Fen-Edebiyat Fakültelerine Müjde

'Eğitim Haberleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 26 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fen-Edebiyat Fakültelerine Müjde konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fen-Edebiyat Fakültelerine Müjde


  Öğretimin sınav odaklı olduğu eleştirilerinin arttığı ve fen-edebiyat fakültelerinin zayıfladığı eleştirilerinin yüksek sesle dile getirilmesi ve bu yıl fen-edebiyat fakültelerine olan ilginin azalması üzerine MEB ve YÖK'ün, öğretmenlik sistemini yeniden ele aldığı öğrenildi. İlköğretim kademesinde öğrencilerin pedagojik, lise kademesinde ise uzmanlaşmış eğitim almasını öngören çalışma kapsamında öğretmenlik sistemi yeniden ele alınacak.

  Taslak çalışma kapsamında ilköğretim 1-5 arasında mevcut sistemde olduğu gibi eğitim fakültesi mezunu sınıf öğretmenleri ders verecek. İlköğretim 5-8 arasında ortaokul kademesinde de eğitim fakültesi mezunu öğretmenler ders verecek.

  LİSELERE UZMAN ÖĞRETMEN

  Lise kademesinde ise eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerin yanı sıra daha çok fen-edebiyat fakültesi mezunlarına ağırlık verilecek. Liselerdeki fizik, kimya, biyoloji, matematik, felsefe, coğrafya, tarih gibi dersleri fen-edebiyat fakültesi mezunlarının vermesi sağlanacak.

  FORMASYONA VİZE

  5 yıl önce fen-edebiyat fakültelerinde verilen formasyon eğitimini kaldıran ve 1 buçuk yıllık tezsiz yüksek lisans yaparak formasyon alma şartı getiren YÖK, geçtiğimiz yıl 1 buçuk yılı 1 yıla indirme kararı almıştı. YÖK, bu yıl fen-edebiyat fakültelerine formasyon hakkını yeniden verdi. YÖK'ten talep eden her üniversite fen-edebiyat fakülteleri öğrencilerine 4 yıllık bölümde okurken 35 saatlik verilecek.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Edebiyat Fakültelerine Müjde Forum Tarih
Dinlerin milletlerin edebiyatına etkisi kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 4 Şubat 2017
Tarih ve edebiyat ilişkisi kısaca Eğitim Bilgileri 2 Ekim 2015
Edebiyatsız edebiyat yapmak sözü ne demektir Edebi Türler Halk Edebiyatı 8 Nisan 2015
Fecr-i Ati Edebiyatının genel özellikleri kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Ocak 2015
Sanat ve Edebiyatın insan hayatındaki yeri ve önemi nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 8 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş