Facebook'a imdat düğmesi istediler

'İnternet ve Network' forumunda Mavi_Sema tarafından 18 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Facebook'a imdat düğmesi istediler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çocukların internetteki güvenliğinden sorumlu üst düzey bir İngiliz emniyet yetkilisi, Facebook ve MySpace gibi arkadaşlık sitelerinin, çocukların güvenliğini sağlamak için gerekeni yapmamakla suçladı.

  CEOP, İngiltere'de her ay on binin üzerinde istismar şikayeti alıyor.
  Bu iki internet sitesi, çocuk yaşta kullanıcıların kendileriyle internet üzerinden temas kuran yetişkinlerle sorun yaşadıkları zaman kullanabileceği bir "imdat düğmesi" oluşturmayı kabul etmedi.

  İngiltere hükümetinin emniyet müdürlüğü bünyesinde kurduğu Çocuk İstismarı ve İnternet Koruma Merkezi (CEOP), her ay 10 bine yakın tehdit ve istismar şikayeti alıyor.
  CEOP yetkilisi Jim Gamble, üç yıl süren çabalar ardından Bebo adlı sosyal iletişim sayfasının "imdat butonu" uygulamasını kabul ettiğini ancak Facebook ile MySpace'in bu uygulamayı kabul etmemek için meşru bir neden öne süremediğini söylüyor.
  Facebook'un bir sözcüsü ise, kullanıcılarının güvenliğinin birinci öncelikleri olduğunu savundu.
  "İmdat düğmesi caydırıcı etki yapar"
  Çocuklara cinsel tacizde bulunanları ve onları herhangi bir şekilde tehdit edenleri takip etmek üzere kurulan CEOP, başka sayfalara yerleştirilen düğmelerin onbinlerce kişi tarafından kullanıldığını belirtiyor.

  İmdat düğmesine tıklayan kişiler, internet güvenliği ve cinsel taciz suçları konusunda uzmanlaşmış polis memurlarıyla iletişime geçebiliyor.
  Polis memuru Jim Gamble, çocuklara cinsel taciz ya da onları korkutma amacıyla bir sayfaya giren kötü niyetli kişilerin, "imdat düğmesi" gibi önlemlerle caydırılabileceğini söylüyor.
  İngiltere Çocuk İstismarı ve İnternet Koruma Merkezi, çocukların güvenliğine yeterince önem vermemekle suçladığı Facebook ve MySpace gibi sayfalardan gelen istismar şikayetlerinin beklenilenin çok altında olduğunu, bunun nedeninin de kullanıcıların istismarı kolayca duyurma olanağından yoksun olmaları olduğunu söylüyor.
  Bu hafta başında yayımlanan bir kamuoyu araştırması sonuçları, İngiltere'de düzenlenen bir ankete katılan 2.000 kişiden yarısının sosyal iletişim sitelerini kullanırken istismara uğradığını ortaya koydu.
  BBC
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Facebook'a imdat düğmesi Forum Tarih
Facebook'a Video Nasıl Eklenir - Face video yükleme İnternet ve Network 12 Mayıs 2011
Google'dan Facebook'a ağır darbe Google Hakkında Her Şey 7 Kasım 2010
Facebook'a Panik Butonu Geliyor! İnternet ve Network 23 Mart 2010
Facebook'a "panik tuşu" İnternet ve Network 19 Mart 2010
Gmail'den Facebook'a tokat! İnternet ve Network 11 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş