Fahribey Köyü Kovancılar Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Fahribey Köyü Kovancılar Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  fahribey köyü bilgileri - fahribey köyü tanıtım - fahribey köyü resimleri  Fahribey, Elazığ ilinin Kovancılar ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adı eskiden kengerli olup,1928-1930 yılları arasında Elazığda valilik yapan Vali Fahri Karakaya,o yıllarda Elazığa bağlı olan Tuncelinin akpazar(peri) beldesini, o dönemde araç olmadığı için atla ziyarete,kengerlinin alt tarafından geçen peri yolunu kullanarak gider.

  2007 yılında da Fahribey olan köyün ismi gerekli girişimler yapılarak asıl isim olan Vali Fahribey Köyü olarak resmi kayıtlara geçirilmiştir.
  Kültür

  Köyün gelenek, görenek ve yemekleri hakkında bilgi yoktur.
  Coğrafya

  Elazığ iline 90 km, Kovancılar ilçesine 36 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 287
  1997 299
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanıyor.Sebze üretiminde de çok güzel işler yaparak,Elazığ sebze ihtitacının bir kısmını karşılamaktalar.Ayrıca son yıllarda bağcılıkta da önemli gelişmeler var.Bütün bu gelişmelerde tarım danışmanının önemli katkısı vardır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için Köy muhtarlığı köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  1.Köyde üç derslikli kaloriferli lüks bir okul var.Ayrıca okul öncesi eğitim de devam etmekte ve üç öğretmen görev yapmaktadır.Ayrıca çevre düzenlemesi ve çocuk parkı da yapılmıştır.

  2.Okula ait iki adet lojman bulunmaktadır. 3.Köyde sağlık evi olup,ebe görev yapmaktadır. 4.Köyde tarım danışmanı bulunmaktadır. 5.Kapalı içme suyu şebekesi var. 6.İki katlı köy konağı olup,alt katı düğün salonu ve taziye evi olarak kullanılmaktadır.Üst katı da muhtarlık ve köy odası olarak kullanılmaktadır.Muhtarlıkta bigisayar,televizyon ve kütüphane mevcuttur. 7.Köyde sulama havuzu ve sunta kaplamalı çok güzel bir çeşme bulunmaktadır. 8.Köyde cami,minare,umuma ait iki adet hela,abdest alma yeri ve gasilhane mevcuttur. 9.Altı km telefon hattı yeraltı yapılmış olup internet bağlantısı da vardır. 10.Köyün yolu asfalt olup düzgün bir yapıya sahiptir. 11.Köyün elektrik şebekesi mütahite onarımı yaptırılarak sorunsuz bir hale getirilmiştir. 12.Kanalizasyon ve foseptik çukuru yapılmış olup,köy sağlıklı bir ortama kavuşmuştur. 13.Köyün merkezinde hayvansal gübreler bulunmamaktadır. 14.Ayrıca köyün yan tarafına yeni bir köy yerleşim yeri yapılarak(imarlı)köy göç verme yerine göç alır duruma getirilmiştir. 15.Fahribey olan köy adı,Vali Fahribey olarak değiştirilmiştir.Asıl olanda budur.

  kaynak - yerel net
  vikipedi - özgür ansiklopedi


  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fahribey Köyü Kovancılar Forum Tarih
Fahribeymezrasıköyü Kovancılar Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş