Fatih Cami Hakkında Bilgi ve Resimler İstanbul

'İstanbul Tanıtımı' forumunda Mavi_Sema tarafından 20 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fatih Cami Hakkında Bilgi ve Resimler İstanbul konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  fatih camii,fatih camii nerede,fatih camii hakkında bilgi,fatih camisi,fatih camii resmi

  İstanbul Fatih Camii


  [​IMG]

  Fatih Camii ve Külliyesi, İstanbul'un Fatih ilçesinde bulunur.Fatih Sultan Mehmed tarafından yaptırılmış olan cami ve külliyedir.

  Külliye 16 adet medrese, darüşşifa (hastane), tabhane (konukevi) imarethane (aşevi), kütüphane ve hamam bulunmaktadır. Şehrin yedi tepesinden birinde inşa edilmiştir. Cami 1766 depreminde yıkıldıktan sonra onarılarak 1771 yılında bugünkü halini almıştır. 1999 Gölcük Depreminde zemininde kaymalar tespit edilen camide 2008 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından zemin güçlendirme ve restorasyon çalışmalarına başlandı ve bu nedenle kısmi olarak ibadete açıktır.

  Yapımına 1462 yılında başlanmış ve 1470 yılında tamamlanmıştır. Mimarı, Sinaüddin Yusuf bin Abdullah'tır (Atik Sinan). Cami 1509 İstanbul depreminde büyük hasar görmüş ve II. Bayezid döneminde onarılmıştır. 1766 yılında yaşanan bir depremden dolayı harabe haline geldiği için Sultan III. Mustafa, 1767 ve 1771 yılları arasında camiyi Mimar Mehmed Tahir Ağa'ya tamir ettirdi. Bu nedenle cami orijinal görünümünü kaybetmiştir. 29 Ocak 1932'de ilk Türkçe ezan bu camide okunmuştur.

  Minarelerin taş külahları 19.yy sonunda yapılmıştır. Mimar Mehmed Tahir Ağa camiyi tamir ettiği sırada eski camiden kalan klasik parçalarla yeniden yaptığı barok parçaları iyi bir şekilde birleştirdi. Caminin alçı pencereleri son devirlerde harap olduğundan adi çerçevelerle değiştirildi. Avlu kapısının yanındaki yangın havuzu Sultan II. Mahmud tarafından 1825 yılında yaptırıldı. Caminin geniş bir dış avlusu vardı. Bunun tabhaneye çıkan kapısı eski camiden uçmuştur.

  Başta Fatih Sultan Mehmed'in türbesi olmak üzere, Osmanlı tarihinin bir çok önemli isminin mezarı buradadır. Fatih'in eşi ve II. Bayezid'in annesi Gülbahar Valide Sultan'ın, "Plevne Kahramanı" Gazi Osman Paşa'nın, ve mesnevi şarihi Abidin Paşa'nın türbeleri hazirededir. Sadrazamlar, Şeyhülislamlar, müşirler ve pek çok ilim adamının mezarlarının burada olması, Osmanlı protokolünün adeta törendeymiş gibi bir arada görülmesine imkân vermektedir.

  [​IMG]

  [​IMG]
   

 2. helal olsun çk işime yaradı elinize sağlıkk
   

 3. helal be 100 aldım helal
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fatih Cami Hakkında Forum Tarih
Çanakkale Fatih Camisi (Merkez) Hakkında Bilgi Çanakkale Tanıtımı 24 Şubat 2011
Fatih Cami Bartın Bartın Tanıtımı 11 Haziran 2010
Fatih Camii-St Stephanos Kilisesi-Büyük Kilise(Kenolakkos-Trigleia) Marmara Bölgesi 18 Kasım 2009
İstanbul-Fatih Camii İstanbul Tanıtımı 1 Nisan 2009
Fatih Sultan Mehmet hangi konularda Rumlara hak ve özgürlük tanıdı kısaca Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2017

Bu Sayfayı Paylaş