Fast food ile obezite tehlikesi artıyor

'Diyet Beslenme' forumunda KaRDeLeN tarafından 12 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Fast food ile obezite tehlikesi artıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fast food ile obezite tehlikesi artıyor


  Türkiye’de çocuklardaki obezite oranı son 20 yılda yüzde 5’ten yüzde 15’e yükseldi. Haftada iki kez fast food ürünlerinin tüketilmesi 15 yılda 4.5-5 kilo alınmasına sebep oluyor...


  ANKARA - Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Perihan Arslan, yapılan araştırmaların hafta sonları, gençlerin yüzde 70’inin alışveriş merkezlerindeki fast food gıdalarla beslendiğini ortaya koyduğunu söyledi.

  Prof. Dr. Arslan, obezite sorununun her geçen yıl arttığını, yanlış beslenme ve fiziksel aktivitenin azlığı gibi etkenlerin kiloya neden olduğunu söyledi. Genetik özelliklerin de kiloda önemli bir etkisinin olduğuna dikkati çeken Arslan, “Obezitede genetik özellikler tabanca ise çevresel faktörler de o tabancayı çeken tetiktir” diye konuştu.

  Obezitenin çocuk ve gençleri tehdit ettiğini vurgulayan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Türkiye’de çocuklardaki obezite oranı son 20 yılda yüzde 5’ten yüzde 15’e yükseldi. Yanlış beslenme ve aktivite azlığı bunda önemli bir etken.Uluslararası dergilerde yayınlanan verilere göre, 1972’de 7 bin 500 olan fast food restoranlarının sayısı 1997’den sonra 200 binlerin üzerine çıktı. Bugün rakamlar daha da yüksek. Özellikle alışveriş merkezlerinin üst katlarında bulunan ve fast food tarzı yiyecekler satan mekanlar, sosyal bir ortam sağladığı için gençler tarafından tercih ediliyor. Yapılan araştırmalar, hafta sonları gençlerin yüzde 70’inin buralarda yemek yediğini ve haftada 2 kez fast food türü yiyeceklerle beslendiğini gösteriyor. Buralara harcanan para, yılda 5.2 milyar dolar.

  FAST FOOD OBEZİTEYİ TETİKLİYOR
  Haftada 2 kez bu tür yiyecekleri tüketmek ise 15 yılda 4.5-5 kilo alınmasına neden olabiliyor. “emir, kalsiyum, vitamin, folik asit açısından fakir, yağ, enerji, kolestrol, tuz ve basit karbonhidrat bakımından zengin fast food yiyeceklerin obeziteyi tetiklediğini ifade eden Arslan, kolay erişilebilirlik, lezzet ve reklamların gençleri ve çocukları bu yiyeceklere yönlendirdiğini vurguladı.

  Çocukların günde en az 2 saati televizyon karşısında geçirdiklerini kaydeden Arslan, “Bu sırada hiçbir şey yemeseler bile harcayamadıkları enerji miktarı 167 kalori. Bir de kek, şekerleme, cips yediklerini düşünürsek bunlardan alacakları enerji en az 50-100 kalori” diye konuştu.

  Günde 2 saat kesintisiz televizyon izleyen ya da bilgisayar oynayan çocukların fazladan 40 gram alma olasılığı bulunduğunu ifade eden Arslan, gençlerin spora yöneltilmesi ve doğru beslenme konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

  Obezitenin özellikle büyükşehirlerde yaşayanlar için ciddi bir tehlike haline geldiğini vurgulayan Arslan, dünya sağlık örgütünün, yiyeceklerin üzerine “şişmanlatır” ya da “yüksek kalorili ürün” uyarısının konulması, porsiyonların küçültülmesi gibi önlemler almayı planladığını bildirdi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fast food obezite Forum Tarih
Fast Food Tarzı Beslenmenin Çocuklara Zararları Nedir Çocuk Yemekleri 14 Ekim 2011
Fast Food ne demek - Fast Food anlamı FrmArtuklu TatLı SöZLük 27 Aralık 2010
Fast-food yiyeceklerin kalori miktarları Diyet Beslenme 13 Mart 2010
Fast Food Beslenme, GDO ve Çocuklarımız Çocuk Sağlığı ve Bakımı 8 Mart 2010
Fast food zekayı bozuyor Çocuk Yemekleri 19 Mart 2009

Bu Sayfayı Paylaş