FED faize yine dokunmadı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda KaRDeLeN tarafından 17 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  FED faize yine dokunmadı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  ABD Merkez Bankası (Fed), yüzde 0 ile 0,25 aralığındaki gösterge faiz oranını değiştirmedi. Fed, 16 Aralık 20Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), bugün yaptığı toplantıda, yüzde 0-0,25 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi. Fed, 16 Aralık 2008 tarihinde yüzde 0 ile 0,25 aralığına çektiği gösterge faiz oranını, o tarihten bu yana değiştirmedi.  Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC), bugün yaptığı toplantıda, yüzde 0-0,25 olan gösterge faiz oranında değişikliğe gitmedi. Fed, 16 Aralık 2008 tarihinde yüzde 0 ile 0,25 aralığına çektiği gösterge faiz oranını, o tarihten bu yana değiştirmedi.

  ABD Merkez Bankası'nın ekonomik canlanmayı teşvik ve yüksek işsizliği azaltmak için faiz oranlarını ''uzun bir süre'' düşük seviyede tutma sözünü tekrarlaması, yatırımcılarI memnun etti.

  İstihdam piyasasının istikrara kavuştuğunu belirten Fed, işletmelerin teçhizat ve yazılım harcamalarının önemli oranda yükseldiğine işaret etti. Fed, yüksek işsizlik, gelirin yavaş büyümesi, düşük refah ve sıkı kredi koşulları yüzünden tüketicilerin harcamalarının azalabileceğine de dikkati çekti.

  Fed, tutsat (mortgage) kredi faizlerinin düşük tutulması ve konut piyasasının desteklenmesi programında değişikliğe gitmedi. Bu programa göre, Fed, tutsat kredisi veren devlete bağlı şirketler Fannie Mae ve Freddie Mac'den tutsata dayalı menkul kıymet satın almayı bu ayın sonunda tamamlıyor.

  Bazı uzmanlar bu program bittiğinde tutsat kredisi faizlerinin artabileceğini belirtiyor ve bunun da konut piyasasındaki ve ekonominin tamamındaki toparlanmayı zayıflatabilmesinden endişe ediyorlar. Fed ise ekonominin zayıflaması durumunda programın süresini uzatmak için kapıyı açık bırakıyor.

  AA
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş