Facebook cinsel suçluları ifşa edecek

'İnternet ve Network' forumunda Dine tarafından 11 Şubat 2010 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Facebook cinsel suçluları ifşa edecek konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Facebook cinsel suçluları ifşa edecek

  Sistemin teknik, hukuki ve pratik detayları üzerinde hala çalışılıyor

  [FONT=Arial, Verdana, Helvetica, sans-serif]İngiltere`de cinsel suçlardan hüküm giymiş kişilerin isim ve elektronik posta adresleri, çocuklarla internetteki sosyal ilişki ağları üzerinden ilişki kurmalarını önlemek amacıyla Facebook, Bebo ve MySpace gibi iletişim sitelerine dağıtılacak.

  Böylece söz konusu internet sitelerinin bu kişilerin girişlerini ve özellikle çocuklarla internet üzerinden ilişki kurmalarını önleyebilmesine olanak sağlanacak.

  İngiltere`de yasalar gereği, polise internet adresini vermeyen ya da yanlış adres vererek polisi yanıltmaya çalışan cinsel suçlardan hüküm giymiş kişiler beş yıla varan hapis cezalarına çarptırılabiliyor.İçişleri Bakanı Jacqui Smith, hükümetin çocukların internet üzerinden kandırılmaları ve istismar edilmelerinin önüne geçilmesini ve çocukların korkusuzca teknolojiden faydalanmalarını sağlamakta kararlı olduklarını ifade etti.

  Bunun için polis, internet sektörü ve bu konuda faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalıştıklarını belirten Smith, "İnternetteki bu tür ortamları cinsel suçlardan hüküm giymiş kişilere dar etmek, bu kişilerin sanal ortamı da gerçek hayatta olduğu gibi kendi amaçları doğrultusunda kullanmalarına engel olmak istiyoruz`` dedi. Sistemin teknik, hukuki ve pratik detayları üzerinde hala çalışıldığını kaydeden BBC ise özellikle merkezi İngiltere dışında olan ve İngiliz yasalarının etki alanı içine girmeyen internet ağlarının bu sistem içinde nasıl denetleneceği gibi sorulara yanıt arandığını duyurdu.İngiltere`de hükümetin bu yeni uygulamaya iletişim gözlemcisi durumunda bulunan Ofcom adlı kuruluşun 5 bin yetişkin ve 3 bin çocuk arasında yaptırdığı anketin ardından karar verdiği belirtiliyor.

  Anketin 8-17 yaş grubundaki çocuk ve gençlerin yüzde 49`unun internetteki sosyal ilişki ağlarına üye olduğu, çocuk ve gençlerin yüzde 41`inin bütün kişisel bilgilerinin bu sitelere giren herkese açık durumda bulunduğunu ortaya çıkarmasından sonra, hükümetin ek önlem arayışlarının arttığı kaydedildi.
  [/FONT]  vtn
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Facebook cinsel suçluları Forum Tarih
Facebook arama geçmişini silmek Sosyal Paylaşım Siteleri 15 Ağustos 2015
Facebook neden açılmıyor? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 4 Mart 2014
Facebook Beni Kim Silmiş Öğren Sosyal Paylaşım Siteleri 4 Şubat 2014
Facebook Hesabım Kilitlendi Nasıl Açılır Sosyal Paylaşım Siteleri 28 Ocak 2014
Face Resimli yeni yıl mesajları paylaş Facebook Diğer Resimler 16 Aralık 2013

Bu Sayfayı Paylaş