Faranjit Nedir Nasıl Tedavi Edilir

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 12 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Faranjit Nedir Nasıl Tedavi Edilir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Faranjit Nedir ,
  Faranjit Nedir Tedavisi Nasıldır,
  Faranjit Tedavisi

  Faranjit yutak bölgesinin iltihabıdır,iltihap anlamına gelir. Virüs/bakteriler daha çok akut (ani başlayıp kısa süren) farenjit etkenidirler. Bademcik dokusu da yutak ile birlikte etkilenmiş olabilir, sadece bademcik dokusunun iltihabı tonsillit olarak değerlendirilir. Kronik farenjit `den daha çok allerji ve/veya burun tıkanıklığı sorumludur. Tedavi nedene yönelik olmalıdır. Sigara/alkol ya da allerjen olabilecek tozlu ortam, kimyasal maddeler soluma`dan kaçınılmalıdır. Burun içinde problem var ise (deviasyon, et büyklüğü vb.) tedavisi planlanmalıdır.Farenjit, boğaz iltibaplanması, pharyngitis:Farenjit aslında boğaz mukazasının iltihaplanmasıdır. Buda aniden ortaya çıkarsa akut farenjit, şayet uzun bir süre sonra ortaya çıkarsa kronik farenjit denir. Grip ve üşütme nedeniyle boğaz mukazasının üzerine yerleşen virüs iltihaplanmaya sebep olabilir. Boğaz ağrıması, ses kısılması, boğaz ağrısı ve boğaz kuruması gibi durumlar ortaya çıkar.


  Akut Farenjit:

  Akut farenjit herkesde görülebilir. Virüslerin sebep olduğu iltihaplanma zamanında tedavi edilmezse, buna bakterilerde karışır ve iltihaplanma daha karmaşık bir hal alır. Boğaz iltihaplanması bademciklerin vede bademciklerin arkasındaki kaslardada iltihaplanmaya sebep olur. Bu iltihaplanmada kulak ağrısı ve ateşlenmeye sebep olur.


  Kronik Farenjit:

  Boğaz mukazası sigara, alkol, toz , kimyasl ilaçlar ve gazların yapacağı tahribat nedeniyle veya burun deliklerinden yeterince hava alamama nedeniyle bazı kişiler ağızlarını açarak nefes alırlar ve böylece nefes yollarında kuruma olur. Bu gibi etkenler kronik farenjitin oluşmasında ana rol oynarlar. Tahrip olan mukaza bakteri, virüs ve mantarlara karşı direncini kaybeder.

  Alıntı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Faranjit Nedir Nasıl Forum Tarih
Faranjit Nedir Belirtileri ve Tedavisi Genel Sağlık 1 Eylül 2013
Akut Faranjit Nedir - Akut Faranjit Tedavisi Genel Sağlık 10 Nisan 2012
Faranjit Nedir, Faranjit Neden Oluşur? Genel Sağlık 9 Ocak 2012
Faranjit Hastalığı Nedir Belirtileri Genel Sağlık 18 Kasım 2011
Faranjit Nedir - Faranjit Ne Demek Genel Sağlık 12 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş