Fakir ve miskin kimdir? Nisap miktarı malı olanların zekat vermesi gerekir mi?

'Dini Sorular ve Cevaplar' forumunda Mavi_Sema tarafından 19 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fakir ve miskin kimdir? Nisap miktarı malı olanların zekat vermesi gerekir mi? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  - Zekât kelimesinin sözlük anlamı: “artma, çoğalma ve berekettir”. Zekâtın farz olması için kabul edilen şartlar arasında, “zekât” kelimesinin bu sözlük anlamına uygu olan “artma, çoğalma” şartı da vardır. Bu sebeple, ticaret için kullanılmayan ev ve araba gibi artma/çoğalma özelliği olmayan şeylerde zekât yoktur. Bunlar aynı zamanda insanların zarurî ihtiyaçlarındandır. Bir nokta daha vardır ki, eğer çoğalma özelliğinde olmayan malların zekâtı verilirse, birkaç yıl içerisinde ilgili sermaye de biter. Onun için bu konuda herhangi bir çelişki söz konusu değildir.

  - Fakir kavramı, Kur’an’da “fakir-miskin” kelimeleriyle ifade edilmiştir. Fakir ile miskinden hangisinin daha fakir olduğu konusunda farklı görüşler vardır.

  Hanefilere göre, fakir: ev ve ev eşyası gibi aslî ihtiyaçlarını karşılayamayan, nisap miktarından daha az malı bulunan kimsedir. Miskin ise, hiçbir geliri ve malı olmayan kimsedir.

  Şafiilere göre ise, fakir; kendisinin ve bakmakla mükellef olduğu kişilerin ihtiyaçlarını gidermeye yeterli malı ve kazancı olamayan kimsedir. Miskin ise; kendisine ve geçimini sağlamakla yükümlü olduğu kişilerin ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olmamakla beraber, sahip olduğu mal ve kazançla kıt kanaat geçinebilen kimsedir.

  Özetlersek, Hanefilere göre, miskin fakirden daha fakir; Şafiilere göre ise, fakir miskinden daha fakirdir. Bu her iki mezhebe göre de, zekât almaya hak eden muhtaçlar;

  a. Hiçbir malı ve geliri olmayanlar ile,

  b. Malı ve geliri olmakla beraber yine de kendilerinin ve bakmakla yükümlü oldukları kimselerin geçimleri temin edemeyen kimselerdir.


  Kaynak; Sorularla İslamiyet
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fakir miskin kimdir Forum Tarih
Fakirin karnı doyunca sırtı üşürmüş ne demek anlamı kısaca Atasözleri & Deyimler 13 Nisan 2014
Fakirlere Yardım Eden Kurumlar Nelerdir Seviyeli-Ciddi Konular 6 Mayıs 2013
Fakir Hakkında Atasözleri - Fakir İle İlgili Atasözü Atasözleri & Deyimler 29 Ocak 2013
Peygamber Efendimizin (S.A.V) Fakirlik Duası Peygamber Efendimiz (S.A.V) 28 Ağustos 2012
Peygamber Efendimizin Fakirliğe Karşı Öğrettiği Dua Dualarımız Dua paylaşımları 28 Ağustos 2012

Bu Sayfayı Paylaş