Fantezi Edebiyatı Nedir - Fantezi Edebiyatı Hakkında Bilgi

'Masallar-Hikayeler-Destanlar' forumunda SeLeN tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Fantezi Edebiyatı Nedir - Fantezi Edebiyatı Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Fantezi Edebiyatı Nedir - Gerçeğe Dayalı Anlatmlar Hakkında - Fantezi Edebiyatı Hakkında  Fantezi edebiyatı, gerçeğe dayalı olmayan yazılı anlatım tarzıdır. Genelde hikâye, roman, oyun ve drama gibi yazım biçimlerini içerir. Klasik fantezi edebiyatının en tanınmış örnekleri arasinda Alis Harikalar Diyarında yer alır. Modern fantezi edebiyatının tanınmış örnekleri arasında J.K. Rowling'in Harry Potter ve J.R.R. Tolkien'in Hobbit, Yüzüklerin Efendisi gibi eserleri sayılabilir.

  Bilim kurgu da fantezi edebiyatı tarzının en yakın yan türüdür. Bu tür, genelde gelecek bir zaman diliminde gecen olayları veya bugün olmayan bilim ve teknoloji unsurlarını temel alır.

  Fantezi edebiyatının popülerleşmesinin öncüsü olarak genel kabul görmüş isim John Ronald Reuel Tolkien'dir. Bu edebiyat tarzının içeriğini oluşturan kimi ırk isimleri (orklar, elfler, cüceler, vb.) dahil, harita kullanarak kitap yazma akımı onun öncülüğünde popülerleşmiştir. Günümüzde dünya çapında milyonlarca kişiye ulaşmış olan bir çok bilgisayar oyununun da temelinde fantezi edebiyatının zenginliklerinden istifade ettiğini görüyoruz.

  Fantezi edebiyatının özelliklerinden birisi de eserlerde sözü edilen mekan, canlı türleri ve diğer öğelerin her eserde kendilerine özgü özellikleri olmasıdır. Neredeyse tüm fantezi edebiyatı eserlerinde doğaüstü olaylara rastlanabilir. Fantezi edebiyatı edebiyat dünyasında sevildiği kadar bir çok eleştirinin de odağı olmuştur. Halk arasında bile fantezi edebiyatı eserlerinin insanları tamamen gerçeklerden uzaklaştırmak üzere yazılmış olduğunu düşünen insanlara sık sık rastlayabilirsiniz. Fantezi edebiyatının kişileri yeni dünyalarla tanıştırıp bir süre oraya misafir ettikleri doğrudur ancak, bir şeyin doğruluğunu veya gerçekliğini tam olarak anlatamadığınız zaman nasıl benzetmelere başvurursanız, fantezi edebiyatı da gerçek dünya öğeleri kullanılarak anlatılamayacak durum, düşünce ve diğer içerikleri anlatmak için alternatif bir yöntem kullanır. Tüm eserler bu amacı taşımasa da neredeyse tamamının gerçek dünyaya ilişkin eleştirileri, yorumları, mesajları vardır.

  Fantezi edebiyatı günümüzde J.K. Rowling başta olmak üzere Terry Pratchett gibi isimlerle zenginlik kazanmaktadır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fantezi Edebiyatı Nedir Forum Tarih
Fantezi Resimler İlginç Resimler 8 Ocak 2009
Dinlerin milletlerin edebiyatına etkisi kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 4 Şubat 2017
Fecr-i Ati Edebiyatının genel özellikleri kısaca Edebi Türler Halk Edebiyatı 9 Ocak 2015
Sanat ve Edebiyatın insan hayatındaki yeri ve önemi nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 8 Aralık 2014
Divan Edebiyatının genel özellikleri maddeler halinde Edebi Türler Halk Edebiyatı 3 Aralık 2014

Bu Sayfayı Paylaş