Fatih Sultan Mehmet'in İstanbulun fethi dışındaki önemli olayları nelerdir?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Fatih Sultan Mehmet'in İstanbulun fethi dışındaki önemli olayları nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  fatih'in istanbulu fehti dışındaki önemli olayları nelerdir?
   

 2. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Kırım'ın Fethi

  Fatih Sultan Mehmed, Karadeniz'e de hakim olmak istiyordu. Venedik ve Cenevizlilerin İslam dünyasının aleyhine yaptıkları esir ticaretini önlemek, İstanbul'a gelen ticari malların taşınmasında esas rolü oynayan Kırım sahillerini ele geçirmek, Karadeniz'i bir Türk Gölü haline getirmek amacıyla hareket eden Fatih, işe 1459'da Amasra'yı fethederek başladı.

  1460'da Candaroğulları Beyliği'ne son verildi. 1461'de Trabzon'un, 1475'de de Kırım'ın fethiyle Karadeniz bir Türk gölü haline geldi.

  Bu sayede Karedeniz'deki Ceneviz üstünlüğü sona erdi ve İpekyolu'nun tüm denetimi Osmanlı Devleti'ne geçti.

  Otlukbeli Savaşı

  Karamanoğlu İbrahim'in 1464'te ölmesi üzerine oğulları birbirlerine düşmüşlerdi. Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'ın yardımıyla İshak Bey Karamanoğlu beyliğine sahip oldu. Bunun üzerine diğer oğlu Pir Ahmed Bey Fatih Sultan Mehmed'den yardım istedi ve gelen yardım sayesinde Beyliği ele geçirdi. Fakat Pir Ahmed Bey bir süre sonra gidip Venediklilerle anlaşınca, bu duruma sinirlenen Fatih Sultan Mehmed, Karaman Seferi'ne çıkmaya karar verdi.

  Konya ve Karaman alınarak Osmanlı'ya bağlandı. Karaman halkı İstanbul'a ve çeşitli yerlere göç ettirildiler. Pir Ahmed Bey kaçarak Akkoyunlu hükümdarı Uzun Hasan'a sığındı. Bu olay Osmanlılarla Akkoyunluların arasının açılmasına neden oldu.

  Osmanlılar Avrupa ve Anadolu'daki topraklarını genişletirken, Akkoyunlular Devleti'de Doğu Anadolu, Kafkasya, İran ve Irak üzerinde hakimiyet kurmuşlardı. Sınırlarını genişleten iki Türk Devleti arasında büyük bir savaş kaçınılmaz olmuştu. Otlukbeli mevkiinde 11 Ağustos 1473'de yapılan savaşta, devrin en kuvvetli savaş tekniğine ve araçlarına sahip olan Osmanlı ordusu, Uzun Hasan'ın kuvvetli süvarilerden kurulmuş olan ordusunu birkaç saatte dağıttı.

  Bu savaştan sonra Akkoyunlular bir daha kendilerini toparlayamadılar. Fatih Sultan Mehmed, Akkoyunlu tehlikesini bu şekilde engellemiş oldu. Anadolu'da ve Rumeli'de birçok sefer düzenleyip pek çok zafer kazanmıştı.

  Buna rağmen güneyde güçlü bir devlet konumunda olan Memlüklerle problemler yaşandığı halde sıcak bir savaştan kaçınmıştı.
   

 3. çok işime yaradı snvdan szn synzdse 100 aldım ALLAH sizden razı olsun :)
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fatih Sultan Mehmet'in Forum Tarih
Fatih Sultan Mehmet'in Yenilikleri Kısaca Nelerdir Tarihi Bilgiler 15 Ocak 2014
Fatih Sultan Mehmet'in Hayatı Kısaca Özet Biyografi & Otobiyografi 26 Aralık 2013
Fatih Sultan Mehmet'in İcatları Nelerdir? Bilim & Teknoloji 13 Şubat 2012
Fatih Sultan Mehmet'in Doğum Yeri Neresi? Tarihi Bilgiler 6 Şubat 2012
Fatih Sultan Mehmet'in Hayati Tarihi Bilgiler 1 Ocak 2012

Bu Sayfayı Paylaş