Fahrioğlu Köyü Hayrabolu Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Fahrioğlu Köyü Hayrabolu Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Hayrabolu Fahrioğlu Köyü - Fahrioğlu Köyü Hakkında - Fahrioğlu Köyü Tanıtımı - Fahrioğlu Köyü Resimleri
  Köy Muhtarı: MUSTAFA ARSLAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  02823344141

  Cep Telefonu:
  05333240685

  Fahrioğlu, Tekirdağ ilinin Hayrabolu ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Eski bir köy olduğu bilinmektedir. Halep Türkmenlerinin Avşar topluluklarından biri Bahrioğludur. Bahrinin söyleniş yakınlığı, benzerliği ve kolaylığı dolayısıyla halk arasında Fahrioğluna dönmesi muhtemeldir. Tekirdağ ilinde Avşarlardan başka topluluk bulunması ayrıca yakınlarında Halep Dulkadir yürüklerinden Candır, Bozacı, Çene köylerinin yer alması bu olasılığı güçlendirir. 1890 yılında kaç hane ve nüfus olduğu hakkında bir bilgi yoktur. Sadece bir çeşmesi, üzüm bağları biraz da ağaçlığı olan bir İslam köyüdür.

  Spor

  En çok ilgilenilen spor futboldur. Köyün belirli harman yerlerinde gençler futbolla ilgilenir. Hatta bir zamanlar köy takımı amatör futbol şampiyonalarına bile katılmıştır. Köyde okuma yazma oranı yüzde yüzdür. Yeni yetişen nesil genellikle üniversite mezunudur.

  Kültür

  Köy gelenekleri içerisinde yöreye ait yemek çeşitleri vardır. Genellikle yaz aylarında hamur açılarak kadınlar hamur işi yiyecekler yaparlar. Bunlar kalın pazı, çimdik, gözleme, kesme denen ev makarnası çeşitlerden bazılarıdır. Ayrıca köy tarhanasıda yapılır.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 40 km, Hayrabolu ilçesine 20 km uzaklıktadır. Tekirdağ Hayrabolu yolu üzerinde ki Yörükler köyünden 2 km içeride yer alır. Yörükler, Kandamış, Kemaller, Karahalil,Karabezirgan köylerine ve Karacakılavuz beldesine hududu vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus : 2000 - 134

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır.Mevcut öğrenciler Ortaca köy ilköğretim okulunda eğitimlerine devam ediyor. Köyün içme suyu projesi başlatıldı. Meşhur çene suyu diye bilin su şebeke yenilemesi yapılarak 15 temmuz 2008den itibaren pompalanmaya başlandı Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.internet vardır  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş