Felak Suresi Neden İndirilmiştir

'Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Felak Suresi Neden İndirilmiştir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Felak suresinin indirilişi
  Felak suresinini indiriliş sebebi
  Felak suresinin nüzul sebebi


  İlk ayette, yarıp çıkarmak manasına gelen " felak " kelimesi, bu sureye ad olmuştur. Bu ve bundan sonra gelen sure Allah'a sığınmayı gösterdiği için her iki sureye "Muavvizetan" denir.

  "Fil" suresinden sonra Mekkede nazil olmuştur, 5 ayettir. Yüce Allah tarafından kullarının kendisine nasıl sığınmaları gerektiğini öğreten bir suredir.
  Biliyoruz ki İslam bütün hurafelere düşman olduğu gibi, hurafelerin beslediği korkuları da kaldıran bir dindir. Bu sebebten, insanlara gelecek her çeşit kötülük için, Allah'a sığınmayı, O'ndan yardım dilemeyi emreder. İnsan üzerinde tesiri görülen dış ve iç amiller vardır. İşte bu surede, insana tesir eden dış amiller ele alınmaktadır. Bunların hepsi Allah'ın yarattığı şer şeylerdir ki, bunların en mühim olan üç tanesi bize bildirilmektedir. Karanlık, düğümlere nefes eden büyücüler ve hased edenlerin şerleridir. Lebid b. el-A'sam'ın, Hz. Peygambere s.a.v. yapmış olduğu sihir olayı, bu iki sureye sebeb gibi gösterilerek, her iki surenin " Medine " de nazil olduğunu söyleyenler de vardır. Bu iki surenin muhtevası, sihir olayından daha geniş bir manayı ihtiva etmektedir. Allah'a (c.c) sağlam bir şekilde bağlanan ve O'na güvenen kimseye, karanlıklar, sihirbazlar ve hasedçilerin hasedleri asla tesir edemez.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Felak Suresi Neden Forum Tarih
Felak Süresi nasıl okunur anlamı nedir Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 23 Ocak 2014
Rüyada Felak suresi okumak Rüya Tabirleri 16 Mayıs 2011
Felak Suresi Nuzul Sebebi Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 12 Mayıs 2011
Felak Suresinin Arapçası Kuran'ı Kerim Türkçe Mealli 11 Mayıs 2011
Felak Suresinin Fazileti Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 11 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş