Fare insanlar

'Yurt Dışı Haberler' forumunda DilzaR tarafından 29 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Fare insanlar konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Görünüşleri fareleri andırıyor. Her birinin bir sahibi var ve köle gibi çalıştırılıyorlar. Her birinin hazin bir hikayesi var.


  Onlara "Fare İnsanlar" deniliyor. Çünkü görünüşleri gerçekten çok farklı. Kulaklarının şekli, yüz yapıları, gözlerinin birbirine yakınlığı, ağız ve burunlarının duruşu, fareleri andırıyor.

  Tıp dilinde "mikrosefal" olarak geçen bir rahatsızlığın sonucunda böyle görünüyorlar. "Mikrosefal" kelimesi ise Yunan kökenli ve "küçük kafa" anlamınıda...

  Peki, nerede yaşıyor bu "Fare insanlar"?

  Dünyanın pek çok yerinde bu rahatsızlığı taşıyan doğumlar olabiliyor. Ancak Pakistan'ın Pencap eyaletinin Gujarat kenti, "Fare insanları" bölgesi olarak biliniyor. Onlara oralarda "chua" deniliyor.

  EFSANEYE GÖRE BİR LANET
  Efsaneye göre, asırlar önce, bölgede yaşayan pek çok kadın çocuk sahibi olamıyordu ve sonunda çareyi tapınağa gidip tanrı Shuma'ya yalvarmakta bulmuşlar. Tanrı Shuma, onlara istedikleri gibi anne olma sevincini yaşatmış ama bir de şart koymuş. Buna göre, her bir kadın, ilk çocuğunu Tanrı Shuma'ya vermek zorundaydı ama kadınlar buna yanaşmadı. Tanrı Shuma kzıdı ve bu kadınların çocukları böyle garip görünüşlü doğmaya başladı...

  PAKİSTAN'IN FARKLI KÖLELERİ

  Her birinin bir sahibi var. Anne babalar, bu sorunla dünyaya gelen çocuklarını bazen "Fare İnsan"ları çalıştıran şebekelere kiralıyor ya da satıyorlar. Onlar da "Fare İnsanları" köle gibi çalıştırıyor. En çok da dilencilik yaptırılıyor. Her biri günde ortalama 400 rupi (yaklaşık 8 dolar) kazanıyor.

  Bölgenin en ünlü tapınağı olan Shuma Dulah'ta "Fare İnsanlar"a adım başı rastlamak mümkün. Burada yaklaşık 1000 tanesine dilencilik yaptırıldığı belirlendi. Ama durumlarını iyileştirecek hiçbir girişim yok.

  Onlar, bu devirde, en acı kölelik örneklerinden biri....
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fare insanlar Forum Tarih
Fareler Ve İnsanlar Kitabı Özeti Kısa Kitap Özetleri & E-Kitaplar 1 Mart 2013
Fareler Ve İnsanLar-100 Temel Eser ÖZET Kitap Özetleri & E-Kitaplar 18 Mart 2009
İnsanlar ve fareler aynı kokuları seviyor Bilim & Teknoloji 16 Ocak 2009
Fareler ve İnsanlar / John Steinback - Kitap Ozeti Kitap Özetleri & E-Kitaplar 14 Ocak 2009
Fareler Ve İnsanlar Kitap Özetleri & E-Kitaplar 11 Ağustos 2008

Bu Sayfayı Paylaş