Feed Ne Demektir? - Nasıl İzlenir?

'Populer Uydular Frekanslar' forumunda KABALALI tarafından 25 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. KABALALI

  KABALALI Üye

  Feed Ne Demektir? - Nasıl İzlenir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Feed Ne Demektir? - Nasıl İzlenir?

  Feed Ne demektir?

  Bilindiği gibi her kanalın bir uydu çıkışı var bu uydu çıkışına giden merkezde bir “ANA KUMANDA”sı var bu ana kumandaya aynı binadaki rejiler ile reklam,tanıtım,teaser vb ler girmek ayrıca dizi veya filmleri yayına vermek için kanalın büyüklüğüne göre değişen sayıda VTR okuyucuları vardır.

  Ayrıca bazi kanalların merkez stüdyoları az olduğu için bazi başka yerlerde stüdyoları vardır. Örnek vermek gerekirse Atv ana binasında çok stüdyosu olmadığı için Sefaköy de bulunan stüdyolarını çok kullanıyor...

  İşte iş buradan başlıyor örneğin Atv Sefaköy stüdyosundaki yayını Balmumcudaki merkez binaya göndermek için up link kullanıyor bu up-link ana kumandaya giriyor ve ordan üstüne kanal logosu ve canlı ise canlı yazısı konuyor...

  Tabii sadece bunlar için kullanılmıyor örneğin bir haber programı yapılmakta ve Ankaradan canlı bağlantı yapılacak işte o sırada Ankara’daki bir canlı yayın aracı olay yerine gidip uydu up-linkini açıyor ve merkez reji bunu yayına istediği gibi veriyor. İşte bu yukarıda anlattıklarım sanırım feed’in ne dediğini açıklıyor.

  Tek cümle ile, kanal merkezine başka yerden geçilen görüntüler. olarak da nitelendirilebilinir.

  Feed Yayın Nasıl İzlenir ?
  Bir diğer çok sorulan soruda bu yayınların nasıl izlenebileceği oluyor.
  Bu yayınlar her tür dijital receiver ile izlenebiliniyor. Yani bu feed frekanslarının normal bir tv kanalının frekansından bir farkı yok (Şifreli ve/veya 4:2:2 değilse)
  Receiverınızdan normal bir kanal arar gibi frekansı girip arıyabilirsiniz.
  Yada normal receiver fiyatlarından daha pahallıya Blind Receiver (Kör Receiver) tabir edilen receiverlar ile o uydudaki tüm aktif olan frekanslar aranabilinir ancak zaten bu receiver sahipleri bu konuyu fazlası ile bilmektedirler.

  FEED yayınlar üçe ayrılır. FTAŞifresiz normal kanal gibi izlenilebilinir. ŞifreliGenellikle haber ajansları nınki böyle olur ve tabiiki Türkiye Birinci Süper Ligi'nin de feedleri şifrelidir... 4:2:2 Bu feed türü genellikle EBU(Avrupa Yayıncılar Birliği) ne bağlı kanalların feedleri bu şekilde dir.(TRT) bu yayınlar için yayıncı kuruluşlarda özel receiver bulunur. Yada bildiğim kadarı ile Pc deki uydu kartlarına da yüklenen bir codec ile izlenebiliniyormuş ama bu konuda emin değilim..

  Ama unutulmaması gereken önemli bir nokta şudur ki feed yayınlar her zaman aktif olmayabilir. Özellikle önemli günler (29Ekim-10Kasım-19 Mayıs) Politik olayların olduğu günler (Hertür politik olay zamanı) Haber bültenleri zamanı özelliklede ana haber bülteni zamanı ve biraz öncesi(Mesela KanalD Ankara Bürosu hergün haberlerden 1 saat önce haberleri merkeze aktarırı.)
  Spor karşılaşmalarının olduğu günler. (Özellilkle haber kanalları 3büyüklerin neredeyse tüm maçlarına naklen yayın aracı ile gidiyor maç öncesi ve sonrası aktif olur genelde.) Ve tabiiki diğer stüdyolardan aktarılan yayınlar, organizasyonlar gösteriler de feedlerin çok kullanıldığı zamanlardır
   

  1 kişi bunu beğendi.
 2. KaNuN

  KaNuN Yeni Üye

  Paylaşim için teşekürler kabalali seni aramamizda görmek güzel
  umarim güzel vakit geçiririz beraber
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Feed Demektir Nasıl Forum Tarih
Farmville Feeddog Oyunu Hilesi Oyun Hileleri 25 Eylül 2010
FeedDemon 3.1.0.30 İndir Download Yükle E-F 13 Haziran 2010
FeedDemon 3.1.0.8 İndir Download Yükle E-F 25 Ocak 2010
FeedDemon 3.0.0.45 İndir E-F 18 Kasım 2009
Bencİl (when The Lion Feeds)-Bencİl (when The Lion Feeds) Kitap Özeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 26 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş