Facebook söz hakkı tanımadı!

'İnternet ve Network' forumunda Dine tarafından 29 Kasım 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Facebook söz hakkı tanımadı! konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Facebook'ta özel ismi kendisinden alındı.

  Kullanıcı ismini elinden aldı, kullanıcıya söz hakkı vermedi. İşte ismini savunamayan adamın öyküsü!

  Facebook'un sunduğu özel bir isim alma özelliği pek çok insanın kullanışlı bulduğu bir özellik oldu. Ancak Facebook bu isimlerin bazılarını sorgusuz sualsiz geri aldı.
  Savunma sistemleri mühendisi David Lloyd, senelerdir kullandığı mahlas olan "Squaresheep" ismini Facebook'ta alabildiği için oldukça mutluydu. Özel URL sayesinde aynı adı taşıyan kullanıcılar arasından sıyrılan Lloyd ne yazık ki bu ismi kaybetti.
  Senelerden beri Hotmail ve Skype üzerinde kullandığı takma isim, kendisinden alınarak Amerika'da yer alan Squaresheep.com isimli aşçılık sitesine verildi. Bu isim kendisinden alınırken de sebep olarak kullanım şartlarına uyulmamasını gösterdi. Bir siteye ait olan ismi aldığı belirtilen Lloyd böylece özel ismini kaybetti.

  "Hiçbir söz hakkı tanınmadı"

  Facebook hesabı hala aktif olan David Lloyd, kayıtlı e-posta ve şifre kombinasyonuyla siteye giriş yapabilse de, ismin kendisinden alınıp siteye verilmesine itiraz hakkı tanınmamasına oldukça bozulmuş.
  Bir Facebook sözcüsü, bu ismin Lloyd'un gerçek ismiyle alakası olmadığı için hizmet şartlarına uymadığını belirtti. Facebook, kendisine squaresheep.com'dan bu konuda bir istek gelip gelmediği konusunda açıklama yapmadı.
  İşin ilginç yanı Lloyd'un bu ismi alırken engellenmemiş olması. Dahası David Lloyd Leisure Ltd. isimli kayıtlı bir markanın da bulunması. Aynı adı paylaşan binlerce insan olduğu düşünülürse Lloyd'un ismi kaybettiğine neden üzüldüğü anlaşılabilir. Lloyd, Facebook'un bu konuda kendisine hiçbir söz hakkı tanımamasından rahatsız olduğunu belirtiyor.
  Bilgi teknolojileri alanında deneyimli avukat Dai Davis, bu durumda bir isim hakkı ihlali olmadığını, çünkü David Lloyd'un squaresheep adına bir ticari faaliyet yürütmediğini belirtti.
   

Bu Sayfayı Paylaş