Fazla Tuz Mide Kanserine Yol Açabilir - Aşırı Tuzun Zararları

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_inci tarafından 3 Aralık 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Fazla Tuz Mide Kanserine Yol Açabilir - Aşırı Tuzun Zararları konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fazla Tuz Mide Kanserine Yol Açabilir - Aşırı Tuzun Zararları  Sofrada tadına bakmadan yiyeceklere tuz eklemenin, yemekleri çok sıcak ve hızlı yemenin mide kanseri riskini artırdığı belirlendi.

  Tıbbi Onkoloji Derneği İkinci Başkanı Şuayip Yalçın’ın Antalya Belek’te düzenlenen 3. Tıbbi Onkoloji Kongresi’nde sunduğu araştırma, mide kanseri ve beslenme alışkanlıklarıyla ilgili ilginç sonuçlar ortaya koydu.

  Mide kanseri tanısı konmuş yetişkin bireylerin yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıklarının değerlendirilmesi amacıyla yapılan araştırma kapsamında, mide kanseri tanısı konulmuş 106 kişiden oluşan çalışma grubu ve aynı sayıda kontrol grubuyla görüşüldü.

  Hastaların yüzde 55.7′sinin tanı konulmadan önce mide hastası olduğu saptandı.

  Bu kişilerin yarısında yüzde 50.9′unda gastrit, yüzde 44.1′inde de ülser olduğu belirlendi. Araştırmada, çok hızlı yemenin mide kanseri riskini 5,4 kat, yemekleri çok sıcak yemenin 3,3 kat artırdığı, yemeklerin tuzlu yenilmesinin, tuzsuz yenilmesine oranla mide kanseri riskini anlamlı derecede yükselttiği ve sofrada tadına bakmadan yiyeceklere tuz eklemenin de mide kanseri riskini 4,2 kat artırdığı ortaya çıktı.

  Mide kanseri riskini neler azaltıyor

  Araştırma sonuçlarına göre, gün aşırı tuzlu ayran tüketenler, tüketmeyenlere oranla 1,8 kat daha fazla risk altında. Tuzlu tereyağını sık kullananlar, sık tüketmeyenlere oranla 1,5 kat, gün aşırı tuzlu çekirdek tüketenler de 1,3 kat daha çok risk taşıyor.

  DikkatYeşil yapraklı sebzeler, soğan ve sarımsağı sık tüketmek mide kanseri riskini azaltıyor.
  Her gün tüm öğünlerde turşu tüketmek ise mide kanseri riskini 7 kat artırıyor. Her öğün şeker tüketenler, tüketmeyenlere göre 3 kat, haftada 1-2 kez hamur tatlılarını tercih edenler, etmeyenlere göre 7,5 kat daha fazla risk taşırken, kolalı içecekler 3,4 kat, gazlı içecekler 6 kat mide kanseri riskini artırıyor.

  Sık kırmızı et tüketmek de mide kanseri riskini artırıcı besin olarak belirlenirken, işlenmiş bir et ürünü olan sucuğu haftada 1-2 kez tüketmenin de hastalık riskini 3 kat yükseltiyor.

  Öte yandan, yeşil yapraklı sebzeler, soğan ve sarımsağı sık tüketmek ise mide kanseri riskini azaltıyor. Araştırma sonucunda, turşu, salamura yiyecekler ve hazır çorba gibi çok miktarda tuz içeren yiyeceklerden uzak durmak, peyniri tuzsuz tercih etmek, şeker ve şekerli yiyecekleri mümkün olduğunca az tüketmek de mide kanseri riskini azaltmanın en pratik yolu olarak gösteriliyor.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fazla Mide Kanserine Forum Tarih
Mide kanseri riski ne zaman fazla? Genel Sağlık 4 Mart 2009
Domates en fazla hangi ilimize bölgemizde yetişir kısaca Türkiye Kültür Ve Tanıtımı 18 Şubat 2017
Mililitreyi en fazla kullanan bilim dalları hangileridir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 12 Şubat 2017
Doğaya en fazla kimler zarar verir maddeler halinde kısaca Doğa ve Bitkiler 10 Şubat 2017
Kentlerde erkek nüfusunun kadın nüfusundan fazla olmasının sebepleri kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş