Fdisk Kullanarak Bölümleme

'Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler' forumunda SeLeN tarafından 13 Eylül 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Fdisk Kullanarak Bölümleme konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fdisk Bölümleme - Disk bölümleme


  HDD`nizi bölümlemek için bilgisayarınızı sistem disketiyle veya CD`siyle açıp fdisk programını çalıştırın. Karşınıza Büyük disk desteğini etkinleştirmek isteyip istemediğinizi soran bir ekran çıkacaktır.Bu ekrana Evet yanıtını verdikten sonra fdisk`in ana menüsü açılır. Menü seçenekleri ve anlamları şöyle; 1.DOS Bölümü veya Mantıksal DOS Sürücüsü oluştur: HDD`nizi formatlanabilir hale getirmek için bölümler oluşturmaya yarar. 1 tane tanımlanabilir. Alt menülerinin açıklamaları ise şöyle:
  1.1.DOS Bölümü Oluştur: İşletim sistemleri kendilerini başlatabilmek için 1. DOS bölümüne ihtiyaç duyarlar. Bu seçeneği seçtiğiniz zaman Ekranınızın altında "Sürücü bütünlüğü doğrulanıyor" şeklinde bir ifade görürsünüz. Sürücü bütünlüğü doğrulandığı zaman da "Bu sürücüde kullanılabilecek tüm alanın ayrılmasını ve etkin bölüm olarak atanmasını istiyor musunuz?" diye bir soru sorar. HDD`nizi bölmek istemiyorsanız bu soruya evet deyip geçebilirsiniz. Bu işlem tamamlandıktan sonra fdisk`ten çıkıp bilgisayarınızı yeniden başlatmalısınız. Bilgisayarınızı yeniden başlatmadan format atamazsınız. HDD`nizi bölmek istiyorsanız bu soruya "hayır" yanıtını verin. Bu aşamadan sonra karşınıza çıkacak ekranda size 1.DOS Bölümü için ayırmak istediğiniz alan sorulacaktır. Ayırmak istediğiniz alanı kutucuğa yazın ve onaylayın.
  1.2.Uzatılmış DOS Bölümü oluştur: HDD`nizi bölmek isterseniz C haricindeki sürücülerin kullanacağı bölümdür. 1 tane tanımlanabilir.
  Uzatılmış DOS bölümü oluşturmak için 1.DOS Bölümünü oluşturmuş olmanız gerekir. 1.DOS Bölümü oluşturmadan Uzatılmış DOS Bölümü oluşturursanız, HDD`nizin aklı karışır ve ne yapacağını şaşırır. Böyle bir durumda HDD`nizin Disk Manager(daha sonra anlatılacak) programıyla diskinizi yeniden oluşturmanız gerekir. Bu kısa uyarıdan sonra şu adımları takip ederek uzatılmış DOS Bölümünü oluşturabilirsiniz:
  Fdisk`in ana menüsündeyken 1->2 seçeneklerini takip ederek "Uzatılmış DOS Bölümü oluştur" kısmına gelin.HDD`nizin geri kalan alanını Uzatılmış DOS Bölümü için ayırın
  1.3.Uzatılmış DOS Bölümünde Mantıksal DOS Sürücüsü Oluştur. Uzatılmış DOS Bölümü oluşturduktan sonra ayırdığınız alanı kullanabilmeniz için Mantıksal Sürücü tanımlamanız gerekir. Fdisk`in ana menüsündeyken 1->3 seçeneklerini takip ederek "Uzatılmış DOS Bölümünde Mantıksal DOS Sürücüsü Oluştur" kısmına gelin. Burada Mantıksal sürücü için ayırmak istediğiniz alanı kutuya girin. Bu kutu Uzatılmış DOS Bölümü doluncaya kadar sizden alan girmenizi isteyecektir. HDD`nin tamamını bölümlere ayırdıktan ve etkin bölümü atadıktan sonra(az sonra anlatılacak) fdisk`ten çıkın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Artık HDD`niz formatlanmaya hazır.
  2.Etkin Bölümü Ata: Etkin bölüm, bilgisayarınızı başlatabilmeniz için gereklidir. .HDD`nizi böldüğünüz zaman fdisk programı 1.DOS Bölümünü etkin bölüm olarak atamaz. Bunu kendiniz yapmanız lazım. Fdisk`e bu komutu verdikten sonra hangi bölümü etkinleştirmek istediğinizi soracaktır. 1.DOS Bölümünün numarasını size sorulduğu zaman yazıp onayladıktan sonra etkin bölüm atanır.
  3.Bölüm veya Mantıksal DOS Sürücüsünü Sil : Oluşturduğunuz bölümleri silmeye yarar. Sildiğiniz bölümü geri getirme şansınız yoktur. O yüzden çok dikkatli kullanılması gereken bir seçenektir. 4 seçenekten oluşan bir alt menüsü vardır.
  1.1.DOS Bölümünü sil : Oluşturduğunuz 1.DOS Bölümünü siler. Uzatılmış DOS Bölümünü silmeden 1.DOS Bölümünü silemezsiniz.
  1.2.Uzatılmış DOS Bölümünü Sil: Uzatılmış DOS Bölümünü siler. Uzatılmış DOS Sürücüsündeki mantıksal sürücüleri silmeden uzatılmış DOS bölümünü silemezsiniz.
  1.3.Uzatılmış DOS Bölümündeki Mantıksal DOS Sürücüsünü sil: Uzatılmış DOS Sürücüsündeki Mantıksal DOS Sürücüsünü siler. Bölüm silerken ilkönce Mantıksal DOS sürücüleri silinmelidir.
  1.4. DOS olmayan Bölüm Sil: Novell, NTFS, Linux veya HPFS gibi DOS olmayan bölümleri silmek için kullanılır.

  4.Bölüm Bilgisini Göster : HDD`nizde tanımlı olan DOS bölümlerini ve bu bölümlerdeki Mantıksal sürücüler hakkında bilgi verir.

  5.Geçerli Sürücüyü Değiştir: Bilgisayarınızda iki tane HDD bağlıysa hangi HDD üzerinde işlem yapmak istediğinizi bu seçenek yardımıyla belirlersiniz. Sadece bilgisayarınıza iki tane HDD bağlı olduğu zaman görünür.

  alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fdisk Kullanarak Bölümleme Forum Tarih
FDisk Nedir? FDisk Nasıl Atılır? FDisk İşlemleri.. Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 14 Mart 2009
XP Çalışırken Fdisk Atma [Resimli anlatım] Resimli Program Anlatımı 25 Ocak 2009
Format veya Fdiskten Sonra Silinen Dosyaları Kurtarma Resimli Program Anlatımı 21 Aralık 2008
Fdisk Nedir? Nasıl Kullanılır? Windows XP 28 Kasım 2008
R-Studio Resimli Anlatım İndir format/fdisk sonrası silinen dosyalarınızı kurt Resimli Program Anlatımı 25 Kasım 2008

Bu Sayfayı Paylaş