felatun beyle rakım efendi romanı konusu ve ana fikri

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 6 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. felatun beyle rakım efendi romanı konusu ve ana fikri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  felatun beyle rakım efendi romanının konusu ve ana fikrini bulmak istiyorum
  Felatun Bey ile Rakım Efendi-Ahmet Mithat Efendi kitabı hakkında bilgi verebilir misiniz
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Felatun Bey ile Rakım Efendi-Ahmet Mithat Efendi

  «Felâtun Bey ile Rakım Efendi» adlı romanın, bir­birine tamamen zıt karakterde iki kahramanı vardır. Ahmet Mithat Efendi, eserinde bu iki kahramanın çe­şitli yönlerine çeşitli ışıklar tutarak, onları okuyucula­ra tanıtmaya çalışır.
  Kahramanların ikisi de Türk aileden gelmiş iki Türk gencidir. Ancak bunlardan biri, batı uygarlığının yalnız bize yatkın ve yararlı yönlerini almasını bilen, gereksiz taraflarına önem vermeyen, yerli ve çalışkan bir insan tipini; öteki ise batılılaşmayı dar anlamda alafrangalığa özenmek, hattâ züppeleşmek şeklinde an­layan, tembel bir insan tipini temsil eder.
  Yazar; roman kurallarını biraz da bir yana iterek, taraf tutarak, okuyucunun vermesi gereken yargılara karışarak olayların akışı boyunca bu iki tipi birbirleriy­le karşılaştırır.
  Kahramanlardan ilkinin adı Felâtun Bey'dir. Fe­lâtun Bey, Mustafa Meraki Efendi adında varlıklı bir adamın oğludur. Adam, Tophane'nin «Beyoğlu'na ya­kınca» bir mahallesinde oturmaktadır. Burada oturu­şunun sebebi alafrangalığa olan eğilimidir. Biri kız bi­ri erkek iki çocuğu bulunmaktadır. Mustafa Merakı Efendi, çocuklarını çok şık ve temiz giydirmektedir ama, onların eğitim ve öğrenimlerini pek umursamamaktadır. Bu yüzden, özellikle Felâtun Bey, kendisini alafrangalığa, daha doğrusu züppeliğe kaptırır. Bütün isteği herkesin dikkatini çekecek biçimde şık giyinmek gezmek tozmaktır.
  Babası kendisini önemlice devlet dairelerinden birine tayin ettirmiştir. Fakat buradan aldığı maaştan kat kat fazla cep harçlığı olan delikanlı, görevine de­vam etmeyi aklına bile getirmez. O zamanın tatil günü plan cumaları mutlaka bir gezintiye yollanır. Cumarte­si, bir gün öncesinin yorgunluğunu çıkarır. Pazar gün­leri alafranga çevrelerin tatili olduğundan oralara gitmemezlik edemez, Pazartesi ise pazar gününün yorgu­nudur, dinlenir. Salı günü işe gitmek için hazırlanır ise de havayı uygun görünce Beyoğlu'nun bazı yerlerini ve eşi dostu ziyaret arzusu buna da engel olur. Çarşam­ba neyse daireye uğrar; ama akşama kadar haftalık olayları anlatmaktan çalışmağa vakit bulamaz. O gü­nün gecesi iki arkadaşı ile alafranga bir şekilde eğlen­mek gerektiğinden, perşembe günü de evde uyur; hafta böylece dolmuş bulunur.Bir süre sonra babası ölünce Pelâtun Bey'e bü­yük bir miras kalır. Bu sırada bir İtalyan oyuncu kızı ile de tanışmıştır. Bu kızla olan dostluğu ve aşkı yü­zünden, o büyük serveti çok kısa bir zamanda eritir, yokluğa düşer. Genç adam ayrıca alacaklıları tarafın­dan da sıkıştırılmaktadır. Neyse ki tanıdıklarından es­ki bir baba dostu kendisine acır; uzakça illerden birin­de bir görev sağlar. Felâtun Bey, büyük bir üzüntü içinde, İstanbul'dan uzaklaşır.Rakım Efendi; yoksul ve alaturka bir ailenin çocu­ğudur. Kavaslık yapan babası, kendisi daha pek küçük­ken ölmüştür. Dul kalan annesi ile evin emektar Arap dadısı onun üstüne kol kanat germişlerdir.
  Bir süre sonra anne de ölünce Rakım, tamamen Arap dadının elinde kalır. Ancak bu fedakâr ve vefalı kadın hizmet­çilik yaparak, çamaşır yıkayarak çocuğun okumasını sağlamaya çalışır. Rakım, çok küçük yaşta, içinde bu­lunduğu zorlukları kavramıştır. Bu yüzden gece gündüz sonsuz bir çaba göstererek öğrenimini tamamlar. Bu arada Fransızcayı da öğrenmiştir. Parasız olarak dev­let dairelerinden birine girer; orada çalışkanlığı, zekâ­sı, dürüstlüğü ile kendisini âmirlerine sevdirir, sonun­da maaşa geçer. Bu arada bildiği dilden çeviriler de yapmakta, kimi gazete ve dergilere vermekte, bunlar­dan iyi kötü bir gelir sağlamaktadır. Dairedeki çalış­malarından, çeviri işlerinden artırdığı zamanını özel ders vermeye ayırmakta, bu işinden de bir şeyler ka­zanmaktadır.Kısa zamanda önemlice bir para biriktirir. Felâtun Bey'in para yedirdiği oyuncu kıza karşılık, o küçük bir Türk kızını cariye olarak evine almış, bu kızın eği­tim ve öğrenimi ile de ilgilenmeye başlamıştır. Küçük kız, bir yandan büyürken, bir yandan da okuma yaz­ma, hatta piyano dersleri almaktadır. Birkaç yıl son­ra Rakım Efendi, her bakımdan iyi yetiştiği kadar, gü­zelliği de artmış olan bu genç kızı kendisine eş olarak seçer. Mutlu bir evlenme yaparlar.
  Rakım Efendi, dü­rüstlüğün, çalışkanlığın, batının yararlı yeniliklerini ka­bul etmekle birlikte, kendisini yitirmemenin, soysuzlaşmamanın tam bir mükâfatını görmüştür.İki genci, Rakım Efendi'nin çocuklarına Türkçe dersi verdiği bir İngiliz'in evinde karşılaştıran Ahmet Mithat Efendi; bu romanında da iyiyle kötünün, çalış­kanlıkla tembelliğin, temelde yerli kalışla soysuzlaşma­nın eleştirmelerini yapmış ve sonuçlar çıkarmıştır.​

  ANA FİKİR TEMEL ÇATIŞMA​


  Kitaba alınan Felâtun Beyle Rakım Efendi adlı romanında Ahmet Mithat Efendi; çalışkanlıkla tembel­liğin, züppelikle ağırbaşlılığın karşılaştırmasını yap­maktadır. Eserde yer yer gerçekçi bir hava ve başarılı gözlem örneklerine rastlamak mümkündür​
   

 3. tembellikle çalışkanlığı karşılaştırıyor
   

 4. Teşekkürler.Gerekli bir paylaşım.
   

 5. Ahmet Mithat Efendi bu kitabı yazarken o dönemin durumunu çok iyi göz önünde bulundurup böyl güzel bir eser ortaya koymuştur.Okunması gereken bir kitap herkese tavsiye ediyorum.... İYİ AKŞAMLAR........
   

 6. dogu batı sentezi diye biliyorum ben
   

 7. Harika bir site.. Kitabı okumadan buradan performans ödevimi yaptım :DSS:DSAD Sağolun
   

 8. siz bu kitabı okuyun bayılırsınız
   

 9. Kitap gerçekten çok akıcı o kadar akıcıki 1 günde okudum kitabı okumayıpta beleşçi olanlara söyleyecek tek laf var oda ömür hep böyle beleş bir şekilde geçmez !!!
   

 10. anafikrini de verin bu kitabın
   

 11. felatun beyle rakım efendi romanı konusu ve ana fikri super kitap akıcı ve zevkli
   

 12. bu kitabın türü nedir?
   

 13. bencede güzel:p
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - felatun beyle rakım Forum Tarih
Felatun Bey ile Rakım Efendi - Felatun Bey ile Rakım Efendi Tiyatro Oyunu Tiyatro ve Skeçler 14 Nisan 2010
Felatun Bey İle Rakım Efendi - Ahmed Midhat Efendi Kitap, Resim ve Dergi 9 Şubat 2010
Felatun Bey ile Rakım Efendi Kitap, Resim ve Dergi 4 Ocak 2010
Felatun Bey İle Rakım Efendi Roman Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 2 Aralık 2009
Saribeyler İlköğretim Okulu Bilgileri Savaştepe Balıkesir Balıkesir Tanıtımı 25 Haziran 2012

Bu Sayfayı Paylaş