Facebook'ta sahte profile son

'Bilim & Teknoloji' forumunda DilzaR tarafından 31 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. DilzaR

  DilzaR Üye

  Facebook'ta sahte profile son konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  [​IMG]
  Geliştirilen bir uygulamayla artık Facebook'ta profillerin gerçek ya da sahte olduğu ayırt edilebilecek.

  Geliştirilen ''e-imza teknolojili GerçeXiz isimli uygulamayla sosyal paylaşım sitesi Facebook'ta yer alan profillerin hangilerinin gerçek hangilerinin sahte olduğunu ayırt edebildiği bildirildi.

  Facebook'ta sahte profiller ya da isim benzerliği nedeniyle yaşanan sıkıntılara son vermek üzere geliştirilen yazılım sayesinde, aynı isimle açılan profillerden hangisinin gerçekten o kişiye ait olduğu kolayca anlaşılıyor.

  Belli bir profilin, profil sahibinin mobil imzasıyla imzalanarak onaylanmasına olanak veren GerçeXiz, profil bilgilerinin mobil imzadaki sertifika kayıt bilgileriyle eşleştirilmesi esasına dayanıyor.

  Kişilerin gerçek ad, soyad ve doğum tarihi gibi bilgilerinin mobil imza sertifikalarına gömülü olması ve bu bilgilerin mobil imza sertifikası oluşturulmadan önce yüz yüze yapılan kimlik kontrolü ile alınması, uygulamanın güvenlik sağlamasına imkan tanıyor.

  Mobil imzasıyla, kendi profilini imzalayan profil sahibi, aynı uygulamayı kullanan arkadaşlarının listesinde ''güvenli'' olarak işaretlenmiş oluyor. GerçeXiz uygulamasına, Facebook'ta ''Uygulamalar'' bölümünden erişilebiliyor.
   

Bu Sayfayı Paylaş