FEBE - Mozilla Firefox’unuzun Tema, Eklenti, Şifre Ve Bookmarklarınızı Yedekleyin! Firefox Eklenti

'Mozilla Hakkında Her şey' forumunda UquR tarafından 29 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  FEBE - Mozilla Firefox’unuzun Tema, Eklenti, Şifre Ve Bookmarklarınızı Yedekleyin! Firefox Eklenti konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  FEBE - Mozilla Firefox’unuzun Tema, Eklenti, Şifre Ve Bookmarklarınızı Yedekleyin! Firefox Eklenti

  Firefox Extension Backup Extension (FEBE) Version: 5.0. Mozilla Firefox 1.5 - 2.0 sürümleri ile uyumlu. 598 KB
  Mozilla Firefox’unuza bir sürü eklenti, tema kuruyorsunuz. Ayrıca bir çok bookmarkınızda olabilir. Tabii ki de, Mozilla Firefox’un çok kolaylaştırdığı şifre kaydetme özelliini de kullanıyorsunuz. Peki, Windows’unuz çöktü. O zaman size Linux kullanın derim demesine de Mozilla Firefox’unuza kurabilmek için zaman harcadığınız eklentileriniz, temalarınız, hatta bookmarklarınız nerede? İşte tam burada, FEBE devreye giriyor ve Mozilla Firefox’unuzdaki eklenti, tema, bookmark, şifre, hatta istiyorsanız tarayıcı geçmişi, cookie ve kullanıcı izinlerine kadar hemen hemen her şeyi yedekleyebilmenizi sağlıyor.
  Firefox Extension Backup Extension (FEBE) eklentisini yüklemeniz için buraya tıklayın ve Mozilla Firefox’unuzu yeniden başlatın.
  FEBE, tema ve eklentileriniz dışında bazı yedekleme seçenekleri daha sunmakta. Yedekleme yapmaya başlamadan önce, neleri yedeklemek istediğimizi ayarlamamız gerekiyor. Bunun için; Araçlar -> FEBE -> FEBE Options’a tıklayalım.
  [​IMG]
  FEBE Options penceresinde “Optional backups” kısmında preferences (Araçlar -> Seçeneklerdeki ayarlarınız), bookmarks, kullanıcı adı ve şifreler ve cookieleri yedeklemek istiyorum. Bu nedenle yedeklemek istediğim şeyleri seçiyorum:
  [​IMG]
  Peki, yapacağımız yedekleme nereye kaydedilecek? Bunu ayarlamak için; Araçlar-> FEBE -> FEBE Options’ta Directory tabında yedekleme kaydedilecek klasörün seçimini yapmalıyız. Herhangi bir yer seçilebilir. Dikkat edin, seçtiğiniz klasörde başka bir dosya bulunmasın!
  [​IMG]
  Artık yedekleme yapmaya başlayabiliriz. Bunun için; Araçlar -> FEBE -> Perform backup’a tıklayın.
  [​IMG]
  Yedekleme başladığı zaman aşağıdaki gibi bir yedekleme penceresi gelecek.
  [​IMG]
  Kısa bir süre sonra yedekleme tamamlanacak ve yeni bir tabda yedekleme sonuçları açıklanacak. Burada yedeklenen tüm eklenti ve temalar liste halinde görüntüleniyor. Ayrıca, sayfanın en alt kısmında eklenti ve tema dışında yedeklediğimiz (bookmarks, şifre vs) şeylerin yedeklendiği dosya isimleri mevcut. Bu sayfayı istediğimiz zaman kapatabiliriz.
  [​IMG]
  Yedekleme tamamlandı. Yedeklenen dosyalar, yukarıda seçtiğimiz klasöre yüklendi. Örnek olarak; bilgisayarımıza format atacağız. Dolayısıyla Mozilla Firefox’umuzda yedeklediğimiz klasörü mutlaka saklamalıyız.

  Şimdi sıra yeeklediğimiz dosyaları restore etmede!
  Bilgisayara format attık ve işletim sistemini kurduktan sonra, Mozilla Firefox’u da kurduk. Şu anda Mozilla Firefox’umuzda hiç bir eklenti veya tema mevcut değil. Şimdi yedeklediğimiz bilgileri restore etmeliyiz. Restore edebilmemiz için bir kaç adım var:
  1. Öncelikle, bu web sayfamıza gelin ve FEBE eklentisi Mozilla Firefox’unuza anlatılan şekilde kurun.
  2. Yedeklemesini yaptığınız klasörün adresini, Araçlar-> FEBE -> FEBE Options -> Directory tabında backup destination directory kısmının altına yazın. Örnek olarak; C:\Documents and Settings\kullanıcıadınız\Belgelerim\Backup\Ext_Yedek. (Bu adresi Belgelerim’in içinde bir klasör olarak belirlemekte fayda var. Çünkü, bundan sonra yapacağınız yedeklemelerde bu klasöre yüklenecek)
  [​IMG]
  3. Sıra geldi son aşamaya, yani restore yapmaya! Burada örnek olarak sadece eklentilerin restoresini göstereceğim. Diğerlerinin de fazla bir farkı yok.
  Araçlar-> FEBE -> Restore -> Restore extensions ‘a tıklayın.
  [​IMG]
  Karşınıza, 2. adımda belirlediğiniz klasördeki eklentilerin tamamı gelecek. Bunların hepsini Ctrl + A tuşu ile seçin ve Tamam’a tıklayın.
  [​IMG]
  Bir pencere daha gelecek, sayacın sıfırlanmasını bekledikten sonra “Şimdi kur” düğmesi aktif hale gelecek. Bu düğmeye tıkladıktan sonra, eklenti sayısına göre kurulum bir miktar sürecek.
  [​IMG]
  Kurulum bittikten sonra, Mozilla Firefox’unuzu yeniden başlatır başlatmaz, restore ettiğiniz eklentileriniz kullanılır hale gelmiş olacak.
  Eklentiler dışında tema, kullanıcı adı-şifre, bookmarks ve diğer restore edilebilecek yedeklerin restoresi de çok basit. Sadee yapmanız gereken, gelen pencerelerde bulunan backup dosyasını seçip, tamama basmak.
  Unutmayın, restore yaptıktan sonra, Mozilla Firefox’u mutlaka yeniden başlatın!
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - FEBE Mozilla Firefox’unuzun Forum Tarih
Febet Helikopter 2010 Albümü Albüm Tanıtımları 13 Eylül 2010
FEBE Firefox Extension Backup Extension 6.0.3 Download E-F 7 Şubat 2009
FEBE Firefox Extension Backup Extension 6.0.2 Download E-F 6 Şubat 2009
Firefox Extension Backup Extension (FEBE) İndir yedekle Mozilla Hakkında Her şey 29 Kasım 2008
Mozilla Firefox Eklenti Kaldırma Sorunu Mozilla Hakkında Her şey 11 Eylül 2012

Bu Sayfayı Paylaş