Fagot - Fagot Müzik Aleti - Fagot Çalgısı - Fagot Hakkında

'Müzik Türleri ve Enstrümanları' forumunda Mavi_Sema tarafından 10 Temmuz 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Fagot - Fagot Müzik Aleti - Fagot Çalgısı - Fagot Hakkında konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]

  Ana hatlarıyla, konik biçimde oyulmuş ve ikiye katlanmış bir borudur. Genellikle akçaağaçtan yapılır. Kanat, Çizme, Bas ve Kalak adı verilen 4 bölümün birleşmesinden oluşur. Çift kamışlı bir çalgıdır. Kamış Es borusu adı verilen metal bir boruya takılarak ve üfleyerek kamışın titreştirilmesi ile ses elde edilir. Tahta üflemeli çalgıların en kalın sesli üyesi olan fagot, senfonik orkestra ve oda müziği gruplarının vazgeçilmez bir üyesidir.
  Konservatuvarımızda uzun yıllardır eğitimi verilen çalgının eğitim süresi l yıl hazırlık, 3 yıl lise ve 4 yıl lisans devresi olmak üzere toplam 8 yıldır. Fagot Sanat Dalına, icracılığını meslek edinebilme özelliklerine sahip olup genel ve çalgıya yönelik yetenek sınavlarında başarılı olmuş adaylar bu programa devam edebilirler. Dersler bireysel olarak yapılmakta, her öğrencinin fizik olanak ve sanat yetenekleri göz önünde bulundurularak sürdürülmektedir. Mezuniyet düzeyinde her öğrencinin dünya ölçülerinde bir "Sanatçı İcracı" olması hedeflenmektedir. Bu amaca yönelik çalgı derslerine ek olarak Oda Müziği ve Orkestra dersleri de uygulamalı olarak yapılmaktadır.
  Mezunlarımız Senfoni, Opera orkestralarında, konservatuvarlarda, Güzel Sanatlar Liselerinde görev yapabilmektedirler.


  Fagot, tahta nefesli çalgı. Fagot, çift kamışlı ve tek parçalı bir enstrüman olan Curtal'dan, 16. yüzyıl'da Avrupa'da türemiştir. Ses aralığı 3,5 oktav olan ve akçaağaç tahtası ve metal borudan yapılan fagotun uzunluğu 1,3 metre, borunun açılmış haliyle 2,5 metredir

  Tınlama bölgeleri

  Fagot, üç farklı tınlama bölgesine sahiptir.  Kalın ses bölgesi: En kalın sesi olan Si bemolden bir oktav incesindeki Si bemol sesine kadar olan kısımdır. Koyu, dolgun ve zengin bir tınısı vardır. En kalın beş aralık içindeki sesleri kısık sesle çalmak çok güçtür.
  Orta ses bölgesi: Dizek üzerinde ikinci aralıktaki Do'dan, bir oktav incesindeki birinci ek çizgi do'ya kadar olan kısımdır. Bu sesler soluk, kuru, yumuşak, ağırbaşlı ve bağlı pasajlarda bariton insan sesini andıran bir tını özelliği gösterir.
  İnce ses bölgesi: Birinci ek çizgi üzerindeki Re'den ve ondan sonreki ince notalardır. Sesler inceldikçe yoğunlaşır, En ince sesleri kaba ve rahatsız edici olabilir.


  Kamıştan yapılan nefesli bir çalgı.16. yy da doğan bir alet,iki birbirine yapışık uzun borudan ve "S" şeklinde bir ağızlıktan oluşur.Orkestrada önemli rol oynar ve nefesli açlgılar için yazılmış oda müziği eserlerinin hemen hepsine girer.Bir oktav daha derin "kontrafagot" en derin ve kalın nefesli çalgıdır.Viyana klasikleri fagotu eserlerinde kullanmışlardır.Haydn`ın "Yaratılış" ve "Mevsimler" oratoryolarında,Beethoven`in 5. ve 9.senfonilerinde karakteristik bir rol oynar.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Fagot Fagot Müzik Forum Tarih
Fagot Nedir ? - Fagot Ne İşe Yarar ? - Fagot Müzik Aleti Hakkında Müzik Türleri ve Enstrümanları 11 Aralık 2008
Üflemeli Çalgılar - Fagot Nedir? Müzik Türleri ve Enstrümanları 3 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş