F-4 Phantom II Hakkında Bilgiler Resimler

'Hava ve Deniz Taşıtları' forumunda UquR tarafından 9 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  F-4 Phantom II Hakkında Bilgiler Resimler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  F-4 Phantom II Hakkında Bilgiler Resimler

  o view the full image.[​IMG]
  -4 Phantom II Amerikan McDonnell Douglas Corporation (Mekdonıl Daglıs Şirketi) tarafından üretilen çok amaçlı avcı-bombardıman uçağı.
  Yapımına ilk kez 1961'de başlanmıştır. 1996 yılına kadar Amerikan Ordusu tarafından aktif hizmette kullanılmıştır. Avusturalya, Almanya, İsrail, İran,İngiltere, Japonya, İspanya, Güney Kore, Türkiye, Yunanistan hava kuvvetlerinde görev yapmıştır. Almanya, Japonya, İran, Güney Kore, Türkiye ve Yunanistan hava kuvvetlerinde halen hizmet vermektedir.

  F-4 Vietnam Savaşı sırasında Amerikan ordusu tarafından sığnakları ve köyleri napalm bombaları ile yakmak ve de havadan destek vermek için kullanılmıştır. Vietnam Savaşı sırasında Vietnam Halk Cephesi bunlardan sadece 9 tanesini vurmayı başara bilmişti. Bunun nedeni ise F-4 lerin çok hızlı süpersonik uçaklar olmasıydı. Oysa Vietnam Halk Cephesi'nin elinde sadece 1950'li yılardan kalma jet uçakları vardı.

  İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI-Israel Aircraft Industries Ltd.) ile ortak başlatılan modernizasyon projesiyle Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki 54 adet F-4E üzerinde yapısal güçlendirme, yeni nesil navigasyon sistemleri, HUD (Head-Up Display), HOTAS (Hands on Throttle-and-stick), MFD (Multi-Function-Display), yeni nesil radyo ekipmanı, mevcut AN-APQ 120 radarının ELTA ELO/M-2032 radarı ile değişimi sağlanmıştır. Ayrıca uçağın silah taşıma kabiliyeti yeni nesil silahlarla güçlendirilmiştir. Modernize kapsamında F-4'lerin 28 uçaklık bölümü 1. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığı, Eskişehir'de, 26 uçaklık bölümü İsrail Havacılık Endüstrisi (IAI) tesislerinde tamamlanmıştır. Modernizasyondan sonra uçak F-4 2020/Terminatör adını almıştır. F-4 ler 2002'deki modernizasyonlarından sonra Türk Hava Kuvvetleri'nde 2020 yılına kadar aktif görev yapması planlanmaktadır.

  Teknik özellikleri

  • Tavan: 21640 Metre
  • Hızı: 2413 KM
  • Menzil: 2817 KM (Yedek depo ile 3700 KM)
  • İtme: Çift Motor (8120 lb)
  • Motor türü: J-79-GE-17A Turbo
  • Silah donanımı: 20 MM'lik top, 7257 KG Bomba, Havadan-havaya Sparrow ve Sidewinder
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  eline sağlık paylaşım için teşekürler
   

Bu Sayfayı Paylaş