ulaştı. Yıldızlar‚ Gençler ve Bayanlarda da sağlanan üst üste şampiyonluklarla‚ Fenerbahçe voleybolu‚ 1967/69 yıllarında‚ tam anlamıyla yeni bir (Altın Dönem) daha yaşamıştır.

  ŞAMPİYON TAKIM DAĞILIYOR</B>

  Fenerbahçe voleybolunun son altın çağı olan 1967/69 arası üst üste 3 şampiyonluk yılının‚ bu son derece mükemmel‚ teknik ve uyumlu kadrosu‚ 1969 Türkiye Şampiyonasından itibaren‚ sarsılmaya başladı. Bu branşta birer yıldız olan gençlere uzanan eller çoğalmıştı. Bu psikolojinin etkisinde‚ 1969/70 mevsimi İstanbul şampiyonluğunda Fenerbahçe 4. oldu ve bu yıl kurulan deplasmanlı Türkiye ligine giremedi. 1970/71de de akla gelmez şanssızlıklar ve set averajıyla 2. olunca‚ yine giremedi. Bütün bunlara karşın‚ takımı ayakta tutabilmenin külfeti giderek artıyordu. Milliyet gazetesinin 23.7.1969 sayısındaki şu yazı ilginçtir:

  Dört yıldır çeşitli İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları kazandıran gençler‚ kızlar ve A takımı milli voleybolcuları Özcan‚ Ahmet‚ İsmail‚ İbrahim ve Deniz´e Eczacıbaşı‚ Galatasaray‚ İ E.T.T. ve Beyoğluspor talip. Ancak‚ Voleybolcular: "Biz Fenerbahçeliyiz ve Kulübümüzden ayrılmak istemiyoruz. Fakat yöneticilerimiz bize ilgisiz kalmakta devam ederlerse‚ transferin son günü istemeye istemeye ikinci kümeden bir takıma transfer olacağız!" demişlerdir. Şube Kaptanı Nusret Vuralın istifasından sonra zaruri masraflarını bile alamayan voleybolcular‚ henüz bir antrenör bile angaje olunmadığını söylemişlerdir.

  Yönetim Kurulu´nun 2.4.1972 Genel Kuruluna sunduğu rapor gelişmeleri yeterince aydınlatıyor:

  Senelerce şampiyonluklar kazanan elemanların başka kulüplerin cazip teklifleri karşısında ayrılmaları sonucu zayıflayan takımımız‚ çalışmalarını özel idmanlara inhisar ettirmek zorunda kalmıştır. Yalnız kız takımımız lige katılmış ve yenilmeden İstanbul şampiyonu olmuştur.

  Kapanan Erkek Voleybol Şubesi‚ her yıl kağıt üzerinde bir aşağı kümeye düşürüldü. 1976/77 de yeniden faaliyete geçerken 4. kümeden başladı. O yıl Alaaddin Güneş antrenörlüğünde şampiyon olup 3. kümeye geçen kadro:
  Orhan Tüker‚ Haluk Güvener‚ Korman Ataman‚ Sinan Dinçoğlu‚ Mehmet Gürkan‚ Selçuk Dikmen‚ Fatih Kaya ve Salih Arkış´dan kuruludur.

  Fenerbahçe‚ talimatname gereği 3. ve 2. liglerde de şampiyon olduktan sonra‚ 1983/84 de 20 maçta 20 galibiyet ve 60/0 gibi görülmemiş bir set averajıyla 1. lige yükseldi ve 1984/85 de de bu kümenin şampiyonluğunu kazandı. Eşref‚ Keskin Saygın‚ Cem Kartal‚ Osman‚ Tunç Tuncel‚ Levent‚ Tamer‚ Zeki ve Alaaddin den oluşan kadro 3.5.1985 de Antalya´da başlayan Federasyon Kupası terfi maçları sonunda 1985/86 deplasmanlı Voleybol ligine katılma hakkını kazandı.

  Fenerbahçe Kulübü‚ 15 yıl aradan sonra‚ Sönmez Flament‚ Güney Sanayi‚ Ziraat Bankası‚ Oyak Re-nault‚ Arçelik‚ Sosyal Sigortalar Kurumu‚ Fenerbahçe‚ Galatasaray‚ Eczacıbaşı‚ S.I.Sanayi‚ Makospor‚ Beşiktaş‚ Silahlı Kuvvetler‚ Petrol Ofis‚ A.E.G. Eti Kandra ve Kolej olarak‚ 16 takımdan oluşan ve 12. bitirdiği 1985/86 ligine girerken‚ ayağının tozuyla‚ bir tertiple karşılaşmıştır:

  İln olunan fikstürde‚ Sarı-Lcivertli takımın ilk 5 rakibi ligin en güçlü takımları idiler. Bu durumun kur´a sonucu değil de‚ tertip olduğu ve takımı daha ligin başında demoralize edip çökertmeyi amaçlayabileceği görüşündeki‚ Perihan Özbilgin´den sonraki‚ yeni şube sorumlusu Yavuz Bayraktar´ın itirazını‚ aşırı Galatasaraylı olduğu öne sürülen‚ Naci Bayanoğlu Federasyonu kabule yanaşmadı. Ancak‚ Genel Müdürlüğe yapılan şikyet haklı görülüp tertip suya düşmüş ve fikstür kur´a ile yeniden yapılmıştır.

  Eğer‚ amaç öne sürüldüğü gibi ise; bunu çok eski yıllardan kalan bir alışkanlığın devamı saymak ve üzüntü ile karşılamak gerekir. Kalkınması için Devlet ve milletin gösterdiği bunca fedakrlıklara karşın bu tutum Türk sporunun neden geri kaldığına kanıt olmuyor mu? Zaten‚ iyi niyetten yoksun bir Voleybol mekanizmasında uğraşı vermek ne yararlı ve ne de verimli olur. Nitekim Sarı-Lcivertli takım da lig boyu uğradığı haksızlıkların yakınmaları arasında‚ 1986/87 de durumunu zorlukla korudu. Güçlü ve tüm imknlara sahip müessese takımları karşısında‚ zaten fazlasını beklemenin haksızlık olacağını kabul etmek gerekir.

  Fenerbahçe Voleybol takımı‚ şube kaptanı yine Yavuz Bayraktar yönetiminde ve eski milli voleybolcularından İsmail Vuran antrenörlüğünde Serdar Çağan‚ Yusuf Hakim‚ Nuray Uyar‚ At Arıcan‚ Hakkı Filibeli‚ Atilla Saylan‚ Tunç Tuncel‚ Hakan Özkan‚ Ahmet Tarkan‚ Bülent Gürcan‚ Sami Özeren ve Macar Peter Nagi kadrosu ile 87/88 Deplasmanlı liginde de yer aldı. Ancak‚ ligin güçlü takımlarından Eczacıbaşı´yı yenecek kadar başarı göstermesine karşın‚ ilk devrede Klasmanın ancak alt sıralarında bulunuyor.
   

 2. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Fenerbahçe Kulübü 1954 yılında bir genç erkek takımı kurup genç kategorilerde de faaliyete geçti. Bu ilk genç voleybol takımı‚ hemen İstanbul ve aynı yıl ilk kez tertiplenen Türkiye Genç Takımlar Şampiyonluklarını kazanmak başarısını gösterdi. Genellikle A takımına kaynak olan Genç Takım‚ 2 kez çalışmalarını durdurmakla beraber‚ çok başarılı dönemler yaşamış ve birçok İstanbul ve Türkiye şampiyonlukları kazanmıştır.

  Faaliyetini 1962 yılında durduran takım‚ 1964 de Haydarpaşa ve St.Jozeph liseli 16 gençle yeniden organize edilince‚ o yıl başlıca rakipleri olan Galatasaray ve Beşiktaşı yenmesine rağmen 3. oldu. Fakat‚ 1965/66 da hiç yenilmeden 30/4 setle önce İstanbul ve aynı mevsimin Mart ayında da Konya´daki birinciliklerde‚ yine hiç yenilmeden Türkiye şampiyonluğunu kazandı.

  Galatasarayla 13 Mart 1966 günü yapılan final maçı‚ 2 saat 15 dakikalık çok çetin mücadele sonunda‚ 15/3‚ 13/15‚ 5/15‚ 16/14 ve 15/4 gibi setlerle 3/2 kazanıldığı gibi‚ takım büyük takdir topladı. Yönetim Kurulunun 20.3.1966 kongre raporundan:

  Geçen yıl kurulan ve bu sezon hiç yenilmeden İstanbul Şampiyonu olan genç voleybol takımımız‚ bu branşta‚ bütün teşkilt ve rakipler de dahil‚ genel bir hayranlık toplamış bulunuyor‚ sportmenlik‚ centilmenlik‚ oyun tekniği ve sonsuz gayretleriyle‚ kendilerini bütün voleybol muhitine sevdiren bu gençler‚ geçen hafta içinde Galatasaray da dahil‚ Konya´da 8 takım arasında tertiplenen Türkiye Şampiyonluğunu da‚ yine hiç yenilmeden kazandılar. Bu kıymettar takımın büyük başarılarında idarecileri Nusret Vuran ve antrenörleri Hilmi Tüker beylerin verimli gayretlerini teşekkürle anmayı borç biliriz.

  Şampiyonluklarını 1966/67 de de koruyan bu takım 1967/68 de Sermet Kotiç‚ Turan Hakkut‚ Atilla‚ Erdal‚ Ahmet Artemiz‚ Mehmet Öz Turay‚ Haldun‚ Nedret‚ Hasan ve Levent kadrosuyla İstanbul şampiyonu ve Türkiye 2. si oldu ve 1971 de erkek A takımı ile beraber faaliyeti tatil edildi. Bir süre sonra‚ yeniden kurulduğunda‚ birkaç maça çıkamayıp cezalanmak sonucu 2. Kümeye düşünce‚ 1980/81 de şampiyon olup yine 1. kümeye geçti. Zaten‚ bu mevsim Fenerbahçe voleybolu genç kategorilerde büyük aşama geçirmiş ve Türkiye Voleybol Liglerine 8 takımla katılan yegane kulüp olmuştur.

  Fenerbahçenin bu erkek ve kız genç‚ yıldız ve minik voleybol takımları her zaman başarılı olduktan ve İstanbul ve Türkiye şampiyonluklarında genellikle yarı final ve finalleri oynadıktan sonra‚ 1984 de çalışmalarını durdurmuşlardır.
   

 3. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Yurdumuzda bayanlar arası ilk spor faaliyetlerinin Fenerbahçe Kulübünde başladığı bilinir. Kadıköy´ün en ileri görüşlü ve gelişkin yöre olması ve Fenerbahçe Kulübünün de nezahetiyle tanınmış bulunması Türk hanımlarının bu müessese içinde her türlü sportif faaliyette bulunmalarına imkn verdi. Ayrıca‚ bazı tesadüfler de bu konuda etken oldular. Örneğin‚ Fenerbahçe Kulüp Lokalinin Birinci Dünya Savaşı süresince 4 yıl Kadıköy´ün Hacıbekir‚ Cimcoz‚ Kayacan‚ Taşçı ve Baydar gibi tanınmış Türk aileleri için orduya dikimevi ve Moro‚ Glevati‚ Pepo‚ Witholl gibi yabancı aileleri için de‚ hayır ve spor kuruluşları yararlarına yapılan çiçek ve idman bayramlarına merkez seçilmiş olması gibi. İşte‚ o çarşaf ve peçe döneminde Türk ve yabancı bayanlar arasındaki bu yaklaşma‚ Türk kızlarının yabancılar gibi cesaretle spor sahalarında görünmelerine olanak vermiştir. Nitekim bayanlar arasında ilk tenisçi‚ ilk kürekçi ve ilk atletler 1920li yıllarda Fenerbahçe Kulübünde görüldükleri gibi‚ bayanlardan kurulu ilk Voleybol takımı da 1927 de yine Fenerbahçe Kulübünde oluşturuldu. Fenerbahçe´nin 1927/29 yıllarında İstanbul şampiyonlukları kazanan erkek voleybol takımında başarı ile yer alan Y.Mühendis Suphiye Rıfat hanımın kaptanlık ettiği bu kız takımının ömrü‚ rakipsizlik nedeniyle‚ 2 yıldan fazla sürmemiş ve takım dağılmıştır.

  Fenerbahçe Kulübü 1954 de yeni bir hamlede bulundu. Çamlıca Kız Lisesiyle anlaşarak‚ öğrencilerden‚ atlet ve basketbolcular yetiştirme yoluna gidildiği gibi‚ bir de voleybol takımı kuruldu. Milli basketbolcu Altan Dinçer´le Alaaddin Güneş´in çalıştırdıkları bu takım 1955 Martındaki ilk teşvik turnuvasında 1. olduktan sonra‚ o. yıldan itibaren organize edilen İstanbul ve Türkiye şampiyonluklarını da sürekli olarak kazandı. Nitekim ilk İstanbul şampiyonluğunu 21.1.1956 da-finalde Galatasaray´ı 15/6 ve 15/5‚ ilk Türkiye şampiyonluğunu da 19.2.1956 da yine finalde İstanbul Üniversitesi takımını 15/8 ve 15/9 yenerek kazanmıştır. Bu ilk şampiyonlukları kazanan kadro:

  Ayten Salih (K)‚ Güneş Çapa‚ Sema Bora‚ Bercis Türkoğlu‚ Nazmiye Kor‚ Mahiru Akdağ‚ Seta Yağcı‚ İnci Önen‚ Seçkin Töreli (Dinçer)‚ Ayten Sunar Ve Meral´den kuruludur.

  Bu takım ilk yenilgisini‚ kuruluşundan 6 yıl sonra‚ 14.2.1960 da 3/2 sonuçla Galatasaray´dan aldı ve İstanbul ikinciliğine düştü ise de‚ bu acıyı hemen 3 ay sonra‚ 21.5.1960 da İzmir´deki Türkiye birinciliğinde 3/1 lik galibiyetle çıkarmış ve üst üste 4. İstanbul şampiyonluğundan sonra‚ yine üst üste 5. kez Türkiye şampiyonu olmuştur. Galatasarayı İzmir´de yenen kadro:

  Ayten (K)‚ Güneş‚ Canel Konvur‚ Mahiru‚ Nazmiye ve Seta´dan kuruludur.

  Spor Kulüpleri kız takımları arasında 1955de başlayan voleybol rekabeti 1973e kadar sürdü. O tarihten sonra ise şampiyonluk müessese kulüplerinin hegemonyasına girdi. Bu nedenle‚ gerçek rekabetin yaşandığı 1955/73 dönemi İstanbul ve Türkiye Kız Voleybol şampiyonluklarını kazanan kulüpler aşağıdadır

  [​IMG]

  Görüldüğü gibi‚ 19 yıllık rekabet döneminde Fenerbahçe 9 kez İstanbul ve 8 kez de Türkiye şampiyonluğu kazanmış ve bu 17 birincilikle 12 kez şampiyon olan Galatasarayı geride bırakmıştır. Son dönemlerde bazı kadrolar büyük başarılar gösterdiler. Örneğin‚ Nusret Vuralın şube kaptanı olduğu 1967/69 yıllarının namağlup İstanbul ve Türkiye şampiyonları:

  Perihan Özbilgin (K)‚ Ayşe Koç‚ Ayşe Ateşli‚ Serpil Koç‚ Sema Bora‚ Tomris Özpars‚ İnci Dönmez‚ Ümran Yalçınpınar‚ Aydan Arat‚ Handa Mutluol‚ Ceyda Turan‚ Filiz Çoksakar.

  Bu kadro İstanbul şampiyonluklarını 18 er‚ maçta 18 er‚ Türkiye şampiyonluklarım da 10 ar maçta 10 ar galibiyetle kazandı ve hiç yenilmedi.

  Şube kaptanlığını Kmil Dinçay ve antrenörlüğünü Deniz Esinduy´un yaptığı 1971/72nin İstanbul ve Kütahyada yapılan Türkiye birinciliklerini 24 maçta 24 galibiyetle kazanan ve 31 Ekim 1971 de Galatasaray´ı 15/6‚ 15/1 ve 15/9 la 3/0 yenen ve tümü milli takıma çağırılan kadro:

  Perihan (K)‚ Sema‚ Tomris‚ Feyza Güvener‚ Perran Akaktan‚ Nil Avunduk‚ Şeniz Sevinç‚ İnci Tülay‚ Gülfer Karabulut‚ Gülören Nas ve Alev Ercins´den kuruludur.

  ŞAMPİYON KIZ TAKIMI DAĞILIYOR

  Fenerbahçe‚ Mart 1973 de Balıkesir´de Eczacıbaşı´ndan sonra Türkiye 2. si‚ 1974de de Galatasaray ve Beşiktaş ve Winlex´i yenip Eczacıbaşına yenilerek İstanbul 2. si olduktan sonra‚ Türkiye şampiyonasında da son seti 16/18 kaptırarak 3/2 yenildi. Galatasaray maçını da bunalımlı bir hava sonucu‚ sürpriz sayılan 3/0 la kaybedip‚ set averajıyla 3.lüğe düşünce 1974/75 de ilk kez Avrupa Kupaları dışında kaldı.

  1975 ve 76 da Galatasaray ve Beşiktaşı yenip Eczacıbaşı´na yenilerek İstanbul ve Türkiye 2. si olurken‚ salonsuz ve göçebe takımın‚ bol imknlara sahip rakipler karşısında katlandığı zorluklar sürekli artıyor‚ kulübün ilgisizliği de bozuk morallere tüy dikiyordu. Düzenli ve hevesli çalışma ortamı kalmamıştı. Böyle iken‚ sağlanan ikinciliklerin Fenerbahçe Kulübünü tatminden uzak oluşu‚ nihayet 1977 de şubenin kapanmasına neden oldu. Şube kapanırken‚ takım hepsi de milli:
  Sema (K)‚ Nida‚ Birgül‚ İnci‚ Şeniz‚ Perran‚ Nil ve Feyza´dan oluşmakta idi.

  Antrenör A.Güneş´in gayretiyle 1982de bir genç takım kuruldu. Gaye‚ Nazlı‚ Aslı‚ Pınar‚ Ferda‚ Ufuk‚ Sema‚ Duygu‚ Nazan ve Kıvanç´tan oluşan kadro‚ gençler kategorisinde üst üste başarılar sağlarken‚ 1984de mali sıkıntı takımın dağılmasına neden oldu.

  F.B. KIZ VOLEYBOL TAKIMI DIŞ ÜLKELERDE

  Fenerbahçe Kız Voleybol Takımı 1957/74 yılları arasında 9 kez yurt dışına çıktı. Bunların‚ Almanya ve İran olarak‚ ilk 2 si özel‚ Tiran‚ Moskova‚ Atina‚ Sofya‚ Lodz (Polonya)‚ Portekiz ve Bükreş olarak‚ 7 si de‚ Avrupa kupaları için‚ resmi nitelikledir.

  Fenerbahçe kız voleybol takımı Türkiye´yi Avrupa Kupalarında temsil eden ilk takım olduğu gibi‚ 3. tura kadar yükselmek başarısını da göstermiştir.

  ALMANYA SEYAHATİ

  İlk İstanbul ve Türkiye şampiyonluklarını üst üste 5 yıl kazanan Fenerbahçe kız voleybol takımı‚ bu branşta henüz Avrupa şampiyonlukları yapılmadığından‚ kulüpçe Ödül olarak bir Avrupa seyahatine lyık görülmüş ve Saarbruken Kulübü ile yapılan anlaşma gereği‚ 1958 de 3 maç için Almanyaya gitmiştir.

  Yönetim Kurulundan Sedat Bayur‚ Talat Ataman ve antrenör Alaattin Güneş ile Ayten Salih (K)‚ Güneş Çapa‚ Nazmiye‚ Mahiru‚ Eser‚ Güngör‚ Ayten Sunar‚ Ören ve Seta´dan oluşan grup‚ 16.3.1958 de trenle gittiği Almanyada Saarbruken ve Sarvelingen´de yaptığı 3 maçı da kazandı. İlk yurtdışı seyahatinin ilk maç ve galibiyeti 20 Martta‚ Ayten (K)‚ Güneş‚ Mahiru‚ Nazmiye‚ Güngör ve Seta kadrosuyla oynamış ve 15/6‚ 15/6 ve 15/2 olarak‚ 3/0 sonuçla Saarbruken´de kazanılmıştır.

  TAHRAN SEYAHATİ

  İstanbul ve Türkiye 1958-59 mevsimi şampiyonu Fenerbahçe Kız Voleybol takımı Tahran Üniversitesi tarafından İran´a davet edildi ve Tahran´da yaptığı 3 maçta üniversiteye yenildi. Taç Kulübüne karşı da bir galibiyet ve bir yenilgi aldı.

  TİRAN DEPLASMANI

  1960 Türkiye şampiyonu Fenerbahçe‚ o mevsim ihdas olunan Avrupa Şampiyon Kulüpler Kupası maçlarında Türkiye´yi temsil eden ilk Kulüp olmuş ve 22/24 Ocak 1961 de İstanbulda yapılan 2 maç sonunda‚ rakibi Dünya 2. si Dinamo Bükreş tarafından elenmişti. Fenerbahçe‚ Şampiyon Kulüpler Kupasında 2. maçını 1967/68 İstanbul ve Türkiye şampiyonu olarak‚ Tiran´ın 17 Nenturi takımı ile yaptı. Tirandaki 4.1.1969 maçım 3/0‚ İstanbul rövanşını da 19 Ocakta 3/2 kazanan 17 Nenturi tur atladı. Fenerbahçe bu maçları şu kadro ile oynadı:
  Sema (K)‚ Tomris‚ İnci‚ Gülfer‚ Gülören‚ Perran‚ Aynur‚ Nida ve Feyza

  MOSKOVA DEPLASMANI

  İstanbul ve Türkiye 1968/69 mevsimi şampiyonu Fenerbahçe Kız Voleybol Takımı 3. kez katıldığı Av. Şampiyon Kulüpler Kupasında ilk maçını 2. turda Bulgarlarla yapacaktı. Ancak‚ Bulgarların çekilmeleri üzerine‚ 3. turda geçen yılın Avrupa şampiyonu Rus Ordu Takımı ile eşleşti.

  Kongre arifesinde ve 1 milyon lira da borçlu Fenerbahçe Kulübünün 2 maçın da İstanbulda yapılması teklifini Ruslar kabul etmediler. Kulüp‚ 28 bin lira olan masrafa karşı sadece 5 bin lira verebildiğinden‚ Beden Terbiyesinden ısrarlar sonucu 15 bin lira yardım alındı. 5 bin lira da kafileye dahil edilen bir üyeden sağlanarak‚ 14 Mart 1970 gecesi otobüsle Ankaraya‚ ertesi sabah da Rus uçağıyla Moskova´ya gidildi.

  Yönetim Kurulundan Rüştü Dağlaroğlu‚ Turgut Soydaner‚ Şube Kaptanı Turgut Turgay‚ Antrenör Metin Bıkmaz‚ Takım Kaptanı Perihan Özbilgin‚ Sema Bora‚ Serpil Koç‚ Tomris Özpars‚ İnci Dönmez‚ Nilgün Turgay‚ Selma Paketçi‚ Ceyda Turan ve Figen Tangil´den oluşan ve kar altındaki Moskova´da CSKA mensubu Rus subayları tarafından karşılanan Fenerbahçe kafilesi‚ 28 kat ve 4 bin odalı‚ Avrupa´nın en büyük oteli Hotel ROSSİA´da 4 gün kaldı.

  16 Mart 1970 deki maçı Rus takımı 15/3‚ 15/7 ve 15/8 kazandı. Rövanş maçı için 4 Nisanda gelen ve Taksim de Plaza oteline yerleştirilen misafir takım‚ 5 Nisandaki karşılaşmayı 15/0‚ 15/1 ve 15/3 ile kazanıp yarı final´e yükseldi ve sonunda yine Avrupa Şampiyonu oldu.

  ATİNA-SOFYA ve LODZ DEPLASMANLARI

  Türkiye 1871 /72 şampiyonu Fenerbahçe‚ 5.11.1972 günü İstanbulda Perihan (K)‚ Alev‚ Şeniz‚ Sema‚ Perran‚ Nida‚ İnci‚ Tomris‚ Aynur ve Feyza kadrosuyla 10/15‚ 15/12‚ 15/5 ve 15/12lik setlerle 3/1 yendiği Yunan şampiyonu Panathinaikos ile Atina´da 11.11.1972 deki rövanşı‚ Rumen hakemler gelmeyince‚ Yunanlı hakemler idaresinde oynanmaya zorlandı. Fenerbahçelilerin itirazları ve Yunanlı seyircilerin de Fenerbahçelilere saldırmaları ile olaylar çıkmış ve durum Fivbye aksettirilmiştir. Fenerbahçe Kulübünün bu itiraz ve şikayeti üzerine‚ rövanş maçının‚ tarafsız saha olarak‚ Sofya´da oynanması kararlaştırıldı. Ancak‚ Fenerbahçe‚ müsabaka günü olan 9.12.1972 de Sofya´da rakibini göremeyince 2. tura geçmiştir. Sarı-Lcivertliler böylece Avrupa Kupalarında tur atlayan ilk Türk Voleybol Takımı oldular.

  Fenerbahçe´nin 2. turdaki rakibi Polonya´nın ünlü Star Lodz takımı idi. Yönetim Kurulundan Nusret Özmengü ve Şube Kaptanı Halit Çetinkaya idaresinde Aralık 1972 de Lodz´a giden Fenerbahçeliler orada 3/0‚ Ocakta İstanbul rövanşını da yine 3/0 kaybedip elendiler

  PORTEKİZ DEPLASMANI

  Fenerbahçe Kız Voleybol Takımı 1972/73 Türkiye İkincisi olduğundan‚ Avrupa Kupa Galipleri şampiyonasındaki rakibi Leixöes ile ilk maçı Porto şehrinde yapacaktı. Ancak‚ ağır masraf gerektiren bu deplasman üzerindeki tereddüt‚ şubenin kulüpte bir "VOLEYBOL GECESİ" tertipleyip 50 bin lira sağlamasıyla mümkün oldu.

  Başkan F.IIgaz‚ Yöneticiler B.Büyükyüksel‚ Prof.G.Özgen‚ R.Dağlaroğlu‚ Şube Kaptanı Güneş Çapa‚ eski milli voleybolcu Alev Ercins ve takımı oluşturan Sema (K)‚ Tomris‚ İnci‚ Gülören‚ Gülfer‚ Perran‚ Aynur‚ Nida‚ Feyza ve Nil´den kurulu kafile‚ 16.11.1973 günü THY uçağıyla Zürich´e gitmiş‚ oradan Portekiz uçağıyla Geneve ve Lizbon´dan‚ 21 de Atlantic kıyısındaki Porto şehrine varmıştır.

  Portekiz Kupa şampiyonuyla maç 18 Kasım akşamı yapıldı ve Fenerbahçe´nin 14/16‚ 15/5‚ 10/15‚ 15/4 ve 15/13 olarak‚ 3/2 galibiyeti ile sonuçlandı. Seyirciler‚ ilk seti 14/16 kaybeden Türk takımını‚ önceleri merakla seyrettikten sonra‚ ikinci seti 15/5 kazanması üzerine‚ ambale etmeye çalışmış‚ başaramayınca da ayakta alkışlamıştır.

  Maç boyunca tribünde 8/10 kişilik bir grubun sürekli‚ YA...YA..YA... ŞA..ŞA..ŞA... FE-NER-BAHÇE-ÇOK YAŞAAAAA! temposu kulakları okşamış‚ yanlarına gidildiğinde‚ bu gençlerin Porto´da petrol rafinerisi kurmakta olan bir Alman firmasının Türk teknisyen ve işçileri oldukları öğrenilmiştir. Atlantik Okyanusu kıyılarında bir Türk Kulübü için‚ hiç kuşkusuz‚ ilk kez duyulan ve yaşanan bu coşkulu tezahürat mutlu bir anı olarak işaretlenmeye değer

  Porto´dan 19 Kasımda ayrılıp Lizbon´da müsteşar Samim Şahin tarafından karşılanan Fenerbahçeliler‚ Büyükelçilikte Faruk Doğu Paşa´nın verdiği yemekten sonra‚ akşam İtalyan uçağıyla Milano‚ gece de Roma´ya geldiler. Romada THYnin iki gün misafiri olan takıma Büyükelçi Pertev Subaşı elçilikte yemek vermiş ve kafile 22 Kasımda İstanbul´a dönmüştür.

  Fenerbahçe‚ Portekiz Kupa şampiyonu Leixöes takımını 24 Kasım 1973 akşamı Spor ve Sergi Sarayındaki rövanş maçında da 15/8‚ 15/1 ve 15/9 luk setlerle 3/0 yendi ve tur atladı.

  BÜKREŞ DEPLASMANI

  Avrupa Kupa Galipleri 1973/74 mevsimi şampiyonasında Fenerbahçe Kız Voleybol Takımı‚ Portekiz şampiyonunu 2 maçta da yenip eledikten sonra‚ 2. turu kur´a ile atladı ve Bükreş Dinamo´-su ile karşılaşmak üzere çeyrek finale yükseldi.

  Macar uçağıyla 6.2.1974 de Bükreş´e giden Bülent Büyükyüksel‚ R.Dağlaroğlu‚ Şube Kaptanı Güneş Çapa‚ Antrenör Deniz Esinduy ve Sema (K)‚ İnci‚ Aynur‚ Perran‚ Gülfer‚ Tomris‚ Gülören‚ Nida‚ Feyza ve Nil´den oluşan takım 8 Şubatta çeyrek finalin bu ilk maçıyla 15 Şubattaki İstanbul rövanşını 3/0 kaybetti ve Avrupa 2. si Dinamo Bükreş‚ ÇSKA Moskova ile karşılaşmak üzere‚ yarı finale yükseldi.
   

 4. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Fenerbahçe‚ hemen her spor dalında olduğu gibi‚ Voleybolda da milli takımlarımıza ilk günlerinden itibaren elemanlar vermiştir. Bunların tam listelerini verebilecek bir kurul maalesef yok. Ancak‚ uzun ve yorucu kişisel çaba ve araştırmalarla amaca yaklaşılabilir. Bu nedenle‚ aşağıda sunulan listelerde‚ muhtemelen isimleri anılmayan Fenerbahçelilerden anlayış umulur:

  ERKEK MİLLİLER
  Ahmet Özkan
  Atilla Sözören
  Deniz Esinduy
  Gün Erte
  İbrahim Vuran
  İsmail Vuran
  Mahir Araş
  Mehmet Toydemir
  Melih Atalay
  Nasuhi Ünlü
  Orhan Bilgin
  Özcan Sarıtürk
  Sacit Seldüz
  Sami Akgün
  Şalabi Lui
  Şemsi Üstündağ
  Tanzer Uçak
  Teoman Hakkut
  Yüksel Özgür
  Ünal Gökyayla

  BAYAN MİLLİLER
  Alev Türe (Ercins)
  Aylin Üstündağ
  Ayten Salih
  Ayşe Ateşli
  Ayşe Koç
  Canel Konvur
  Gülfer Karabulut
  Gülören Nas
  Güneş Çapa
  Meliha Is1kan
  Nazmiye Kor
  Nida Erışık
  Nil Avunduk
  Perihan Tangör (Özbilgin)
  Perran Akaktan
  Sema Bora (Esinduy)
  Serap Şentürk
  Seta Yağcıoğlu

  Dr. AYTEN SALİH

  Kıbrıs´ta doğan ve orada başladığı lise tahsilini Çamlıca Lisesinde sürdürürken Fenerbahçe´ye Atlet ve Voleybolcu olarak üye olan Ayten Salih‚ Sarı-Lcivertli Kulübün komple kız sporcularının en başında yer alır.

  1954 den itibaren Voleybol‚ Atletizm ve Basketbolda Fenerbahçe´nin yeniden başlayan çalışmalarında aktif rol alırken‚ diğer kulüplerin de Fenerbahçe´ye ayak uydurmaları nedeniyle‚ İstanbulda bayanlar arası liglerin kurulup müsabakalara başlanmasında büyük katkısı oldu.

  Ayten Salih‚ çok üstün düzeydeki sportif yeteneğiyle‚ Fenerbahçe kız takımlarının Atletizm‚ Voleybol ve Basketbol Liglerinin‚ ilk yıllarından itibaren‚ İstanbul ve Türkiye şampiyonluklarını sürekli olarak kazanmasında son derecede etkin rol oynamıştır.

  Mayıs 1957 de özel mahiyetteki İstanbul İnternational voleybol turnuvasında Romanya ve Bulgaristana karşı kurulan ilk milli takımda Kaptan olarak yer almakla beraber‚ Yavru Vatanda doğduğu ve İngiliz uyruklu bulunduğu için‚ resmi maçlara katılamayacaktı. Bu nedenle‚ İngiliz Tabiyetinden ayrılıp ayrılmaması önemli bir konu oldu:

  Tıp Fakültesinde idi. Bu mesleğiyle Yavru Vatanda ülkesine daha yararlı olacağı görüşü ağır bastı ve tabiiyeti değiştirilmedi. Nitekim Kıbrıs Türklerinin hürriyet mücadeleleriyle‚ Barış Harekatında doktor olarak yaptığı hizmetler ve gösterdiği yararlılık sonsuz övgü ile anılmaya değer olmuştur. Bu nedenle‚ Dr. Ayten Salih‚ yalnız çok başarılı bir Fenerbahçeli sporcu değil‚ aynı zamanda yurtseverlik meziyetlerini şahsında toplamış ve bunu kanıtlamış olmakla da kulübüne şerefler katmış bir büyük değerdir.

  1987 de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Müsteşarı bulunuyordu.


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]


  .[​IMG]

  [​IMG]  [​IMG]

  [​IMG]
   

 5. avatar

  avatar Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fenerbahçe´de Voleybol Tarihi Forum Tarih
Voleybol sahası ölçüleri ve oyun kuralları kısaca Diğer Spor Dalları 6 Nisan 2014
Voleybol Sahasının Ölçüleri ve Kuralları Diğer Spor Dalları 13 Şubat 2014
Voleybol Kuralları Nelerdir Kısaca Diğer Spor Dalları 11 Şubat 2014
Voleybol Sahasının Ölçüleri Ne Kadardır Diğer Spor Dalları 27 Temmuz 2013
Voleybol Sahasının Ölçüleri Ve Kuralları Nedir Diğer Spor Dalları 7 Temmuz 2013

Bu Sayfayı Paylaş