Faturalarda Yüksek İskonto

'Muhasebe' forumunda Fatma tarafından 7 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Faturalarda Yüksek İskonto konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1. Fatura ve Benzeri Belgelerde Ayrıca Gösterilen İskontolarda Durum:

  Katma Değer Vergisi Kanununun 25/a maddesinde teslim ve hizmet işlemlerine ilişkin olarak düzenlenen fatura ve benzeri vesikalarda gösterilen ticari teammüllere uygun miktardaki iskontoların katma değer vergisi matrahına dahil olmayacağı hükme bağlanmıştır.

  Buna göre; malın teslimine ve hizmetin yapılmasına ilişkin olarak düzenlenecek faturalarda ticari
  teamüllere uygun olarak ayrıca gösterilen iskontolar katma değer vergisi matrahına dahil olmayacaktır. Diğer bir anlatımla faturanın düzenlenmesini gerekli kılan işlem ve bu işleme bağlı olarak yapılan iskontonun aynı faturada yeralması şartına bağlı olarak iskonto katma değer vergisi matrahına dahil edilmeyecektir.

  2. Fatura ve Benzeri Belgelerde Ayrıca Gösterilmeyip Yıl Sonlarında Belli Bir Dönem Sonunda ya da Belli Bir Ciro Aşıldığında İskontolarda Durum :

  Fatura ve benzeri belgelerde ayrıca gösterilmeyip yıl sonralarında belli bir dönem sonunda ya da belli bir ciro aşıldığında yapılan ödemeler ise katma değer vergisine tabi olacaktır. Zira bu tür bir iskonto doğrudan satılan malla ilgili değildir. Burada söz konusu olan iskonto firmanın yaptığı ek bir çalışmanın yada çabanın sonucu olarak doğmaktadır. Dolayısıyla yapılan iş ana firmaya karşı verilen bir hizmettir. Çünkü ana firma ile satıcı firma arasında düzenlenen sözleşmeye göre satıcı firma sözleşmenin hükümlerine uygun olarak belli bir çabayı göstermesinden dolayı böyle bir hak elde etmiştir.

  İskontoların Kurumlar vergisi Kanunu ve örtülü kazanç ilişkisi.

  Kurumlar vergisi Kanunun 17. maddesine göre İskonto uygulamalarında Kurumların ortakları ile kanun maddesinde belirtilen diğer kişilerle olan iktisadi işlemlerinde uyguladığı iskonto oran ve tutarlarının emsali nitelikteki diğer işlemlere uygulanan iskonto oran ve tutarları ile farklılık göstermemesi gerekmektedir. Farklı oranların veya tutarların uygulanması halinde işletmenin açıkça bir kar transferi yapmakta olduğu kendi karını vergiden kaçınmak için zarar eden bağlı işletmelere aktardığı kabul edilerek söz konusu tutarların KV Kanunu’ nun 15. maddesi uyarınca gider olarak dikkate alınması dolayısıyla da işleme ilişkin KDV tutarlarının da indirimi veya gider yazılması mümkün olmayacaktır.Yine KVK ‘nun 16. göre Kurumların aralarında vasıtalı vasıtasız bir şirket münasebeti veya devamlı ve sıkı bir iktisadi münasebet bulunan gerçek ve tüzel kişilerden yaptıkları istikrazlar teşebbüste devamlı olarak kullanılır ve bu istikrazlarla kurumun öz sermayesi arasındaki nispet emsali kurumlarınkine nazaran bariz bir fazlalık gösterirse mezkur istikrazlar örtülü Sermaye sayılır
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  Paylaşım için teşekkür ederim..
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş