Fakirlik çocuklarda kalıcı sorunlara yol açıyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 9 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Fakirlik çocuklarda kalıcı sorunlara yol açıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  SAN DIEGO - ABD'nin California Üniversitesinde Sosyal Bilimler Profesörü Greg Duncan, American Association for the Advancement of Science (AAAS) adlı derneğin yıllık konferansında açıkladığı bir araştırmaya göre, yoksulluk içinde büyüyen çocuklar, yetişkin olduklarında derin ve kalıcı nörobiyolojik sorunlarla karşılaşıyor, yani fakirlik, çocuklarda ömür boyu kalıcı sağlık sorunlarına yol açıyor.

  California eyaletinin San Diego kentinde yapılan konferansta konuşan Duncan, fakirliğin gelişmekte olan çocuğun nörobiyolojik sistemini derinden etkilediğini ve bu etkinin ömür boyu sürdüğünü söyledi.

  Kanada'da British Columbia Üniversitesinde pediatri profesörü olan ve konferansa katılan Dr. Thomas Boyce, "Genetik analizler ve beyin tarayıcıları ile yaptığımız nörolojik ve hormonal araştırmalar bize fakir çevrelerde büyüyen çocukların strese karşı orantısız tepki verdiğini gösterdi" dedi.

  [​IMG]Dr. Boyce, araştırmaların, sefaletin çocuğun biyolojik, beyin ve genetik gelişimini etkilediğini gösterdiğini söyledi. Greg Duncan, kötü sosyo-ekonomik şartların çocukta yarattığı nörobiyolojik izleri araştırırken, aile gelirini, çalışma süresini, eğitim düzeyini, sosyal yardımları, sağlık durumunu, adli sicili ve bekar annelerin durumunu göz önünde bulundurduklarını bildirdi.

  FAKİRLİĞE KARŞI YENİ SOSYAL STRATEJİLER
  "1968 ve 1975 yılları arasında doğan 1589 kişinin gelirini ve çalışma süresini inceledik" diyen Duncan, "Araştırmamız, ABD'nin ailelere yönelik sosyal yardım politikalarının iyi neticeler verdiğini gösteriyor" dedi.

  Harvard Üniversitesi profesörlerinden Dr. Jack Shonkoff ise, fakirliğin nörobiyolojik etkilerini anlamak, uzmanların fakirliğe karşı yeni sosyal stratejiler oluşturmasına yardım edeceğini belirtti. Shonkoff, ilaçların sadece fakirliğin yarattığı nörobiyolojik sorunların giderilmesine yaradığını, fakirliği yaratan nedenleri ortadan kaldırmadığını da sözlerine ekledi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fakirlik çocuklarda kalıcı Forum Tarih
Peygamber Efendimizin (S.A.V) Fakirlik Duası Peygamber Efendimiz (S.A.V) 28 Ağustos 2012
Fakirlik Ayıp Değil, Tembellik Ayıp Konulu Kompozisyon Örneği Makaleler-Denemeler 3 Mart 2012
Fakirlikle İlgili Hadisler, Fakirlik Hakkında Hadisler Sünnetler & Hadisler 9 Şubat 2012
Kuranda Geçen Fakirlik İle İlgili Ayetler Kuran'ı Kerim ve Tefsirleri 8 Şubat 2012
Fakirlik ayıp değil tembellik ayıp atasözünün anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 18 Kasım 2011

Bu Sayfayı Paylaş