Farklı ülkelerde komşuluk ilişkilerine nasıl bir önem verilmektedir ?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda cagla_257 tarafından 11 Kasım 2012 tarihinde açılan konu

 1. cagla_257

  cagla_257 Üye

  Farklı ülkelerde komşuluk ilişkilerine nasıl bir önem verilmektedir ? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Farklı ülkelerde komşuluk ilişkilerine nasıl bir önem verilmektedir ?

  Komşuluk ilişkileri

  Ev, işyeri, arazi, köy şehir ve ülke bakımından yakın olanlara komşu denir. Ailemizden sonra en yakın, sosyal çevremizi komşularımız meydana getirir. Komşularımızla huy, karakter, mizaç, anlayış, görgü, görenek ve sair hususlarda aynı çizgide olmayabiliriz. Günümüz şehir yaşamında, farklı düzeyde, farklı inanç yapısında, farklı kültür, görgü ve alışkanlıklara ve farklı ekonomik yapıya sahip komşularla bir araya her zaman gelebiliriz

  Komşuluk ilişkileri özellikle köy ve kasaba gibi küçük yerleşim bölgelerinde sosyal dayanışma açısından önemli olduğu gibi, ailelerin huzur ve güven içinde yaşamaları açısından da önemlidir. İyi komşuluk ilişkileri mutluluk ve sevincin paylaşılmasında, sıkıntı ve kederin göğüslenmesinde ayrı bir öneme sahip olduğundan, fert ve ailelere toplum içinde destek olur. Dolayısıyla sosyal bünyeyi güçlendirir. Kötü komşuluk ilişkileri de sürekli rahatsızlık, güvensizlik ve yalnızlık hissi uyandırır. Yine dilimizdeki “Komşu komşunun külüne muhtaçtır”, “Komşuda pişer, bize de düşer” gibi özdeyişler ve sık gelip gitmeleri anlatmak üzere, “komşu kapısına çevirmek” ve benzeri deyimler, komşuluk ilişkilerinin anlamını ve boyutlarını göstermek bakımından önemlidir. Üst katta oturan bir komşumun, evinde beslediği 3 tane kangal köpeği, devamlı gece, gündüz gelip gidenlere havlıyorlardı. Gece yatak odalarımızda uyuyamaz hale geldik. Köpekler boyunlarındaki zincirleri şak, şak diye vurarak evin içinde koşuşturuyorlardı. Ricalar, uyarılar, fayda vermedi. Neticede evimizi çok ucuz bir fiyata satarak çıktık. Atalarımız boşuna: “Ev alma, komşu al” dememişler. Çok doğru.

  Allah hiç kimseyi kötü komşularla karşılaştırmasin.  NAHİDE ÇELEBİ
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

 2. Eylül

  Eylül Site Yetkilisi Editör

  Çok sayıda resmi ve özel bayrama sahip olan Türkmenistan'da Komşuluk Bayramı da kutlanıyor. Eski geleneklere dayanan ancak ülkenin bağımsızlığından sonra daha aktif şekilde kutlanmaya başlanan Komşuluk Bayramı ile komşuluğun geliştirilmesi, birlik ve beraberlik gibi temaların yaşatılmasına çalışılıyor. Bağımsızlıktan sonra her yılın 7 Aralık tarihinde kutlanan Komşuluk Bayramı'nda, komşular yaptıkları yemek ve tatlıları birbirlerine gönderiyorlar. Toplu yemek yemenin yanı sıra daha çok her aile yaptığı yemeği küçük çocukları vasıtasıyla komşularına dağıtıyor. Buna sebep olarak da komşuluğun önemini küçük yaşlarda çocuklara öğretmek gösteriliyor.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 18 Nisan 2015

 3. başlığı doğru veriyorsunuz. ancak başlığa uygun bir açıklama göremedim. yeterli bilgi de yok
   

 4. hayır!bence verdiğiniz bilgiler çok işime yaradı sağol EYLÜL . zaten farklı kültürler farklı ülkeleri yansıtır,sorudada asıl bu sorulmak istenmiştir.
   

 5. Gerçekten teşekkürler...
   

 6. bence açıklama yapılmamış
   

 7. hiç beğenmedim daha açıklayıcı olması gerekirdi olmamış eylül
   

 8. bence biraz daha açıklayıcı olmalıydı...
   

 9. off biraz daha açıklayıcı ol eylül !!!!!
   

 10. Eylül'ün üzerine gitmeyin .
  Kız bulmuş yazmış . Daha ayrıntılı istiyorsanız başka sitelerden bakınız .!
  Embesillik yapmayınız..!!
   

 11. eylül çok saol :) ödevime çok katkın oldu :)
   

 12. çok yüzeysel bilgi vermişsiniz ve yaa sizinki alıntı ya da diğer siteleeer sizden alıntı yapmış aynısı başka sitede varrrrr
   

 13. Çok sayıda resmi ve özel bayrama sahip olan Türkmenistan'da Komşuluk Bayramı da kutlanıyor. Eski geleneklere dayanan ancak ülkenin bağımsızlığından sonra daha aktif şekilde kutlanmaya başlanan Komşuluk Bayramı ile komşuluğun geliştirilmesi, birlik ve beraberlik gibi temaların yaşatılmasına çalışılıyor. Bağımsızlıktan sonra her yılın 7 Aralık tarihinde kutlanan Komşuluk Bayramı'nda, komşular yaptıkları yemek ve tatlıları birbirlerine gönderiyorlar. Toplu yemek yemenin yanı sıra daha çok her aile yaptığı yemeği küçük çocukları vasıtasıyla komşularına dağıtıyor. Buna sebep olarak da komşuluğun önemini küçük yaşlarda çocuklara öğretmek gösteriliyor.
   

 14. bence gayet yeterli birazdaha açıklaycı olabilirdi ama benim işimi gördü teşekkürler eylülcüm :D ....
   

 15. Benim çok işime yaradı.yazan her kimse çok güzel yazmış.teşekürlerimi sunarım.
  Berkant
   

 16. bence harika thank youuu
   

 17. örneğin: Bir savaş olduğu zaman sığınak olarak gidebiliriz.
  Bu aynı Suriye ile aramızda ki ilişki gibi...
   

 18. mrb ben ali çok saol işimi süper gördü
   

 19. bence gerçekten güzel ama başka ülkelerinkide yok mu
   

 20. çok işimize yaradı teşekkürler eylül
   

Yükleniyor...

Bu Sayfayı Paylaş