Facebook zeka gelişimini önlüyor

'İnternet ve Network' forumunda Siraç tarafından 25 Şubat 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Facebook zeka gelişimini önlüyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Facebook zeka gelişimini önlüyor

  [​IMG]

  Facebook “insan zekasının gelişmesini önlüyor”.

  Sosyal internet sitelerinin çocukların beyinlerinde bencillik ve dikkat verememe gibi sorunlara yol açtığı ileri sürüldü.

  Sinir sistemi ve beyin konusunda İngiltere’nin önde gelen biliminsanı Baroness Greenfield Facebook ve Bebo gibi sosyal internet sitelerinin çocuklarda dikkat toplama süresini kısaltıp, empati yeteneğinden yoksun, kişiliği oturmamış bir kuşak yetişmesine yol açtığını söyledi.

  Oxford Lincoln kolejinde sinaptik eczacılık profesörü ve Kraliyet Enstitütüsü’nün de başkanı olan Baroness Greenfield’in bu şaşırtıcı uyarısı üzerine İngiltere hükümeti internet konusunda düzenleme yaparken çocuklar üzerinde ne tür psikolojik etkilker yaratacağının göz önüne alınmadığını itiraf etti.

  Greenfield, Facebook, Bebo ve Twitter gibi internette arkadaşlık sitelerinin kültürel ve psikolojik etkilerinin hükümet tarafından gözardı edildiğini söyledi.

  Lordlar Kamarası’nda konuşan Greenfield çocukların sosyal internet sitelerinde içi boş ve uzun vadede hiçbir önem taşımayan konularla vakit geçirdiklerini söyledi.

  Greenfield bunun sonucu olarak da 21'inci yüzyılın ortalarında zekası gelişmemiş, dikkat toplama güçlüğü çeken, sansasyonellliğe yatkın, empati yeteneğinden yoksun ve kişiliği oturmamış bir yetişkin kuşak oluşabileceği uyarısında bulundu.

  Sosyal internet sitelerinin dikkat toplamayı engellediğini savunan Greenfield, “Eğer genç beyinler daha başlangıçta hızlı aksiyon ve reaksiyona, bir tuşa basmakla ekranda anında yeni görüntüler belirmesine alışırlarsa, bu kadar hızlı işlemler beyni de böyle kısa zaman dilimlerinde çalışmaya şartlandırır. Gerçek yaşamda bu tür tepki ve yanıtların bu denli hızlı gelmediği zamanlarda beyin bocalayabilir. Sanırım ilerde böyle durumları dikkat toplama eksikliği olarak açıklayacağız. Kültürümüzün neredeyse tamamen ekran teknolojine gömülmüş olması ile son zamanalarda doktorlar tarafından dikkat toplama güçlüğü çekenelere yazılan methylphendite ilaçlarında görülen artış arasındaki ilişki araştırılmalıdır” diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Facebook zeka gelişimini Forum Tarih
Facebook arama geçmişini silmek Sosyal Paylaşım Siteleri 15 Ağustos 2015
Facebook neden açılmıyor? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Mart 2014
Facebook Beni Kim Silmiş Öğren Sosyal Paylaşım Siteleri 4 Şubat 2014
Facebook Hesabım Kilitlendi Nasıl Açılır Sosyal Paylaşım Siteleri 28 Ocak 2014
Face Resimli yeni yıl mesajları paylaş Facebook Diğer Resimler 16 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş