Fener Sineği - Fener Sineği Hakında Bilgi

'Diğer Hayvanlar' forumunda Dine tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Fener Sineği - Fener Sineği Hakında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fener Sineği


  Fener Sineği - Böcek Türleri - Sinek Çeşitleri

  FENERSLNKĞİCÎİLLER» (Fulgoridae) ailesi, böceklerin en garip görünüşlülerinden bazılarını içine alır. Türlerinden biri, Amerika'nın tropikal bölgelerine yayılmış fener sineği'dir (Fulgora lanternaria). Bu böceğe kafasının alligator'u andıran garip uzantısı sebebiyle «alligator böceği» ya da «Amerikan fıstığı böceği» de denilir. Bu kafa, görünürde bir işe yaramayan boş ve kabuğumsu bir yapıttır. Bu fener sineği ailenin en gülünç gmrünüşlüsü olduğu gibi en irisidirde .Yaklaşık olarak 7-8 santim uzunlugundadır ve uzunlugunun iki misi kanat açıklığı vardır.
  Surinam fener sineği denilen bir başka türün şiş kafasıda bir feneri hatıra getirir. «Avrupa fener sineği» (Pseudophana curopaea), koni biçimli kafa çıkıntısı ve yeşil damarlı, saydam kanatları olan 8-9 santim uzunluğunda bir türdür.
  Güney Amerika yerlileri, fener sinekleri'nin ısırdığı kimselerin birkaç saatin içinde öldüğüne inanırlar. Bir tabiat bilgini, ısırığıyle adam öldürdükleri söylenen birkaç fener sineği'ni Peru balta girmemiş ormanlarından yurduna götürmüş, fakat bunları devamlı ellemesine rağmen, ısırılmamıştır. Bununla beraber, fener sinekleri'nîn, ağustos böcekleri gibi güçlü bir gagalarının olduğu ve bununla dalları delerek bitkinin özünü emdikleri de bir gerçektir.
  Tropikal Amerika fener sinekleri' nden bazıları, havada sertleşerek böceğin arkasında 5-8 santim uzunluğunda birer uçurtma gibi sürüklenen yoğun ve resinemsi bir madde salgılarlar. Bu ipçiklerin ne ise yaradığı belli değilse de, böceği kovalayan düşmanlarının ağzını doldurması, böylece fener sineği'nin kaçıp kurtulmasına imkân vermeleri bir ihtimaldir ​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fener Sineği Fener Forum Tarih
Fenerbahçe TV Frekansı Nedir Fenerbahçe TV Frekans Bilgileri Populer Uydular Frekanslar 16 Eylül 2013
2013 Fenerbahçe Tv Frekansları, Fenerbahçe Tv Frekansı 2013 Populer Uydular Frekanslar 16 Aralık 2012
2017 Fenerbahçe Sözleri Spor - Takım Nickleri 16 Aralık 2012
Facebook Kapak Resimleri Fenerbahçe Spor ve Sporcu Resimleri 23 Ekim 2012
Fenerbahçeyle ilgili sözler Spor - Takım Nickleri 20 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş