Farmokolojik Tedavi - Farmokolojik Tedavi nedir - Farmokolojik Tedavi hakkinda

'Psikoloji' forumunda Mavi_Sema tarafından 4 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Farmokolojik Tedavi - Farmokolojik Tedavi nedir - Farmokolojik Tedavi hakkinda konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Farmokolojik Tedavi

  İlaç tedavilerini hiçbiri doğrudan kişide madde kullanmaya yol açan etkeni tedavi etmek için değildir. İlaçlar, bağımlılığa eşlik eden diğer ruhsal belirtileri azaltmak için, kullandığı maddenin yerine geçmek için veya madde gereksinimin azaltmak içindir. Uyku, ağrı gibi bedensel yoksunluk belirtileri için ilgili ilaçlar kulanılabilir. Kişide anksiyete veya depresyon varsa, bunları düzeltmek için anksiyete veya depresyon giderici ilaçlar verilebilir.

  Disülfiram, piyasada antabus adıyla bulunan bir ilaçtır. Bu ilaç alkolün karaciğerde işlenmesi sırasında bazı enzimleri engelleyerek ortaya bazı maddelerin çıkmasına neden olmaktadır. Bu maddeler ise çarpıntı, yüzde kırmızılık, fenalık hissi yaratmaktadır. Bu etkileri nedeniyle alkol alımı konusunda kendisini engelleyemeyen hastalara verilmektedir. Alkol kullanan kişi bu ilacı kullandığı zaman süresi içinde alkol kullanırsa, kendisinde bu etkilerin ortaya çıkacağını bilmektedir. Bu nedenle alkolle karşılaştığı zaman alkol kullanmamak durumunda kalmaktadır. Campral ismiyle satılan akamprosat, alkol alımını azalttığı için kişi alkolü bıraktıktan sonra kullanılan bir ilaçtır.

  Naltrexone bir opiyat antagonistidir. Opiyatların bedendeki etkisini ortadan kaldırır. Kişi bu ilacı kullandığı sürece kullandıkları maddenin etkisini yaşamaz. Böylece yanlışlıkla kullanım sonucu başlayan bağımlılık süreci engellenmiş olur. Ancak karaciğer üstüne ciddi yan etkiler yaptığı bilinmektedir. Yerine koyma tedavisi, eroin yerine daha az yan etkileri olan ve kullanım kolaylığı getiren başka maddelerin kullanılma esasına dayanır. Sonuçta bu tedaviler ile kişinin bağımlılığı değiştirilememektedir. Bunların en tanınanı metadon'dur. Metadon ağız yoluyla alınan, 24 saat etkili bir opiyat agonistidir. Sadece eroini bırakamayan eroin bağımlılarının tedavisinde kullanılır.

  Eroin bağımlısına metadon devlet arafından verilir, böylece kişi madde satın almak için yasal olmayan yollara başvurma ihtiyacı duymaz. Metadon eroine göre çok daha güvenli bir maddedir. Buprenorfin, subutex ve temgesic adıyla bulunan, parsiyel bir opiyat agonistidir. Eroin bağımlılığı tedavisinde uzun yıllardan beri Fransa ve Belçika'da kullanılmaktadır. Son zamanlarda Avrupa'nın diğer ülkelerinde de kullanıma girmiştir. L-AMM, (L alfa metil methadol) bir tür metadondur. Metadona göre en önemli farklılığı daha uzun yarılanma ömrü olması ve hergün ilaç alma gereksiniminin kalkmasıdır. Haftanın üç günü L-AMM uygulaması hasta için yeterli olmaktadır.

  Morfin Sülfat uzun etkili bir opiyattır. Bağımlılıktan kurtulamayan kişiye kontrollü olarak morfin verilmektedir. Morfin sülfat uzun etkili olduğu için sık sık ilacın yenilenmesi gerekmemektedir. Aynı zamanda diğer ilaçlar ile kıyaslandığında oldukça ucuzdur. Sigara bırakmak için ise farklı ilaçlar vardır. Bunlardan birisi sigarayı bıraktıktan sonra kişide meydana gelebilecek sorunları azaltmaya yarayan piyasada zyban adıyla satılan bupropion maddesidir. Ayrıca kişideki nikotin yoksunluğunu azaltmak için nikotin içeren ilaçlar da verilebilir. Bu da bir tür yerine koyma tedavisidir.


  alintidir
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Farmokolojik Tedavi Farmokolojik Forum Tarih
Farmokolojik Tedavi Nedir ? Psikoloji 22 Aralık 2008
Aft neden çıkar ve nasıl tedavi edilir? Cilt Hastalıkları 23 Ocak 2017
MS Hastalığı nedir belirtileri ve tedavisi Genel Sağlık 2 Ekim 2016
Çocuklarda kabakulak belirtileri tedavisi Çocuk Sağlığı ve Bakımı 24 Haziran 2015
MS hastalığı belirtileri ve tedavisi Genel Sağlık 29 Haziran 2014

Bu Sayfayı Paylaş