Faranjit,Farenjit,Belirtileri,Kronik Ve Akut Farenjit

'Genel Sağlık' forumunda mynq tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. mynq

  mynq Üye

  Faranjit,Farenjit,Belirtileri,Kronik Ve Akut Farenjit konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Farenjit Belirtileri
  - Boğazda ağrı, yanma, kuruluk hissi, kaşınma,
  - Yutkunurken zorlanma.
  - Öksürük,
  - Ateş, ses kısılması,
  - Halsizlik, yorgunluk,
  - Burnun akması,
  - Toz ve yiyeceklere karşı hassasiyet gelişiyor,

  Kimilerinde Farenjit uzun süreden beri vardır ve çok fazla rahatsız edici şikayetler gözlenmez. Bu durumda farenjit hastalığı kronikleşmiştir. Müzmin farenjit denilen durum ortaya çıkar. Farenjit Hastalığın çok şiddetli olduğu ve yeni yeni görüldüğü durum ise akut farenjit adını alır. Farenjit hastalığınız olup olmadığını öğrenmek için uzman bir hekime danışmalısınız.
  Akut Farenjit Belirtisi :
  Hastanın şikayetleri daha belirgindir. Boğaz ağrısı, yutkunma zorluğu, boğazda kuruluk,yanma veya kaşınma hissi, ateş, öksürük gibi şikayetler olur. Burun tıkanıklığı, burun akıntısı, baş ağrısı, halsizlik, kırgınlık, ses kısıklığı gibi şikayetlerde görülebilir. Akut farenjit herkesde görülebilir
  Kronik Farenjit Belirtisi :
  Kronik farenjit te ateş, halsizlik ve kırgınlık gibi şikayetler belirgin olarak görülmez. Boğaz ile ilgili şikayetler daha hafiftir ama bu şikayetle hiç kaybolmaz ve yahut sık sık ortaya çıkar. Boğazda kuruluk hissi, gıcık, yanma, kuruluk, yabancı cisim hissi, takılma, hafif yutkunma zorluğu gibi şikayetler olur.

  Gıcık öksürüğü şeklinde bir öksürükte eşlik edebilir. Hastalar boğazını temizleyerek rahatlayacakları hissine kapılırlar ve sürekli temizleme hareketi yaparlar. Ancak bu çoğu zaman boğazı daha fazla tahriş etmeye neden olur.

  farenjit hastalığın bazı belirtileri girtlak kanseri hastalığı belirtileri ile benzerlik göstermektedir. Örnegin ;Ses kısıklığı, boğazda takılma ve Kulak ağrısı Girtlak Kanseri hastalığınında da görülebilir, Bu sebebden uzun süren problemlerinizde örnegin uzun süreli ses kısıklığında (üşütmeden oluşan ses kısıklığı birkaç günde geçer ) mutlaka konusun da uzman bir hekime danışılmalıdır. Erken teşis için bu cok önemli
   

 2. mynq

  mynq Üye

  Farenjit Nedir ?

  Kış aylarında en sık karşılaştığımız hastalıklar arasında yer alan farenjit , Farenjit, farinks adı(yutağın) verilen boğaz kısmının iltihabıdır. Yutağın bazen mikrobik, bazen metabolik, bazen de çalışılan ortamın ısısına, tozuna bağlı olarak reaksiyon göstermesi olan farenjit sıklıkla boğaz ağrısı veya boğaz yangısı olarak anılır.Hemen hemen herkes az ya da çok farenjit geçirir.
   

 3. mynq

  mynq Üye

  Nasıl Farenjit Oluruz?

  Boğazın arka kısmı mikroplara, toza, ısıya karşı hassastır. Hem akut farenjit hem de kronik farenjit ' in nedenleri birbirine benzese de arada küçük farklar bulunur.

  Kronik farenjit ' te virüsler rol oynamasına rağmen genellikle bogazı tahriş edici bir faktör vardır. Sigara ve alkol kullanımı, kuru hava, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecekler ve asitli içecekler sebep olabilir. Bir de burun tıkandığında farenjitin olması iyice kolaylaşır.

  Akut farenjit te ise sebep genelde virüs ya da bakteridir. Yine tahriş edici nedenler de farenjit ' in oluşmasında rol oynar. Mevsimler, farenjit oluşumunda etkendir. Kapalı ortamlarda görülme sıklığı fazladır.
  Reflü Farenjit ilişkisi

  Reflü hastaların bazılarında asidin yemek borusunda neden olduğu hasar sebebiyle midede veya göğüs kafesi arkasında yanmalar oluşabilir. Ancak, farengolarengeal reflüsü olan hastaların çoğunda bu şikayetler görülmez. Sebebi; tahrişe neden olan asidin yemek borusunda çok uzun süre kalmamasıdır. Bu asitin daha hassas olan gırtlak ve bogaza kadar geldiginde bu bölgeler kolaylıkla tarhiş olduğunda mide ve yemek borusu şikayetleri olmadan ses ve yemek borusu ile ilgili şikayetler ortaya cıkmaktadır. , Sık sık farenjit veya larenjit sorunu olan kişilerin önemli bir kısmında reflü hastalığına da görülmüştür.

   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Faranjit Farenjit Belirtileri Forum Tarih
Faranjit Nedir Belirtileri ve Tedavisi Genel Sağlık 1 Eylül 2013
Faranjite Hangi Bitkiler İyi Gelir Şifalı Bitkiler 30 Ağustos 2013
Çocuklarda Faranjit'in Belirtileri Nelerdir Çocuk Sağlığı ve Bakımı 10 Nisan 2012
Kronik Faranjit - Kronik Faranjit Nedenleri Genel Sağlık 10 Nisan 2012
Akut Faranjit Nedir - Akut Faranjit Tedavisi Genel Sağlık 10 Nisan 2012

Bu Sayfayı Paylaş